Zieja - Co się wydarzy w polskiej produkcji biograficznej o słynnym duchownym?

Data: 2022-05-22 10:03:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Telewizja Polska, kanał "Pierwszy", startuje dziś z nowym mini-serialem biograficznym Zieja produkcją polską, który przedstawia losy i działalność księdza Jana Ziei. W pierwszym odcinku poznajemy osiemdziesięcioletniego księdza Zieję. Co w kolejnych?  

Obrazek w treści Zieja - Co się wydarzy w polskiej produkcji biograficznej o słynnym duchownym? [jpg] 

Serial Zeja to produkcja biograficzna opowiadająca niezwykle burzliwe losy działalności na rzecz innych, księdza, który niósł ratunek przez prawie dziewięćdziesiąt lat. W odcinku pierwszy poznajemy go u schyłku życia, by w kolejnym rozpocząć wspomnienia i cofnąć się w czasie. Co wydarzy się zatem w pierwszym i drugim odcinku serialu? 

Zieja: Nie zabijaj – opis 1 części

W pierwszym odcinku serialu Zieja: Nie zabijaj nasza opowieść się rozpoczyna, zaczynając się prawie od końca. Jest rok 1977 i do służby może wrócić oficer SB Adam Grosicki. Żeby został przywrócony do działań operacyjnych, musi najpierw zdobyć materiały, które pozwolą pojmać, a przynajmniej skompromitować członków opozycji demokratycznej. Wśród nich jest także już osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja. Oficer Grosicki uważa, że ten jest jedynym, który może mu w tym pomóc, więc wzywa do do siedziby Urzędu Bezpieczeństwa. 

Czytaj także: Wspaniałe stulecie – Hürrem okazuje zazdrość. Co wydarzy się w 22 i 23 odcinku serialu

Wezwany na stawienie się w SB ksiądz Zieja, nie ma zamiaru zdradzać swojej grupy, a na dodatek zamierza zmienić postawę Adama Grosickiego, wracając wspomnieniami do swojego życia, które widzowie zaczynają poznawać. 

Zieja: Trzeba wybaczać – opis 2 części

W drugim odcinku serialu Zieja: Trzeba wybaczać wściekły Grosicki, któremu nie udało się w siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa przekonać księdza Jana do wsypania kolegów, zamierza dalej próbował. Udaje się zatem do klasztoru, w którym przebywa ksiądz Jan Zieja. W klasztorze urszulanek na Wiślanej, kłamie księdzu, że powodem jego wizyty jest ostrzeżenie o aresztowaniach, jakie mają mieć miejsce. 

Czytaj także: Czy będzie 2 sezon serialu "Heartstopper"?

Próbuje także w inny sposób dotrzeć do księdza Jana, mówić mu, że ten był księdzem, który na prośbę matki, udzielił mu sakramentu chrztu. Dzięki temu znów wracamy do przeszłości, poznając dalsze kolejne losów księdza Ziei. 

Zieja: Trzeba wybaczać – gdzie i kiedy obejrzeć?

Emisja w postaci filmu Zieja: Nie zabijaj odbędzie się w sobotę, 8 kwietnia 2023 roku o godzinie 22:20 na TVP 1 oraz w poniedziałek, 10 kwietnia 45 minut po północy na tej samej antenie. 

Cały film Zieja: Nie zabijaj można obejrzeć także na platformie streamingowej TVP VOD. 

Zieja – książki

Zieja jest polskim mini-serialem, który bazuje na życiu znanego i cenionego księdza Jana Ziei. Produkcja, którą w całości można obejrzeć na TVP VOD, a kanał "Pierwszy" będzie ją nadawał przez trzy kolejne niedziele, bazuje na jego życiu, ale nie ma odpowiednika książkowego. Istnieje jednak dzieło napisane przez księdza Jana. Jest to Ewangelia i życie. Rozważania na co dzień

 Można ją kupić w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: dramaty, filmy biograficzne, PRL,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje