Będę tobą

"Będę tobą" to trzecia powieść Janelle Brown wydana w Polsce. O autorce zrobiło się głośno za sprawą "Oszustki" - dobrze przyjętego thrillera. Czy "Będę tobą" okaże się równie dobrą powieścią?
Sam i Elli to siostry bliźniaczki, które kiedyś łączyła niezwykła więź. Jednak, kiedy zostały nastoletnimi gwiazdami Hollywood ich relacje stopniowo się rozluźniały, aż stały się sobie całkowicie obce. Sam chciała kontynuować karierę aktorską, jednak popadła w uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Elli wybrała spokojne i ułożone  życie. Została żoną prawnika i założyła firmę florystyczną. Sytuacja między bliźniaczkami zmienia się, kiedy Elli nagle znika, a Sam musi zaopiekować się jej adoptowaną córeczką Charlotte.
Głównymi bohaterkami powieści są Sam i Elli. To siostry bliźniaczki, identyczne z wyglądu jednak pod względem charakteru zupełnie różne. W dzieciństwie często zamieniały się tożsamościami i udawały siebie nawzajem, rozumiały się bez słów. Z czasem odrębność ich charakterów doprowadziła do tego, że stały się sobie obce. Moim zdaniem wykreowanie tych postaci jest największą zaletą tej powieści. Autorka stworzyła bohaterki z krwi i kości, z wadami i zaletami, z dobrze rozbudowaną warstwą emocjonalną. Te emocje czuć na każdej stronie książki.
"Będę tobą" to połączenie powieści obyczajowej z thrillerem psychologicznym. Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Podzielona została na trzy części. Narratorem pierwszej części jest Sam. To od niej dowiadujemy się o przeszłości bliźniaczek, ich wzajemnej relacji i o tym jak się zmieniała na przestrzeni lat. Z perspektywy Sam poznajemy również bieżące wydarzenia. W drugiej części, z relacji Elli poznajemy jej życie i jej widzenia na relację z bliźniaczką. Ona również kontynuuje opowiadanie dalszej części historii. Ostatnia część to ponownie relacja Sam i jej perspektywa na teraźniejszość i przyszłość. Dzięki takiemu podziałowi powieści możemy lepiej wczuć się w emocje bohaterek, poznajemy je głębiej i lepiej rozumiemy motywy, które kierują ich działaniem.
Janelle Brown poruszyła w powieści bardzo ciekawy temat relacji i więzi bliźniaków. Pokazała, że dwie z wyglądu identyczne osoby mogą  być zupełnie różne, a te same wydarzenia oddziałują na nie zupełnie odmiennie, kształtując ich osobowość. Autorka porusza również temat dziecięcego show-biznesu. Na celownik bierze również przynależność do organizacji/sekt i metody ich oddziaływania na jednostkę. Tematy są ciekawe i uatrakcyjniają powieść.
"Będę tobą" Janelle Brown to warta polecenia pozycja. Jej atutem jest ciekawy temat dobrze skonstruowane kreacje głównych bohaterek. Książka potrafi zainteresować już od pierwszej strony, zaskoczyć i potrzymać nas w niepewności.

Informacje dodatkowe o Będę tobą:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2022-09-28
Tytuł oryginału: I'll be you
Dodał/a opinię: Iwa90

Tagi: obyczajowe

Zobacz opinie o książce Będę tobą

Kup książkę Będę tobą

Ona była nią, ja byłam mną: ot, dwa odrębne byty. Jednak miejscami nakładałyśmy się na siebie, a dzieląca nas granica stawała się niewyraźna. Lubiłam taki układ. Mogłam być całkiem odrębną, wyjątkową osobą, pozostając jednocześnie częścią n a s. Już nigdy nie musiałam być sama.

Kiedyś stanowiłyśmy jedność. Ja byłam nią, a ona mną. Trwałyśmy zawieszone w macicy naszej matki, a potem nagle rozdzieliłyśmy się na dwa życia - nowe, choć identyczne w każdym szczególe.

Nie mam nastroju na miłość
Janelle Brown0
Okładka ksiązki - Nie mam nastroju na miłość

Trzy kobiety z rodziny Millerów, trzy różne historie. Matka i jej dwie córki odnajdują się w środku upalnego lata, gdy każda z nich przeżywa osobistą klęskę...

Oszustka
Janelle Brown0
Okładka ksiązki - Oszustka

Czy na pewno wiesz, kto Cię obserwuje? Bestsellerowy thriller epoki Instagrama! Nina jest błyskotliwą oszustką. Razem ze swoim chłopakiem Lachlanem...