Zmarła Mary Higgins Clark, królowa suspensu

Data: 2020-02-01 20:29:50 Autor: Sławomir Krempa

Jak podaje wydawca Simon & Schuster, zmarła Mary Higgins Clark, nazywana „królową suspensu", autorka licznych thrillerów, wydawanych na całym świecie, także w Polsce. Miała 92 lata.

Obrazek w treści

Mary Higgins Clark - biografia

Choć pisarka przyszła na świat w Nowym Jorku, miała irlandzkie pochodzenie. Już jako siedemnastolatka zaczęła pracę jako stewardessa – to dzięki temu udało jej się bardzo szybko odwiedzić wiele krajów na całym świecie. W 1949 wyszła za mąż za Warrena Clarka, a gdy ten zmarł, sama wychowywała piątkę dzieci. Czas na spełnianie marzeń przyszedł, gdy dzieci nieco odchowała – w 1974 roku, mając 43 lata, zaczęła studiować filozofię. Rok później wydała pierwszą książkę, powieść Gdzie są dzieci? A w 1979 roku skończyła studia. Miała wtedy 48 lat.

Czytaj także: Nowości w lutym na Netflixie!

Mary Higgins Clark – książki

Jej pełna bibliografia liczy kilkadziesiąt tytułów, z czego większość ukazało się również w Polsce. Część z nich napisała wspólnie z córką, Carroll Higgins Clark. Tak było w przypadku popularnej powieści Świąteczny rejs. Ogromną popularność przyniosła jej powieść W pajęczynie mroku, przeniesiona na ekran telewizyjny.  W Polsce czytelnicy pokochali ją m.in. za książki Dwa słodkie aniołkiJesteś tylko moja, Krzyk pośród nocyPrzyjdź i mnie zabij. W samych Stanach Zjednoczonych jej książki sprzedały się w ponad 100 milionach egzemplarzy. 

Ostatnia książka Mary Higgins Clark

W pewnym sensie Mary Higgins Clark była prekursorką popularnego nurtu domestic noir – głównymi bohaterkami często czyniła kobiety postawione w sytuacjach skrajnych, najczęściej za sprawą mężczyzn, także – swych bliskich. Ale przede wszystkim pisała o zwyczajnych ludziach, z którymi czytelnik mógłby się identyfikować. 

Czytaj także: Mary Higgins Clark – cytaty

W marcu nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się jej nowa książka – Mam na ciebie oko Możecie ją zamówić w popularnych księgarniach internetowych: 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Mam na ciebie oko
Mary Higgins Clark0
Okładka książki - Mam na ciebie oko

Najnowsza powieść Królowej Suspensu. Osiemnastoletnia Kerry Dowling zostaje znaleziona martwa w basenie przy domu, a jej zrozpaczona rodzina musi...

dodaj do biblioteczki