Quantcast

Oto najlepsze książki na jesień 2022

Data: 2022-10-20 15:45:53 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Kilkadziesiąt nowości wydawniczych, które do księgarń trafiły w ostatnich miesiącach, walczyło o uznanie jurorów i czytelników w plebiscycie „Najlepsza książka na jesień", zorganizowanym już po raz 14. przez redakcję serwisu Granice.pl. W plebiscycie oddano ponad 80 tysięcy głosów. Które książki wydane w III kwartale 2022 warto przeczytać?

Obrazek w treści

– To już tradycja, że redakcja i czytelnicy serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze w każdym kwartale wybierają najlepsze książki na kolejne pory roku – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu. Plebiscytowe kategorie pozwalają na wskazanie najbardziej interesujących premier wydawniczych ostatnich miesięcy. Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki, recenzentów, dziennikarzy piszących o książce oraz – równolegle – czytelnicy, głosujący za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanajesien.pl. W ten sposób w naszych plebiscytach odbija się jak w zwierciadle polski rynek książki, panujące na nim mody i trendy. 

Najlepsze książki na jesień 2022

Najważniejszą spośród nagród – nagrodę główną jury – otrzymała książka Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny Serhyja Syniuka i Krzysztofa Petka (Wydawnictwo Bukowy Las). 

Książka Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny chwyta za gardło, bo tak łatwo wczuć się w sytuację jej bohaterów. Ludzi takich jak my, którzy budzą się we własnych łóżkach, by chwilę później zabrać dzieci pod pachę i uciekać. 

Nagle stajemy po drugiej stronie granicy. Czytamy o tym, jak do kraju dociera pomoc humanitarna, organizowana także przez Polaków. Czytamy o tych, którzy muszą wyjechać i o tych, którzy pozostają. W niektórych regionach życie toczy się dalej. Trzeba gotować, karmić zwierzęta, sprzątać. A wojna toczy się codziennie. Tuż obok.

Serhyj Syniuk i Krzysztof Petek oddają w nasze ręce mocną, ważną, potrzebną książkę. Reportaż, który ma w sobie duszę. Który jest świadectwem, głosem, ale też szansą, by zrozumieć wszystko jeszcze lepiej. 

Najwięcej głosów czytelników w tegorocznym plebiscycie otrzymała książka Lisica (Wydawnictwo Replika), której autorem jest Witold Horwath. To fascynująca opowieść o kobiecie, która miała odwagę, by spełniać swoje marzenia i realizować się w zawodzie, który w I połowie XX wieku wydawał się dla pań zamknięty.

W powieści Witolda Horwatha akcja toczy się błyskawicznie, przerywana kolejnymi zaskakującymi zwrotami biegu zdarzeń. Lisica składa się z ośmiu rozdziałów, opisujących kolejne etapy życia Hanki, a zarazem kolejne prowadzone przez nią sprawy. Całość prowadzi do naprawdę mrocznego śledztwa, którego finał wstrząśnie czytelnikiem, jednak całość napisana jest bardzo żywym językiem, z werwą i odpowiednią dawką poczucia humoru.

Lisica to rozrywka najwyższych lotów. Świetnie skonstruowana intryga, sprawnie poprowadzona fabuła, wartko płynąca narracja godna najlepszych gawędziarzy. Tę powieść czyta się z dużą przyjemnością, niemal 500 stron połykając dosłownie w kilka wieczorów i pozostając z nadzieją na kolejną książkę o przygodach nietuzinkowej pani detektyw.

Najlepsza proza polska i zagraniczna 

Nagroda internautów w kategorii prozy polskiej przypadła powieści Melodia serca (Wydawnictwo Replika). Książka Agaty Suchockiej przenosi czytelników do czasów, w których małżeństwo kierowane rozsądkiem i chęcią poprawy statusu stanowiło priorytet, a ucieczka do Ameryki mogła przynieść spełnienie marzeń i początek nowego, lepszego życia. 

