Znamy nowego sekretarza Akademii Szwedzkiej, który w tym roku poda nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Data: 2019-05-02 13:50:12 Autor: Sławomir Krempa
News - Znamy nowego sekretarza Akademii Szwedzkiej, który w tym roku poda nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Nowym stałym sekretarzem Akademii Szwedzkiej, który co roku ogłasza nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla, został właśnie wybrany prof. Mats Malm, literaturoznawca i tłumacz. Obejmie on stanowisko 1 czerwca 2019, a zastąpi pełniącego tę funkcję tymczasowo Andersa Olssona.

Przypomnijmy: poprzednia sekretarz stała Akademii Szwedzkiej, musiała zrezygnować ze stanowiska po serii skandali związanych z tym laurem. Mąż wchodzącej w skład Akademii poetki Katariny Frostenson, Jean-Claude Arnault, był źródłem przecieków o Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016). Arnault, który również współpracował z Akademią Szwedzką, choć nie wchodził w jej skład, oskarżony został przez 18 kobiet o wykorzystywanie seksualne, został również skazany za gwałt – dwukrotny na tej samej kobiecie. Mimo skandalu, Katarina Frostenson nie została usunięta z grona członków Akademii. W ramach protestu decyzję o odejściu podjęło wielu innych szanowanych członków Akademii – między innymi były stały sekretarz, Peter Englund. Ostatecznie podjęto decyzję o nieprzyznaniu w 2018 roku literackiej Nagrody Nobla. Natomiast by zachować ciągłość i zaprotestować przeciwko nierównościom w świecie kultury, na rok powołano więc tak zwaną Nową Akademię. W jej skład weszło 130 pisarzy, artystów i naukowców – w większości ze Szwecji. Członkowie Akademii w 2018 roku zdecydowali o przyznaniu „Nagrody Nowej Akademii", zwanej „alternatywnym Noblem". Wśród finalistów znaleźli się Kim Thúy, Maryse Condé i Neil Gaiman oraz Haruki Murakami, który zrezygnował z nominacji. Nagrodę ostatecznie otrzymała pochodząca z Karaibów Maryse Conde. Natomiast po uporządkowaniu spraw związanych z reorganizacją Akademii Szwedzkiej podjęto decyzję, że w roku 2019 aż dwie osoby otrzymają Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Urodzony w 1964 roku Mats Malm to profesor teorii literatury na Uniwersytecie w Göteborgu. Jego doktorat dotyczył analizy teoretycznych aspektów odbioru poezji staronordyckiej w skandynawskim gotyku. Badał wydał książki dotyczące wczesnych powieści szwedzkich okresu baroku, a także rozwoju badań literackich. W ostatnich latach podejmował temat metod badawczych do analizy dużych baz tekstowych. Malm jest szefem Szwedzkiego Banku Literatury, zajmującego się digitalizacją literatury szwedzkiej. W obrębie jego zainteresowań naukowych znajduje się również przekład.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje