Basza smaku

Basza smaku. Ciekawy tytuł, prawda? Zanim sięgnęłam po tę powieść zastanawiałam się co to jest. Okazuje się, że Basza smaku to przydomek, który określa niezwykle utalentowanych kucharzy, którzy mogą wpływać na emocje ludzi tylko poprzez smak przyrządzonych przez nich potraw. Takich kucharzy jest tylko kilku i jest nim nasz główny bohater.

Na początku trudno połapać się w całej fabule. Akcja dzieje się dwutorowo. Poznajemy przeszłość (dorastanie i szlifowanie talentu, znajomość z Kramer) oraz teraźniejszość głównego bahatera, zwanego potocznie Kucharzem ( a więc knucia i intrygi na dworze sułtana).

Widzimy jak bohater powoli dąrzy do zemsty, ale w jakim celu to robi, tego czytelnik może się tylko domyślać.

Według mnie ta powieść jest zbyt rozwleknięta w czasie. Większość akcji dzieje się w kuchni, dominują opisy przyrządzania potraw, niestety dla mnie nudne jak przysłowiowe flaki z olejem.

Bohater jest nijaki, jego chęć zemsty do mnie nie przemawia, ponieważ wykorzystuje do niej niewinne osoby. Jest strasznie samolubny.

Mnogość innych postaci zlewa się w jedno i nic nie wnosi do fabuły, która też nie jest porywająca.

Niestety ta książka mimo pięknej okładki jest nudna i nic nie wnosząca do życia czytelnika. Po kilku dniach od przeczytania zapomina się o czym była.

Teraz wiem, że powieści z motywem gotowania nie są dla mnie.

Informacje dodatkowe o Basza smaku:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2018-05-23
Tytuł oryginału: Pir-i Lezzet
Język oryginału: turecki
Tłumaczenie: Izabella Mazurek
Dodał/a opinię: nataliasz221

Zobacz opinie o książce Basza smaku

Kup książkę Basza smaku