Melodia serca bardzo dobrze ukazuje metamorfozę głównej bohaterki, która ze skromnej i zlęknionej dziewczyny staje się dojrzałą i silną kobietą. Julie za wszelką cenę stara się bronić przed niebezpieczeństwem, w jakim się znalazła. Dokonuje wyborów, które trudno zrozumieć, a nawet zaakceptować, przez co Melodia serca nie zawsze jest łatwą lekturą. Świeżości i oryginalności dodaje powieści wątek voodoo oraz magicznych rytuałów. Bohaterowie są zróżnicowani – tym bardziej że autorka zdecydowała się w powieści poruszyć temat różnorodności oraz dyskryminacji rasowej.

Melodia serca to wzruszająca historia, która przypadnie do gustu miłośnikom romansów, poszukujących niesztampowych i oryginalnych rozwiązań w obrębie doskonale znanego im gatunku. Zaskakująca i pełna interesujących refleksji powieść pokazuje, że czasem nawet najgorsze wydarzenia mogą stać się początkiem czegoś pięknego.

Nagrodę jury w tej kategorii przyznano powieści Katarzyny Kieleckiej Znajda (Wydawnictwo Szara Godzina). 

Znajda to powieść wzruszająca, przepełniona emocjami. Czytelnicy, którzy znają prozę Katarzyny Kieleckiej, z pewnością spodziewać się będą wspaniałego języka i stylu, jednak to, co w Znajdzie otrzymają, przerośnie ich oczekiwania. W powieści autorka zdaje się ważyć każde słowo, jakby było ono tak samo cenne, jak okruch wojennego chleba. Głębokie przemyślenia, trafne wnioski i spostrzeżenia układają się w powieści we wspaniałe metafory czy porównania. Znajda to proza daleka od banałów czy wyświechtanych stwierdzeń. To, jak autorka ukazuje wojenną (ale i współczesną) rzeczywistość pokazuje, jak wielką empatią jest obdarzona. Katarzyna Kielecka nie ocenia, ale za sprawą prezentowanych uczuć pokazuje cierpienie, jakiego doświadczali i wciąż doświadczają ludzie.

Znajda to książka, która otwiera serca: pokazuje, że pomoc można nieść zawsze i wszędzie. Czasami wystarczą drobne gesty, innym razem potrzeba czasu i cierpliwości. Ważne, by przy tym wszystkim pozostać człowiekiem, człowiekiem otwartym, empatycznym i bezinteresownym.

W kategorii prozy obcej jurorzy wyróżnili powieść Janelle Brown Będę tobą (Agora). To sprawnie napisana książka obyczajowa z elementami thrillera psychologicznego.

Bohaterkami powieści Brown są bliźniaczki, Sam i Elli. W dzieciństwie nierozłączne, wzajemnie się uzupełniają. Jednak gdy dorastają, po angażu do seriali realizowanych przez Hollywood, siostry zaczynają się od siebie oddalać. Poważna i rozsądna Elli postanawia ułożyć sobie życie u boku statecznego prawnika, którego poznała jeszcze, gdy była studentką. Sam decyduje się pozostać na drodze do autodestrukcji – show-biznes sprawia, że młoda kobieta w szybkim tempie uzależnia się od alkoholu i narkotyków, a pomocy nie przynoszą nawet drogie terapie. Sam staje się „czarną owcą", od której wkrótce odwraca się nawet jej bliźniaczka.

Zaniepokojeni rodzice ponownie kontaktują się z Sam, gdy okazuje się, że jej siostra w tajemniczych okolicznościach wyjechała do SPA, pozostawiając niedawno adoptowaną córeczkę pod opieką przyszywanych dziadków. Kiedy pobyt Elli w ośrodku przedłuża się, a jej dom trafia na sprzedaż, Sam postanawia sprawdzić, co tak naprawdę stoi za wyjazdem siostry. Nie spodziewa się jednak tego, na co trafi, prowadząc prywatne śledztwo.

