ABC Języka hiszpańskiego

ABC jest niewielkim podręcznikiem do nauki gramatyki języka hiszpańskiego. Ze wstępu jasno wynika, że został stworzony dla tych, którzy w krótkim czasie chcą poznać podstawy i móc je wykorzystać w porozumiewaniu się tym językiem zatem osoby niemające do tej pory kontaktu z hiszpańskim odnajdą właściwe treści do rozpoczęcia jego nauki.

W książeczce przedstawiono jedynie trzy główne czasy gramatyczne: teraźniejszy (Presente de indicativo), przeszły (Pretérito indefinido) i przyszły (Futuro imperfecto). Dla każdego z czasów zaprezentowano odmianę czasownika regularnego dla każdej z trzech koniugacji. Potem następuje dodatkowo odmiana czterech najpopularniejszych czasowników nieregularnych wraz z tłumaczeniem i ma to miejsce przy każdym z wyżej wspomnianych czasów. Jest też instrukcja dotycząca trybu rozkazującego, tworzenia strony biernej oraz konstrukcji gerundio, która to informuje, że dana czynność wykonywana jest w chwili mówienia (w przeciwieństwie do tych wykonywanych np. rutynowo).
Ponadto w przejrzystych tabelkach przedstawiono zaimki osobowe, zaimki określone i nieokreślone, dzierżawcze (nieakcentowane), wskazujące (tylko bliskie). Nie brak również sekcji dotyczących rzeczowników, przymiotników i przysłówków.
Nie zapomniano również o zasadach wymowy czy liczebnikach (tak głównych, jak i porządkowych).
Książka zawiera liczne zdania, wyrażenia i sformułowania wraz z polskim tłumaczeniem. Po każdym nowym elemencie gramatycznym czy też pojęciu znajdziemy krótkie ćwiczonka, które od razu pozwolą sprawdzić nabytą wiedzę (z tyłu książki jest klucz).

Zaletą jest spora ilość przetłumaczonych słówek, aczkolwiek pojawiają się one raz w postaci dłuższej listy, a innym razem ot jedno czy dwa słówka. Nie ma w podręczniku żadnych zbędnych ozdobników graficznych. Jest czarno na białym. Jest wyraźnie, przejrzyście i zrozumiale. Części gramatyczne ładnie zaakcentowane szarą rameczką. Konkret za konkretem, innymi słowy, pamiętając, że informacje są mocno okrojone, aby nauka była szybka i łatwa dając rezultaty w postaci umiejętności wykorzystania zawartych w niej konstrukcji i wyrażeń.

Mankamentem książki a dokładniej ćwiczeń jest fakt, iż w większości ćwiczeń przykłady z lukami do uzupełnienia nie są wymieszane, to znaczy, że tak jak przedstawione zostały np. zaimki osobowe, w takiej też kolejności należy je uzupełnić w lukach lub odmiana czasownika przez osoby odbywa się dokładnie w ten sam sposób: pierwsza, druga, trzecia osoba liczby pojedynczej i to samo z liczbą mnogą. Nie jest to ćwiczenie wymagające zbytniego myślenia i można było zorganizować to w nieco ambitniejszy sposób.
Kilka ćwiczeń polega jedynie na tym, że do każdego pustego miejsca z podanych przykładów należy wpisać dokładnie to samo. To nie jest wymagające ćwiczenie. Nie uczy ono myślenia, ale jest jedynie drylem językowym, co nie znaczy, że jest całkiem niepotrzebne, bo być może dla opornych w takiej formie kryje się droga do nauki.
W tym podręczniku jest widoczny pewien schemat, z którego jasno wynika, czego dotyczy dana sekcja, dana część, ale w większości można zauważyć pewien chaos, który w żaden sposób nie przeszkadza w nauce. Pod pojęciem chaosu mam na myśli rozmieszczenie słówek lub informację, że pora na ćwiczenia. Czasem są one, mimo iż nie poprzedza je ten napis. Nawet bez niego można się połapać, że pora na przetestowanie swojej wiedzy.

Podsumowując, polecam ten tytuł dla osób, które nie miały wcześniej styczności z tym językiem obcym oraz dla początkujących, czyli takich, które swego czasu próbowały się go uczyć, ale być może coś poszło nie tak i zaniechały ten proces. W szybki sposób można „zrobić” tę książkę, a pisząc „zrobić” mam na myśli zapamiętanie przedstawionych informacji i pisemne wykonanie ćwiczeń i natychmiastowe ich sprawdzenie. Samych ćwiczeń jest 206, a każde z nich zawiera po mniej więcej 6 do 10 przykładów. Do wpisywania przeważnie jest nie wiele, chyba że jest to typ ćwiczenia, w którym tłumaczymy całe zdanie i wówczas trzeba napisać całość, a nie jedno czy dwa słowa. Ten typ zdania cenię sobie najbardziej, bo pozwala na kompleksowe sprawdzenie wiedzy. Cena detaliczna w wysokości 8 złotych (ponad dekadę temu) jest całkiem przystępną, biorąc pod uwagę to, że podręcznik przedstawi wszystko to, co w pierwszej kolejności na pewno trzeba poznać, aby móc dalej poszerzać wiedze i zdobywać kolejne informacje oraz umiejętności.

Informacje dodatkowe o ABC Języka hiszpańskiego:

Wydawnictwo: KRAM
Data wydania: 2004 (data przybliżona)
Kategoria: Języki obce
ISBN: 83-89171-86-4