Blade Runner: 2019. Tom 1

Za tytuł odpowiedzialny jest duet scenarzystów Mike Johnson i Michael Green. Nazwisko drugiego z panów powinno być lepiej znane miłośnikom szeroko pojętej popkultury. Jest on bowiem współtwórcą scenariusza filmu Logan i miał swój udział w tworzeniu skryptu do dobrze przyjętego przez fanów Blade Runner 2049. Śmiało można więc powiedzieć, że za historią stoją tutaj doświadczeni twórcy, od których można wiele wymagać.

Akcja komiksu przenosi nas do deszczowego Los Angeles, gdzie dla śledczej Aahny „Ash” Ashina kończy się pewien etap jej „kariery”. Nie oznacza to jednak całkowitego „bezrobocia”, zostaje ona bowiem przydzielona do zbadania tajemnicy zniknięcia Isobel i Cleo Selwyn (żony i córki wielkiego magnata biznesowego). Sprawa miała być tylko formalnością, szybko jednak okazuje się, że jest ona o wiele bardziej skomplikowana. Mroczne uliczki LA skrywają bowiem swoje „niebezpieczne” tajemnice. Łowczyni będzie więc ponownie miała okazję pokazać swoje niezwykłe zdolności i kolejny raz zmierzyć się ze swoją nienawiścią do replikantów.

Blade Runner 2019 #1 to dzieło, które można potraktować jako zupełnie nową historię z nowym ciekawym bohaterem. Tytuł jednak mocno zobowiązuje i scenarzyści zadbali o to, aby komiks doskonale wpasował się w ogólną linię fabularną. Zachowana jest tutaj lekka i płynna ciągłość narracyjna pomiędzy tytułem a filmami (co jest głównie zasługą Michaela Greena). Wszystko podane jest jednak w taki sposób, że po album może sięgnąć każdy (nawet jeśli nigdy wcześniej nie widział filmów czy nie czytał książki). Oczywiście pewne nawiązania czy smaczki wyłapią tylko najwięksi fani.

Twórcom udaje się tutaj ponadto stworzyć intrygującą mieszankę thrillera, kryminału noir, dramatu i komiksu science fiction. Na kolejnych stronach nie brakuje więc wyrazistego klimatu, wartkiej akcji, żmudnej detektywistycznej pracy i masy ludzkich dramatów. Pierwszy tom najmocniejszy jednak nacisk kładzie na postać „Ash” i ukazanie jej wewnętrznych demonów przeszłości. Wątek ten w naprawdę dobrym stylu łączy „filozoficzną” głębie (charakterystyczną dla Blade Runner) z rozrywkowym charakterem tytułu.

Informacje dodatkowe o Blade Runner: 2019. Tom 1:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: Komiksy
Tytuł oryginału: Blade Runner 2019: Los Angeles, Blade Runner 2019: Off-World, Blade Runner 2019: Home Again, Home Again
Dodał/a opinię: PopKulturowyKoci

Zobacz opinie o książce Blade Runner: 2019. Tom 1

Kup książkę Blade Runner: 2019. Tom 1

Wielka księga modeli Lego
opracowanie zbiorowe0
Okładka ksiązki - Wielka księga modeli Lego

Ilustrowany skarbiec ponad 500 pomysłów, wskazówek i sztuczek, dzięki którym będziesz mógł tworzyć własne budowle. Średniowieczne zamki, intergalaktyczne...

Wesoła łąka. Pszczółka
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Wesoła łąka. Pszczółka

Pszczółka i jej mali przyjaciele: Biedronka, Pajączek, Ślimaczek zapraszają na wesołą łąkę....