Będę tobą to lektura w pełni satysfakcjonująca. Na sukces powieści składa się interesujący dobór tematów, ale i sprawna narracja. Dzięki temu najnowszą książkę Janelle Brown czyta się z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem.

Duszne i wilgotne mokradła pod miastem, pełne nierówności społecznych lata 50. XX wieku i młoda dziewczyna, która musiała nauczyć się przetrwać. Tak w kilku słowach opisać można bestsellerową powieść Delii Owens Gdzie śpiewają raki (Wydawnictwo Świat Książki). To pasjonująca historia, w której elementy kryminału łączą się z wątkami obyczajowymi.

Delia Owens za sprawą swojej powieści wyszła poza konwencje, tworząc opowieść o człowieku i samotności, o szukaniu wspólnotowości i zrozumienia. Jej opowieść momentami jest trudna, niemal nie do zniesienia, bo porusza czułe struny w duszach czytelników.

Gdzie śpiewają raki to nie tylko zgrabnie napisane postaci czy odtworzona sceneria Karoliny Północnej, ale także gra z konwencjami prozy współczesnej, momentami balansująca na granicy literatury pięknej i popularnej. Kryminał w powieści Owens stanowi jedynie pretekst do tego, by szerzej zarysować losy bohaterki i mieszkańców miasteczka Barkley Cove.

Powieść Delii Owens to historia, która kusi czytelnika za sprawą świadomego użycia języka oddziałującego na czytelników. To historia niebanalna i z całą pewnością pisana z dużą dozą autorefleksji.

Najlepsza książka na jesień 2022 – kryminały

Czytelnicy w kategorii kryminałów nagrodzili powieść Lisica, która zdobyła także najwięcej głosów i nagrodę główną w tegorocznym plebiscycie.

Nagrodzona przez jurorów książka Andrzeja Marka Grabowskiego Dlaczego mnie zabiłaś? (Wydawnictwo Szelest) to nietuzinkowa powieść, którą z powodzeniem można by było określić jako „kryminał metafizyczny". 

Kryminał wydaje się jednym z najbardziej sztywnych, sformalizowanych i opartych na sprawdzonych schematach gatunków. Również słysząc hasło „komedia kryminalna", czytelnik doskonale wie, czego się spodziewać. Andrzej Marek Grabowski łamie większość reguł, którymi rządzą się oba te nurty literackie. Rozsadza ramy gatunkowe, tworząc książkę bardzo oryginalną, nieodparcie zabawną, a przy tym autentycznie wciągającą. 

Atutów powieści jest wiele. Przede wszystkim poczucie humoru – wyraźne, ale subtelne, dalekie od rubaszności, która cechuje wielu popularnych współcześnie autorów. Po drugie: wyraziste postaci, chociażby głównej bohaterki, prowadzącego śledztwo w sprawie jej śmierci policjanta czy jej byłego męża. Po trzecie: świetnie poprowadzone wątki, które łączą się, tworząc interesującą i naprawdę spójną całość.

Najlepsze książki na jesień 2022 – powieści pełne emocji

Internauci za najlepszą powieść obyczajową tej jesieni uznali książkę Weroniki Umińskiej Tiary z Albanii (Wydawnictwo Lucky).

Ambra, dziedziczka jubilerskiej fortuny, podczas licytacji w Nowym Jorku wchodzi w posiadanie przepięknych, platynowych, ale przy tym bardzo tajemniczych i nieco zdekompletowanych tiar. Chcąc dowiedzieć się o nich jak najwięcej, zwraca się o pomoc do swojej babci. Z informacjami uzyskanymi od nestorki rodu wraz z narzeczonym Piotrem i kuzynem Giorgiem wyrusza do Albanii, by odnaleźć brakujące elementy, jak się okazuje, prawdziwie królewskich tiar.

