reklama

Znamy najlepsze biblioteki w Polsce!

Data: 2024-07-04 08:31:43 | aktualizacja: 2024-07-05 07:54:44 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Ponad setka bibliotek z całej Polski, 4 miesiące głosowania i ponad pół miliona oddanych głosów – oto bilans pierwszej edycji plebiscytu „Najlepsza biblioteka w Polsce”, zorganizowanego przez redakcję serwisu Granice.pl. Setki tysięcy czytelników pokazało, jak ważną rolę w lokalnych społecznościach odgrywają biblioteki – miejskie, szkolne czy gminne. Dzięki plebiscytowi o książnicach mówiono i pisano w największych polskich mediach, same zaś biblioteki po raz kolejny potwierdziły, że są instytucjami nowoczesnymi, nadążającymi za duchem czasu, potrafiącymi wykorzystać nowoczesne kanały komunikacji. Zaś ich pracownicy wykazali się często ogromną kreatywnością, zachęcając czytelników do głosowania.    

Najlepsza biblioteka w Polsce - wyniki - grafika

„Najlepsza biblioteka w Polsce” – idea plebiscytu

Biblioteki – miejskie, gminne czy szkolne – to ważne miejsca w sercach wielu czytelników. Dzięki nim dosłownie każdy może zapoznać się z nowościami wydawniczymi, wziąć udział w interesujących spotkaniach autorskich czy wydarzeniach kulturalnych, podyskutować w klubach książki. Ale w bibliotekach bardzo często spotykają się również seniorzy, którzy w salach komputerowych uzyskać mogą dostęp do internetu czy zapoznać się z nowoczesnymi technologiami. Aby podkreślić ogromną rolę bibliotek w życiu Polaków, serwis Granice.pl postanowił zorganizować plebiscyt, w którym wyróżnione zostałyby najbardziej aktywne biblioteki, będące cichymi bohaterami życia literackiego.

Czytelnicy z całej Polski mogli oddawać głosy na ulubione biblioteki w bezpłatnym internetowym głosowaniu. Właśnie dobiegło ono końca. 

Czytaj również: Najlepsza biblioteka w Polsce - 2 edycja. Jak zgłosić książkę?

„Najlepsza biblioteka w Polsce” – laureaci plebiscytu

W I edycji plebiscytu najwięcej, bo ponad 90 tysięcy głosów czytelników, zdobyła Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie. To właśnie ona uzyskała tytuł „Najlepszej biblioteki w Polsce 2024” oraz otrzyma pakiet książek, ufundowanych przez serwis Granice.pl.

Na drugim miejscu uplasowała się Książnica Stargardzka, która również do ostatniej chwili walczyła o głosy miłośników literatury. Pracownicy Książnicy Stargardzkiej stworzyli liczne filmy na temat biblioteki, z których część stała się internetowymi viralami. 

Na trzecim miejscu uplasowała się Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach. To najwyżej znajdująca się w rankingu biblioteka szkolna, jednak obecność w czołowej dziesiątce dwóch książnic z zawierciańskich szkół – ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu (miejsce 6.) oraz Szkoły Podstawowej nr 9 im. Marii Dąbrowskiej w Zawierciu (miejsce 7.) – pokazuje, że biblioteki szkolne mogą pełnić ogromną rolę w życiu uczniów. 

Wśród bibliotek, które otrzymały najwięcej głosów w tegorocznej edycji plebiscytu, znalazły się także Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy (miejsce 4.), Miejska Biblioteka Publiczna im. św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej (miejsce 5.), Biblioteka Obcojęzyczna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu (8. miejsce), Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży (9. miejsce) oraz Biblioteka Publiczna Miasta Marki (10. miejsce). Najlepszych 10 bibliotek biorących udział w plebiscycie otrzyma pamiątkowe dyplomy. Nagrody jednak oraz wysokie pozycje w rankingu nie są tak ważne jak fakt, że w plebiscycie tak naprawdę zwyciężyło czytelnictwo. Osoby odwiedzające biblioteki pokazały, że potrafią się zintegrować i skupić wokół wspólnego celu. Że literatura – i dostęp do niej – jest ważny dla bardzo wielu ludzi, choć coraz częściej księgarnie i biblioteki są zamykane i choć czasem próbuje się umniejszać ich znaczenie. Dlatego właśnie już w drugiej połowie lipca rusza II edycja plebiscytu „Najlepsza biblioteka w Polsce”, którego wyniki poznamy w 2025 roku.. 

Zasady udziału w akcji „Najlepsza biblioteka w Polsce”

Co trzeba zrobić, by zgłosić bibliotekę do udziału w plebiscycie? Wystarczy, że pracownik książnicy wypełni formularz dostępny na stronie internetowej granice.pl/biblioteki. Po zweryfikowaniu zgłoszenia przez redakcję serwisu profil biblioteki pojawi się na stronie plebiscytu, a po jego uruchomieniu czytelnicy będą mogli oddawać na nią głosy aż do zakończenia trwania akcji.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie granice.pl/biblioteki.

REKLAMA

Zobacz także

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje