Znani pisarze z listem wsparcia dla osób transpłciowych oraz niebinarnych

Data: 2020-10-12 11:14:41 Autor: pobarski

Znani pisarze ze Stanów Zjednoczonych wystosowali list otwarty do osób transpłciowych oraz niebinarnych, w których zapewniają ich o swoim wsparciu. Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się m.in. Margaret Atwood, Stephen King oraz Neil Gaiman.

Obrazek w treści

Od kilku miesięcy w sieci trwa kontrowersyjna debata na temat słów J.K. Rowling na temat osób transpłciowych. Autorka Harry’ego Pottera oskarżona została o „transfobię”, po tym, gdy w czerwcu na Twitterze skomentowała artykuł opisujący „osoby, które miesiączkują”. Wówczas Rowling odpowiedziała:  

„Ludzie, którzy miesiączkują”. Jestem pewna, że kiedyś było takie słowo dla tych osób. Niech mi ktoś pomoże. Wumben? Wimpund? Woomud?

10 czerwca pisarka na swoim Twitterze wrzuciła krótki wpis o treści: TERF Wars. TERF jest skrótem od trans-exclusionary radical feminist, czyli radykalna feministka wykluczająca osoby transpłciowe. Dodatkowo w ostatnim czasie na rynku ukazała się najnowsza powieść z serii o Cormoranie Strike’u – Niespokojna krew – w której czarnym charakterem został mężczyzna przebierający się za kobietę.

W odpowiedzi na komentarze Rowling, od poglądów autorki odcięli się aktorzy z serii filmowej o Harrym Potterze, w tym Daniel Radcliffe oraz Emma Watson. Aktorka wcielająca się w postać Hermiony w swoim oświadczeniu napisała: 

Osoby trans są tym, za kogo się podają i zasługują na to, by żyć bez ciągłego przesłuchiwania lub mówienia, że nie są tym, za kogo się podają. 

Brytyjscy pisarze stworzyli list otwarty, w którym poparli społeczność LGBT+ oraz wyrazili wsparcie wobec osób transpłciowych. Teraz podobny list podpisali znani amerykańscy autorzy. List zapoczątkowany został przez pisarkę Maureen Johnson (m.in. Nieodgadniony). 

Kiedy J.K. zaangażowała się w [debatę w Wielkiej Brytanii na temat praw osób transpłciowych], dała dużą legitymizację temu, co wcześniej wydawało się błahe. Stało się to bardziej akceptowane, ponieważ ludzie znają J.K. od Harry'ego Pottera

— mówiła Maureen Johnson w rozmowie z Publishers Weekly. 

W liście otwartym autorzy podkreślili, że wspierają osoby transpłciowe oraz niebinarne.

Jako członkowie społeczności pisarskiej i wydawniczej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zdecydowanie wspieramy osoby trans i niebinarne oraz ich prawa.

Jesteśmy pisarzami, wydawcami, dziennikarzami, agentami i profesjonalistami zajmującymi się różnymi formami publikacji. Wierzymy w siłę słów. Chcemy zrobić co w naszej mocy, aby pomóc ukształtować krzywą historii w kierunku sprawiedliwości i uczciwości.

W tym celu mówimy: osoby niebinarne to osoby niebinarne, transpłciowe kobiety to kobiety, transpłciowi mężczyźni to mężczyźni, prawa trans to prawa człowieka.

Twoje zaimki mają znaczenie.

Liczysz się.

Jesteś kochan_.

Pod listem podpisało się ponad tysiąc autorów, w tym m.in. Margaret Atwood, Stephen King, Neil Gaiman, John Green, Holly Black, Jenn Bishop czy Roxane Gay

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.