Książkę Weroniki Umińskiej czyta się z prawdziwym zainteresowaniem. W fabułę opowieści autorka wplata historyczne fakty, zwyczaje i tradycje, co mocno ubarwia narrację. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik sporo dowiaduje się o historii Albanii – od XV wieku, aż do współczesności. Składa w całość informacje o tym, dlaczego tak wiele łączy Albańczyków i Włochów. A wszystko to podane jest w bardzo przystępny, intrygujący i interesujący sposób. Autorka nie zanudza odbiorców trudnymi czy skomplikowanymi informacjami. Wyłuskuje za to prawdziwe perełki, anegdoty i wiadomości, które zwyczajnie zapadają w pamięć. Ciekawostki historyczne autorka okrasza także informacjami dotyczącymi tradycyjnej kuchni danego regionu. Bohaterowie książki zajadają się sycylijskimi specjałami, z przyjemnością sięgają po wiedeńskie frykasy podczas wizyty w Austrii, ale także z zainteresowaniem odkrywają tradycyjne smaki Albanii. Weronika Umińska na końcu książki zamieściła przepisy na każde z dań, o którym wspomniała w Tiarach z Albanii. Dzięki temu każdy czytelnik będzie mógł przygotować potrawy te we własnej kuchni i z radością się nimi delektować.

Tiary z Albanii to książka dla wszystkich miłośników powieści przygodowych. Intrygujące zwroty akcji, troszkę tajemnic, porcja wiedzy historycznej – to składniki, z których Weronika Umińska przygotowała smaczny czytelniczy kąsek.

Nie ma rodzin idealnych. Każdy dom kryje w sobie problemy, tajemnice i urazy, które – długo skrywane – gdy wyjdą w końcu na jaw, potrafią zniszczyć wszystko. Często jednak nawet najgorsze wydarzenia mogą być początkiem nowego, lepszego życia. Taką właśnie historię ukazuje w wyróżnionej przez jurorów wśród powieści obyczajowych książce Tylko jedna chwila Sylwia Markiewicz (Wydawnictwo Pascal). 

W powieści Tylko jedna chwila niewątpliwie dużo się dzieje. Znajdziemy tu powrót miłości sprzed lat, proces radzenia sobie z żałobą, a także wyzwania, jakie wiążą się z rodzicielstwem. W relacji bohaterek, Danuty oraz Joanny, mocno ujawnia się syndrom „gorszego dziecka”. Nie brakuje również tematu DDA. Autorka ciekawie pokazała, jak różnie może wyglądać podejście oraz charakter osób, które doświadczyły alkoholizmu u swoich rodziców. 

Tylko jedna chwila opowiada przede wszystkim o chowanych urazach i tajemnicach, które coraz bardziej niszczą rodzinne więzi. Sylwia Markiewicz w swojej powieści poruszyła wiele trudnych tematów. Podczas poznawania kolejnych losów bohaterów czytelnikom z pewnością nasunie się wiele pytań oraz refleksji. Powieść dotyka bowiem problemów, z którymi mierzy się każdy z nas. Łatwo zatem utożsamić się z bohaterami i wraz z nimi przeżywać ich losy.

Nagroda jury w kategorii romansów przypadła książce Pauliny Jurgi Ławrusznik (Wydawnictwo Otwarte). To pierwszy tom serii Gruzińska mafia

Paulina Jurga po raz kolejny udowodniła, iż potrafi zaskoczyć czytelnika – podkreśla czytelniczka Anita, która oceniła Ławrusznika na łamach serwisu Granice.pl.

– Mamy tu mafię w zupełnie innym wydaniu, niż w pozostałych powieściach autorki. Świat ledwo zarysowany w Matrioszce tym razem poznajemy lepiej i widzimy go w pełnej krasie. Bardzo łatwo identyfikować się ze wspaniale wykreowanymi bohaterami.

Akcja poprowadzona jest tak, że niejednokrotnie zaskoczy czytelników. W tej powieści można spodziewać się wszystkiego. Kiedy czytelnik w pewnym momencie jest już przekonany, że wie, co wydarzy się dalej, autorka serwuje taki zwrot akcji, że znów nic nie jest pewne. Rozwój niektórych wątków może szokować, a finał pozostaje z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury. 

