Bez opamiętania

Tom 2 cyklu Bez zobowiązań

„miłość rządzi się własnymi prawami, nie zawsze zgodnymi z zasadami logiki”

Miłość to skomplikowane uczucie, które ma szansę otoczyć dwoje serc szczęściem, pod warunkiem, że oboje tego chcą. Gdy kocha tylko jednak strona, zawsze ktoś będzie pokrzywdzony, o czym przekonuje się bohaterka książki „Bez opamiętania”, którą poznaliśmy w pierwszej części pt.: „Bez zobowiązań”.

Minęły dwa lata odkąd Kuba podjął decyzję o wzięciu odpowiedzialności za swoje czyny i stworzył związek z Patrycją. Jednak jego małżeństwo okazuje się pomyłką, mimo, że Patrycja jest piękną kobietą, on nie potrafi jej pokochać. Majka, z kolei, próbuje ułożyć sobie życie z Adamem, licząc na to, że w końcu jej serce otworzy się na niego. Dostrzega, że nie jest to łatwe, gdyż oddała swoją duszę Kubie. Z tego względu dręczy ją poczucie win, gdyż wie, że jest z Adamem, bo nie chce go zranić. Ten stan pogłębia się, gdy Adam oświadcza się jej w romantyczny sposób, wręczając jej pierścionek zaręczynowy, a Kuba decyduje się na odejście od Patrycji. Majka staje przed wyborem między sercem a rozumem. Ten motyw przewija się przez większą część fabuły, obok której wyłania się jeszcze jeden problem. Najlepsza przyjaciółka Majki popada w alkoholizm, wykazując syndrom ofiary w nieudanym związku. Do tego, pewnego dnia, zaczyna otrzymywać anonimowe groźby i podejrzewa, że to sprawka jej byłego, despotycznego chłopaka.

Już w recenzji pierwszej części „Bez zobowiązań”, pisałam, że Kuba nie skradł mojego serca. Teraz także nie znalazłam żadnych cech, które przechyliłyby szalę wagi na jego stronę. No, może tylko jego podejście do synka i próba stworzenia dla niego normalnego domu. Poza tymi dwoma plusami, cała jego postać mnie raczej zniechęca. To, co zrobił, by odzyskać Majkę, dodatkowo mnie umocniło w moich odczuciach, co do jego osoby. Pokazał, że jest zdolny do wszystkiego, by otrzymać to, na czym mu zależy.

Bardziej podobał mi się Adam, który naprawdę kochał Majkę, robił wszystko, by ją do siebie przekonać, natomiast ona nie robiła nic, by ułożyć sobie z nim życie. Byłam wręcz zła na Majkę, że tak z nim postępuje i ma wątpliwości. Niby docenia jego romantyczny charakter, opiekuńczość, oddanie, ale cały czas to Kuba wypełnia jej myśli, tylko dlatego, że jest lepszy w łóżku.

Ta historia od początku nie była prosta i oczywista, co stanowi ogromny plus obydwu części. Autorka wielokrotnie zaskoczyła mnie rozwojem sytuacji, co wywoływało u mnie różne emocje. Przede wszystkim to opowieść o życiu, które naznaczone jest dokonywanymi wyborami. To one decydują o tym, jak ono wygląda i czego doświadczamy.

Pani Paulina Wysocka-Morawiec stworzyła bardzo udaną, życiową opowieść o zawiłościach ludzkich losów pokazując skutki decyzji i wyborów, które bohaterowie podejmowali w swoim życiu. Nie są to postacie idealne, przerysowane, lecz mają swoje zalety i wady. I to nadaje im autentyczności. Poznając ich losy miałam mieszane odczucia związane z postępowaniem Majki i Kuby, lecz o ile w pierwszej części dotyczyły one ich wzajemnej relacji, natomiast w tej, ich decyzje raniły także inne osoby. W wyniku ich działań wrogowie okazują się serdecznymi osobami, a przyjaźnie zostają wystawione na próbę, natomiast miłość przeplata się z zazdrością, zdolna zarówno do poświęceń, jak i niezbyt uczciwych kroków.

Kuba ponosi konsekwencje swoich wcześniejszych działań, jednak nie potrafi zapomnieć o Majce. Majka natomiast nie jest w stanie rozpalić w sobie ogień uczucia i namiętności do Adama, mimo że on na to zasługuje. Trochę szkoda, że fabułę śledzimy tylko z punktu widzenia Majki. Ja chętnie poznałabym punkt widzenia Kuby i Adama, wtedy może lepiej zrozumiałabym ich motywy postępowania, zwłaszcza Kuby, który jedynie w prologu i epilogu dochodzi do głosu.

Ich historia pokazuje, że czasami robimy coś wbrew rozsądkowi, nie zważając na opinie innych, lecz jedynie kierujemy się głosem serca. To też powieść o szczerości i uczciwości w związku, które są niezbędne do budowania wzajemnych relacji. Majka nie rozmawia z Adamem o swoich potrzebach, a tylko oczekuje od niego większego zaangażowania. Pokazuje, że gdy miłość opanuje serca dwojga ludzi, trudno jest ułożyć sobie życie z kimś innym, nawet, jeżeli ta druga strona zasługuje na wszystko, co najlepsze. To tylko potwierdza regułę, że czasami bardziej pociągają ludzi osobowości, którzy nie są krystaliczne, ale mają w sobie magnetyzm, któremu trudno się oprzeć. Wysnuć można z tej powieści wniosek, że do miłości nie można nikogo zmusić i nie zmieni tego żaden urzędowy papierek.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Jaguar

Recenzja pochodzi z mojego bloga Oaza Recenzji

Informacje dodatkowe o Bez opamiętania:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2021-09-29
Dodał/a opinię: Mirosława Dudko

Zobacz opinie o książce Bez opamiętania

Kup książkę Bez opamiętania

Bez zobowiązań
Paulina Wysocka-Morawiec0
Okładka ksiązki - Bez zobowiązań

Dwudziestokilkuletnia Majka z małego miasteczka studiuje zarządzanie w Częstochowie. Mieszka w akademiku w pokoju z przyjaciółką Magdą, dorabiając do stypendium...