Znamy nowego sekretarza Akademii Szwedzkiej, który w tym roku poda nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Data: 2019-05-02 13:50:12 Autor: Sławomir Krempa
News - Znamy nowego sekretarza Akademii Szwedzkiej, który w tym roku poda nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Nowym stałym sekretarzem Akademii Szwedzkiej, który co roku ogłasza nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla, został właśnie wybrany prof. Mats Malm, literaturoznawca i tłumacz. Obejmie on stanowisko 1 czerwca 2019, a zastąpi pełniącego tę funkcję tymczasowo Andersa Olssona.

Przypomnijmy: poprzednia sekretarz stała Akademii Szwedzkiej, musiała zrezygnować ze stanowiska po serii skandali związanych z tym laurem. Mąż wchodzącej w skład Akademii poetki Katariny Frostenson, Jean-Claude Arnault, był źródłem przecieków o Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016). Arnault, który również współpracował z Akademią Szwedzką, choć nie wchodził w jej skład, oskarżony został przez 18 kobiet o wykorzystywanie seksualne, został również skazany za gwałt – dwukrotny na tej samej kobiecie. Mimo skandalu, Katarina Frostenson nie została usunięta z grona członków Akademii. W ramach protestu decyzję o odejściu podjęło wielu innych szanowanych członków Akademii – między innymi były stały sekretarz, Peter Englund. Ostatecznie podjęto decyzję o nieprzyznaniu w 2018 roku literackiej Nagrody Nobla. Natomiast by zachować ciągłość i zaprotestować przeciwko nierównościom w świecie kultury, na rok powołano więc tak zwaną Nową Akademię. W jej skład weszło 130 pisarzy, artystów i naukowców – w większości ze Szwecji. Członkowie Akademii w 2018 roku zdecydowali o przyznaniu „Nagrody Nowej Akademii", zwanej „alternatywnym Noblem". Wśród finalistów znaleźli się Kim Thúy, Maryse Condé i Neil Gaiman oraz Haruki Murakami, który zrezygnował z nominacji. Nagrodę ostatecznie otrzymała pochodząca z Karaibów Maryse Conde. Natomiast po uporządkowaniu spraw związanych z reorganizacją Akademii Szwedzkiej podjęto decyzję, że w roku 2019 aż dwie osoby otrzymają Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Urodzony w 1964 roku Mats Malm to profesor teorii literatury na Uniwersytecie w Göteborgu. Jego doktorat dotyczył analizy teoretycznych aspektów odbioru poezji staronordyckiej w skandynawskim gotyku. Badał wydał książki dotyczące wczesnych powieści szwedzkich okresu baroku, a także rozwoju badań literackich. W ostatnich latach podejmował temat metod badawczych do analizy dużych baz tekstowych. Malm jest szefem Szwedzkiego Banku Literatury, zajmującego się digitalizacją literatury szwedzkiej. W obrębie jego zainteresowań naukowych znajduje się również przekład.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.