Bez tchu

Wspinaczka na jeden z najwyższych szczytów świata sama w sobie jest przedsięwzięciem niebezpiecznym i szalenie wymagającym szczególnie dla osoby niedoświadczonej. A jeśli prócz zmagań z nieprzewidywalną naturą, własnymi ograniczeniami fizycznymi i psychicznymi przyjdzie jeszcze podjąć grę z bezwzględnym mordercą, to już jest przepis na idealny i niepokojący thriller.

Takim właśnie okazał się „Bez tchu” Amy McCulloch, którego klimat mroził mnie i rozpalał naprzemiennie. Autorka prowadzi nas w surowe i zdradliwe piękno natury z lodowymi wodospadami, stromymi ścianami i głębokimi przepaściami, gdzie jeden nieostrożny krok może okazać się tym ostatnim. Jednak to nie natura okazuje się w tym starciu zabójcza, a człowiek ze swoimi mrocznymi instynktami.

Pojawiające się od początku wyprawy budzące niepokój zdarzenia i sygnały w reporterce Cecily Wong wywołują nie tylko narastający lęk, ale i potrzebę uzyskania odpowiedzi. Jej dociekliwa dusza karze jej pytać, węszyć i doszukiwać się wyjaśnień. Zdobycie szczytu jest dla niej sprawą ambicjonalną, ponadto od wywiadu z legendą wspinaczki i relacji z ekspedycji zależy jej dalsza kariera, więc mimo ogromnych obaw wycofanie się nie wchodzi w grę. Czy jednak zdaje sprawę, z czym przyjdzie jej się zmierzyć?

Psychologia postaci, prócz niesamowitości górskiego klimatu jest zdecydowanie najmocniejszą stroną tej powieści. Poznanie motywacji bohaterów, tego co popycha ich do przekraczania własnych granic, mierzenia się z naturą i własnymi ograniczeniami jeszcze bardziej zaangażowało mnie w tę historię. Drobiazgowe opisy przygotowań, które zainteresowanych tematyką pochłoną bez reszty, dla innych mogą okazać się niepotrzebnym balastem niepotrzebnie hamującym dynamikę akcji.

Debiut autorki oceniam naprawdę wysoko. Dostarczył mi wrażeń, których szukam w thrillerach, uzupełniając je wiedzą z tej pasjonującej, acz ryzykownej dziedziny.

Informacje dodatkowe o Bez tchu:

Wydawnictwo: Luna
Data wydania: 2023-01-25
Tytuł oryginału: Breathless
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Tagi: Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Bez tchu

Kup książkę Bez tchu

Mówią, że zimno służy organizmowi - wystarczy zanurzyć się w lodowatej wodzie. W małych dawkach wyostrza umysł, zatrzymuje, a nawet odwraca postęp demencji. Wzmacnia układ odpornościowy. Pozbawia czucia. I podobno nie sprawia bólu. Ale Cecily miała wrażenie, jakby wbijały się w nią tysiące maleńkich igieł.

Może na górze nie było mordercy. Ale na pewno był tu złodziej.

Słońce o północy
Amy McCulloch0
Okładka ksiązki - Słońce o północy

Trzymający w napięciu thriller autorki Bez tchu. Olivia od zawsze chciała przeżyć mroźną noc na Antarktydzie. Nie sądziła, że będzie miała okazję...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;