Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego

Książka ciekawa, jest to wywiad - rzeka z jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób ostatnich lat. Pani Wanda jest niewątpliwie postacią bardzo intersującą, wyrazistą i obdarzoną silnym charakterem - i widać to na każdej stronie tej książki. Ale jednocześnie te właśnie cechy sprawiają, że pojawia się w tym wywiadzie rys, który mnie irytował: kiedy autor pyta swoją bohaterkę o wydarzenia, które ktoś inny zapamiętał inaczej albo oceniał nie tak, jak pani Wanda, bohaterka nie dopuszcza do siebie możliwości, że sama się myli, tylko od razu odrzuca wszelkie argumenty innych, twierdząc, że kłamią albo źle coś zapamiętali. Przy tym ma tendencję do ukazywania - moim zdaniem - zbyt wyidealizowanego obrazu kolegów i koleżanek z oddziału...

Nie zmienia to jednak faktu, że książkę świetnie się czyta, są momenty, które poruszają do głębi, wiele obrazów w nas zostaje i jest to na pewno cenny dokument świadka historii.

Dużą wartością są dodatki - na przyklad praca analizująca psychikę dzieci, które uwikłano w wojnę. Bardzo pomagają zrozumieć niektóre postawy i zjawiska.

W książce jest sporo fotografii, co zawsze bardzo cenię w tego typu pozycjach. Bije z niej duma i prawdziwy patriotyzm: to opowieść o osobie, która poświęciła dla Polski bardzo wiele, wykazała się wielką odwagą - i ma tego świadomość, a przy tym nadal działa na rzecz tego, aby w Polsce ludzie byli sprawiedliwie traktowani i aby nie wrocił "czas pogardy".

Polecam każdemu, kto intersuje się historią i chce poznać bliżej powstanie warszawskie, o którym napisano już bardzo wiele, a jednak wciąż można odkryć coś nowego.

Informacje dodatkowe o Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

Zobacz opinie o książce Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego

Kup książkę Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego

Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Cyngielki, gwardzistki, terrorystki. Polki, które zabijały dla sprawy

Oto portrety niezwykłych kobiet, które wymknęły się swojej epoce Izabela Horodecka była najskuteczniejszą wywiadowczynią kontrwywiadu AK; przygotowała...

Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim

Było ich 316. Elita wyszkolona do zadań specjalnych. Został jeden. Po latach opowiada jak było naprawdę. Czy jesteśmy gotowi go usłyszeć? - Zgadza się...