Na tytuł najlepszego romansu tej jesieni zasługuje – zdaniem internautów – książka Gabrieli Gargaś Kacper (Skarpa Warszawska). 

Gabriela Gargaś w swojej powieści pisze o ponownym zaufaniu, o miłości, ale także o umiejętności radzenia sobie z życiowymi zmianami. Kacper to interesująca historia, która pokazuje, w jak odmienny sposób te same wydarzenia mogą postrzegać różni ludzie.

W powieści Kacper poruszane są bardzo trudne tematy, lecz fabuła podana jest w sposób niezwykle przystępny. To sprawia, że książkę czyta się szybko i z przyjemnością, choć podczas lektury nie zabraknie też wzruszeń.

Najlepsza książka na jesień – literatura faktu

Jak naprawdę wygląda… tacierzyństwo? O rzeczywistości, która rozmija się z instagramowym mitem o ojcostwie, w nagrodzonej przez jurorów książce Tato, no weź (Wydawnictwo Agora) pisze Kamil Baleja. Popularny radiowiec w zabawny sposób opisuje drogę, którą przebyć musi niemal każdy rodzic.

Jak zostać superojcem? Czy wystarczy pilnie uczęszczać na zajęcia szkoły rodzenia, skręcić łóżeczko w pięciu (wraz z przyjacielem, sąsiadem i jego kumplami oraz największymi hitami disco polo) oraz kupić specjalną wagę, by móc ważyć zawartość pieluch? Choć może to nie recepta na ojcostwo idealne, to z całą pewnością – jak przekonuje Kamil Baleja – sposób na przetrwanie.

Zabawna, pełna niewymuszonego humoru narracja i szczery obraz ojcostwa – to największe zalety książki Tato, no weź. To lektura, która sprawia, że uśmiech regularnie pojawia się na twarzach nie tylko młodych ojców, ale także wszystkich czytelników.

Czy chirurg może wierzyć w Boga? Lech Mucha, autor nagrodzonej przez internautów w kategorii literatury faktu książki Chirurgiczne cięcie. Opowieści jeszcze bardziej prawdziwe (Wydawnictwo eSPe) przekonuje, że tak. W tej publikacji prawdziwe historie z życia lekarza-chirurga stają się przyczynkiem do refleksji na tematy dotyczące ludzkiego zdrowia, życia, wiary, ale też realiów funkcjonowania polskich szpitali, klinik i przychodni. 

Opowieści Lecha Muchy są napisane z lekkością i odpowiednią dozą poczucia humoru. Dzięki temu Chirurgiczne cięcie to lektura przystępna dla każdego czytelnika. Autor wie jednak, kiedy należy zachować powagę. Zawsze o swoich pacjentach pisze z należytym szacunkiem – nawet, gdy ich decyzje czy postępowanie wydają się mało racjonalne lub mogą zagrażać ich zdrowiu. Wspomnienia z interwencji chirurgicznych, dyżurów autora, często mające charakter anegdot, ewoluują w obszerne opowieści o kulisach pracy medyków, pozwalając lepiej zrozumieć lekarzy, których misją jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia.

Najlepsze książki na jesień – z historią w tle

Nagrodzone w kategorii „z historią w tle" Skrawki przeszłości Anny Sakowicz (Wydawnictwo Luna) to znakomite potwierdzenie tezy, że prawdziwa historia, połączona z wyobraźnią i wrażliwością pisarską, to najlepsza literacka materia.

Skrawki przeszłości to powieść bardzo kameralna, której podstawę stanowi codzienność głównych bohaterów. Oglądamy ich podczas wykonywania zwyczajnych czynności, pracujących w zakładzie krawieckim, gotujących i sprzątających. Widzimy ważne uroczystości: święta, chrzciny, pogrzeby. Widzimy, jak nastawiano kości, jak odczyniano uroki.

