Arka

"Trzeba wycisnąć ostatniego centa z każdej firmy z naszego portfolio. A nie uda się tego zrobić bez lekkiego rozlewu krwi."

"Arka" to debiut literacki Johna Lyncha. Wiele wydarzeń zawartych w książce jest oparte na prawdziwych zdarzeniach z życia autora i jego doświadczeniach. Lynch w swoim thrillerze w dość ciekawy sposób ukazuje przestępstwa w świecie biznesu. Co ciekawe, łączy je z branżą modową, która okazuje się nie być już tak nieskazitelna jak mogłoby się wydawać.

Truman Chase to młody, ambitny i utalentowany projektant, który porzuca propozycję pracy u jednej z największych osobistości świata mody - Ralpha Laurena. Musi ratować rodzinny interes i decyduje się na przeprowadzkę do Polski. Na początku wszystko zdaje się iść po jego myśli - firma się rozkręca, a co za tym idzie, zwraca na siebie uwagę wielu potencjalnych inwestorów. Wszystko się jednak zmienia, gdy na jego drodze do sławy staje fundusz inwestycyjny Arka. Od tego momentu sprawy się komplikują, a Truman musi zmierzyć się z nieznaną mu dotąd stroną prowadzenia własnego interesu.

John Lynch w swojej książce ukazuje jak okrutny potrafi być świat biznesu. Szczególnie odnosi się to do małych firm i ich nie do końca doświadczonych właścicieli. Niestety ta branża słynie z tego, że gdy jedna firma pnie się na szczyt, dzieje się to kosztem innej. Często wystarczy tylko jeden nieprzemyślany ruch, a człowiek może zostać z niczym, dlatego tak ważna okazuje się uważność i rozwaga podczas zakładania własnego interesu. Zazwyczaj wiąże się to bowiem z ogromnym ryzykiem, którego skutki przedstawia nam Lynch.

"Arka" określana jest jako thriller i zdecydowanie trzeba przyznać, że w niektórych momentach faktycznie trzyma w napięciu i niewiedzy czytelnika, który jak najszybciej chce wiedzieć jak potoczą się dalsze losy Trumana. Nie jestem jednak pewna czy jest to książka dla osób, które nie do końca interesują się biznesem i finansami. Wiele wątków i wydarzeń mogą się bowiem okazać niezrozumiałe, a może nawet nieciekawe. O samej branży modowej mamy tutaj bardzo niewiele, a wszystko skupia się wokół inwestorów i oszustw jakich się oni potrafią dopuścić, by tylko doprowadzić swój interes na szczyt.

Truman Chase to człowiek, który nie poddaje się tak szybko i mimo wielu porażek, za każdym razem się podnosi, by walczyć dalej o to co dla niego ważne. Nawet wtedy, gdy zdaje się, że wszystko już stracone, on decyduje się stanąć na przeciw wroga i za wszelką cenę ratować rodzinną firmę.

Myślę, że ta książka może okazać się bardzo ciekawą lekturą dla wszystkich, którzy interesują się finansami, biznesem itp. Niestety mało jest tutaj o modzie, a akcja skupia się głównie wokół funduszy inwestycyjnych, bankowości i innych związanych z tym spraw.

Informacje dodatkowe o Arka:

Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska