Recenzja książki: Bez opamiętania

Recenzuje: Patryk Obarski

Miłość i muzyka – to główne tematy poruszone w najnowszej powieści Pauliny Wysockiej-Morawiec. W książce Bez opamiętania autorka łączy typową fabułę powieści z gatunku new adult z ciekawie zrealizowaną historią pewnego boysbandu.

Maja próbuje wreszcie uporządkować swoje życie osobiste po tym, jak rozstała się z Kubą. Dlatego też stara się zaangażować w związek z Adamem. Problem jednak w tym, że mimo usilnych starań, wciąż nie może zapomnieć o swoim byłym.

Kuba również nie jest szczęśliwy w małżeństwie, które właśnie przechodzi kryzys. Chociaż młody mężczyzna pragnie stworzyć swojemu synowi pełną rodzinę, brak dialogu między Kubą a Patrycją nie przyczynia się do rozwoju ich relacji. Zwłaszcza kiedy Kuba uświadamia sobie, że nadal czuje coś do Majki.

Wkrótce młoda kobieta decyduje się rzucić pracę w klubie na rzecz stażu, by odciąć się od wspomnień, ale także od Kuby, który regularnie zagląda do Muru. Ma także nadzieję, że nowa praca nieco złagodzi konflikt, który powstał pomiędzy członkami The Bricklayers. Szybko okaże się jednak, że od miłości nie będzie jednak wcale tak łatwo uciec.

Bez opamiętania to kolejna część opowieści o losach Mai oraz Kuby. W nowym tomie bohaterowie zmuszeni są do poniesienia konsekwencji swoich życiowych wyborów, jednocześnie jednak wciąż mają szansę, by naprawić swoje błędy.

Przede wszystkim jednak głównym tematem powieści Wysockiej-Morawiec jest miłość. I to właśnie ona – paradoksalnie – jest źródłem licznych problemów w życiu bohaterów. Autorka pokazuje, że miłości nie da się kupić, nie można też o niej zapomnieć – miłość po prostu istnieje, pojawia się w naszym życiu. Jedyne, co możemy zrobić, to nauczyć się ją akceptować.

Bo i akceptacja tego, co czujemy, jest ważna dla bohaterów Bez opamiętania. Okazuje się, że naprawdę wiele w naszym życiu zależy od tego, czy potrafimy pogodzić się z własnymi emocjami i potrzebami. Na przykładzie Kuby czytelnicy przekonują się, że nie zawsze „racjonalne” wybory okazują się tymi najbardziej trafnymi. Jeśli chcemy być szczęśliwi, musimy starać się pogodzić serce i rozum.

Nie należy zapominać także o tym, że Paulina Wysocka-Morawiec pisze o młodych ludziach, którzy stoją dopiero na początku swojej życiowej drogi. Autorka w ciekawy sposób ukazuje liczne perypetie, które związane są z wchodzeniem w dorosłość. Jednocześnie – młody wiek wcale nie sprawia, że niektóre z problemów, z jakimi zmagają się bohaterowie, są mniej ważne czy błahe.

W Bez opamiętania nie brakuje również i muzyki. Stworzona przez autorkę opowieść o Kubie i Mai przesiąknięta jest muzyką zespołu The Bricklayers i nieco duszną, klubowo-pubową atmosferą. Ten ciekawy zabieg przypomina z kolei zagraniczną prozę new adult, dodając osadzonej w polskich realiach powieści Pauli Wysockiej-Morawiec intrygującego charakteru.

Bez opamiętania to atrakcyjna powieść, opowiadająca o młodych ludziach i do nich skierowana, choć – oczywiście – sięgnąć po nią mogą także dorosłe czytelniczki i czytelnicy. Im również historia Kuby i Majki ma szansę przypaść do gustu.

Kup książkę Bez opamiętania

Zobacz opinie o książce Bez opamiętania
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez zobowiązań
Paulina Wysocka-Morawiec0
Okładka ksiązki - Bez zobowiązań

Dwudziestokilkuletnia Majka z małego miasteczka studiuje zarządzanie w Częstochowie. Mieszka w akademiku w pokoju z przyjaciółką Magdą, dorabiając do stypendium...