Anna Sakowicz pisze bardzo plastycznie, obrazowo. Jej język jest prosty, przystępny, miejscami potoczny w dialogach, w opisach zaś – bardzo literacki. Nadaje to jej powieści lekkości – przez Skrawki przeszłości bowiem się płynie aż do finału, a potem pozostaje w wyczekiwaniu na opowieść o dalszych losach rodziny Wilamowskich.

Skrawki przeszłości to kameralna, lecz bardzo literacka historia. To powieść dla osób, które w literaturze poszukują przede wszystkim prawdy.

W tej kategorii czytelnicy szczególnie chętnie głosowali na powieść Niny Majewskiej-Brown Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata (Wydawnictwo Świat Książki).

– Książka została naprawdę mocno dopracowana pod względem historycznym, autorka w bardzo wiarygodny sposób oddała wydarzenia mające miejsce w czasie II wojny światowej, serwując czytelnikowi natłok skrajnych emocji oraz skłaniając do refleksji nad własnym życiem oraz wyborami, jakich dokonujemy – podkreśla czytelniczka zakochanawksiazkach.

Wyjątkowości tej historii dodają również zdjęcia, które jeszcze bardziej uwypuklają prawdę płynącą z tej książki. Dzięki nim czytelnik może pełniej identyfikować się z bohaterami, zrozumieć, że opisany w książce Niny Majewskiej-Brown dramat dotknął prawdziwych ludzi. Całość uzupełniają relacje świadków, wspomnienia, wywiady z ludźmi, którzy związani byli z opisywaną przez autorkę historią.

Najlepsze książki na jesień 2022 – fantastyka

Czytelnicy wśród fantastyki wyróżnili publikację Magdaleny Wolff Szata z piór (Oficynka). To niezwykła opowieść, w której wątki znane z dziejów słowiańszczyzny i mitologii słowiańskiej łączą się z magią i fantastyką.

Magdalena Wolff opowiada w swojej książce o losach kobiety, która uszła cało z rzezi, jaką wrogowie zgotowali jej rodowi. Warcisława próbuje znaleźć sojuszników, którzy pomogą jej odbudować to, co przeciwnicy zniszczyli.

Czy naszej bohaterce się to uda? Jaka będzie cena, którą będzie musiała zapłacić za wsparcie ze strony bogów? I czy w ogóle zechcą oni stanąć po jej stronie? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po powieść Magdaleny Wolff.

Porywająca i skomplikowana historia, magiczne artefakty i nadludzkie moce – to tylko kilka elementów, które powinny przyciągnąć uwagę wszystkich miłośników powieści fantasy. A znaleźć je można w nagrodzonym przez jurorów Tyglu Dusz Mitchella Hogana, pierwszej części trylogii Hierarchia magii (Fabryka Słów).

Caldan to osiemnastoletni chłopak, który od dzieciństwa wychowywany jest w klasztorze. Mnisi przygarnęli Caldana po tragicznej śmierci jego rodziców. Chłopak pobierał w klasztorze nauki, uczył się szermierki i rzemyśliwa: tworzenia przydatnych narzędzi i przedmiotów z dostępnych surowców (papieru, drewna, metalu) przy użyciu run i magii. I choć Caldan nie był nigdy najbieglejszy w żadnej ze sztuk, jego umiejętności w ostatnim czasie mocno się poprawiły. Rzemyśliwa stały się zdecydowanie lepsze, a siła i krzepa pozwoliły mu odnosić sukcesy podczas szermierczych treningów. Pewnego dnia Caldan zostaje wyzwany na pojedynek z bratem dziewczyny, w której skrycie się podkochuje. W wyniku walki silnie rani przeciwnika, a mnisi – przestraszeni perspektywą utraty pieniędzy, jakie płynęły od rodziny poszkodowanego – decydują się wydalić Caldana z klasztoru. Chłopak opuszcza wyspę Samotnicę i na pokładzie statku dostaje się do wielkiego portowego miasta, Anasomy. O tym, jak poradzi sobie w nowym miejscu, jakim wyzwaniom będzie musiał stawić czoła i do czego przydadzą mu się magiczne moce, przekonają się czytelnicy Tygla Dusz. A to dopiero początek fascynującej, buzującej od czarów, intryg i walk monumentalnej powieści Mitchella Hogana.

Im bliżej finału, tym akcja coraz bardziej przyspiesza. Dramatyczne pojedynki, walki na śmierć i życie oraz niepewność tego, co znajduje się za załomem korytarza czy węgłem kamienicy dodają powieści dynamiki. A że Tygiel Dusz to dopiero pierwszy tom serii, książka kończy się w kulminacyjnym momencie. Na dalszy rozwój wypadków, na kolejne przygody Caldana i na odkrywanie tajemnic magicznego świata przyjdzie zatem czekać czytelnikom co najmniej do drugiego tomu serii Hierarchia magii.

Najlepsza książka na jesień 2022 - propozycje dla młodych czytelników

Ogromne znaczenie ma umiejętność dostrzegania oraz oceniania stanów emocjonalnych innych ludzi. Posiadając zdolność współodczuwania, człowiek empatyczny jest w stanie nie tylko zrozumieć drugiego, ale także współuczestniczyć w jego emocjach. Nagrodzona przez jurorów w kategorii „dla dzieci" książka Adelka i trudne słowo na „e” pokazuje, jak ważną rolę odgrywa empatia w kształtowaniu relacji międzyludzkich.

Historia opisana na kartach publikacji Wydawnictwa Bis ukazuje sytuację znaną dzieciom z codziennego życia. Każdy kiedyś był chory, miał gorączkę, odczuwał ból, dokuczał mu zasmarkany nos, denerwowały go pytania i nie miał siły udzielać odpowiedzi. Każdemu też – tak jak Adelce – przyda się czasem lekcja empatii, współodczuwania. Pouczający tekst Anny Bichalskiej uzupełniony został kolorowymi ilustracjami autorstwa Beaty Zdęby. Z mądrych dialogów przenika prawda o konieczności dostrzegania problemów innych ludzi oraz spieszenia im z pomocą, o potrzebie odpowiedzialności i wzajemnego zrozumienia, o mądrych wyborach oraz świadomych decyzjach, a także o radości płynącej z działania dla dobra drugiego człowieka.

Nagrodę internautów w tej kategorii otrzymała książka Psyjaciele, której autorem jest Marcin Kozioł. Pisarz kreśli w niej sylwetki sześciu psiaków, które towarzysząc swoim właścicielom w chwilach dobrych i złych, nie tylko umilały im czas, ale również ratowały z niejednej opresji.

Lektura łączy przyjemne z pożytecznym, bawi i uczy. Marcin Kozioł, sprawnie łącząc wiadomości ważne z ciekawostkami, rozwiewa wątpliwości oraz zaspokaja ciekawość. Komu Fryderyk Chopin zadedykował Walc Des-dur op. 64 nr 1? Jak irlandzki seter Dolar kupił Polakom wyspę w Afryce? Co spotkało mamę Klary i Alicji? Jaką wiadomość zawierała zdobiona złotą nicią koperta z beżowego papieru? Pytań znajdzie czytelnik jeszcze więcej, odpowiedzi będą satysfakcjonujące. Kolorowe, zabawne, sympatyczne ilustracje autorstwa Marcina Minora doskonale uzupełniają treść. Atutami publikacji są również: duży format, twarda okładka i gładkie kartki. Adresaci – mali i duzi, panie i panowie – każdy, kto w psie dostrzega najwierniejszego przyjaciela człowieka.

Wszystkie opisane w Psyjaciołach psy znalazły się na kartach historii. Jednak warto pamiętać, że od każdego psa (kundelka również) człowiek może uczyć się miłości, wierności i bezgranicznego poświęcenia. Publikacja Wydawnictwa Bumcykcyk wyraźnie pokazuje, że warto pokochać czworonoga.

Narracyjny rozmach, spektakularne panoramy miast, dynamiczna akcja i solidne fundamenty opowiadanej historii – tak można w kilku słowach przedstawić nagrodzoną przez jurorów w kategorii „dla młodzieży" debiutancką Ucieczkę Wiktorii Czyżyckiej, będącą pierwszym tomem cyklu Imperium Smoczej Blizny.

Sięgając po Imperium Smoczej Blizny, czytelnik otrzymuje przemyślaną i bardzo złożoną powieść fantasy, która momentami przypomina klasyczne high fantasy. Elfickie przymierza i wojny. Spektakularne przestrzenie, w których rozgrywa się akcja. Sojusze i intrygi. Wszystko to składa się na wielowarstwową opowieść, która zdaje się sięgać korzeniami bardzo głęboko. To nie powierzchowna opowiastka o miłości dwójki młodych elfów. To rozległa panorama czasów, postaci i bohaterów. To szczegółowo przedstawione wierzenia, mity i legendy, historie rodów i nacji, rozłamów i wielkich wojen. Czytając Ucieczkę, czytelnik ma wrażenie zagłębiania się w historię odległego, ale fascynującego świata. Świata przedstawionego drobiazgowo i niezwykle wiarygodnie.

Akcja toczy się tu wartko, całość jest spójna, logiczna, kolejne wydarzenia wynikają z poprzednich. Warto zwrócić uwagę na to, że Ucieczka (Wydawnictwo Alegoria) jest debiutem prozatorskim młodej, bo zaledwie szesnastoletniej Wiktorii Czyżyckiej. Debiutem bardzo udanym. Autorka dała dowód swojej pisarskiej dojrzałości i ogromnej wrażliwości w konstruowaniu fabuły, budowaniu napięcia i intryg. Z niecierpliwością należy zatem wypatrywać kontynuacji Imperium Smoczej Blizny.

Czy możliwa jest przyjaźń między dzieckiem i dorosłym? I czy zupełnie obca dziewczynka może zmienić życie dorosłej kobiety? Oczywiście, że tak. A udowadnia to w nagrodzonej przez internautów powieści Zaczarowana pani bibliotekarka Eliza Mikulska.

Zaczarowana pani bibliotekarka to książka kierowana do młodych czytelników – uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Autorka udowadnia, jak ważne w życiu są relacje z drugim człowiekiem, otwartość na przyjaźń i miłość. Eliza Mikulska tłumaczy, że czas dochodzenia do tej otwartości może być bardzo długi. Wycofanie może bowiem mieć swoje źródła w traumatycznych doświadczeniach lub złych wspomnieniach z dzieciństwa. Empatia, serdeczność i wsparcie – to wszystko, czego potrzebuje osoba zmagająca się z alergią na dotyk.

Książka napisana jest przystępnym językiem. W narracji znajdziemy zwroty kierowane bezpośrednio do czytelnika – pytania lub stwierdzenia. Sprawia to, że czytelnik jeszcze bardziej angażuje się w lekturę i może odnieść wrażenie, że jest też równoprawnym bohaterem książki.

Zaczarowana pani bibliotekarka to przyjemna lektura, w której nie zabrakło miejsca także dla magii – tej czarodziejskiej, ale też magii codzienności. Zwykłych gestów dobrej woli, wolontariatu czy pomocy potrzebującym. Książka Elizy Mikulskiej napawa ciepłem, przywraca wiarę w drugiego człowieka i sprawia, że słowo przyjaźń na nowo zyskuje swoją ponadczasową wartość.

To już wszystkie publikacje nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na jesień 2022". Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie www.ksiazkanajesien.pl. Recenzje zaś biorących udział w konkursie książek, ich fragmenty, a także obszerne opinie czytelników znajdziecie, oczywiście, w naszym serwisie.  

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.