Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego

,,Byłam ...odważna. I pewnie do dziś trochę taka jestem. Albo, wie pan co? Może po prostu nie miałam wyobraźni, żeby się bać. Stąd ta odwaga. Jak się człowiek bije o godność, o prawo do życia w godności, to może góry przenosić".

W 2018 roku wsparła protest rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, aktywnie włączyła się w Strajk Kobiet, protestowała przeciwko wydarzeniom na polsko-białoruskiej granicy. Mówi, że ,,nie wolno zostawić w potrzebie ludzi, którzy są zagrożeni". Wanda Traczyk-Stawska - wojowniczka, aktywistka, kobieta instytucja, moralny autorytet. Walczyła w powstaniu warszawskim jako strzelec i łączniczka Oddziałów Osłonowych Wojskowych Zakładów Wydawniczych (WZW) - Biura Informacji i Propagandy - Komendy Głównej AK. Po wojnie studiowała psychologię i przez całe zawodowe życie pracowała z dziećmi z niepełnosprawnościami. Dlaczego mówi o sobie żołnierz, a nie żołnierka? Czym było dla niej powstanie i jak wpłynęło na jej postrzeganie świata? I dlaczego nadal walczy?

Na te i wiele innych pytań, Michał Wójcik szuka w rozmowie z nią odpowiedzi, kreśląc wielobarwny, pełnokrwisty obraz tej niezwykłej kobiety.

Informacje dodatkowe o Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego

Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2022-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Książka ciekawa, jest to wywiad - rzeka z jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób ostatnich lat. Pani Wanda jest niewątpliwie postacią bardzo intersującą, wyrazistą i obdarzoną silnym charakterem - i widać to na każdej stronie tej książki. Ale jednocześnie te właśnie cechy sprawiają, że pojawia się w tym wywiadzie rys, który mnie irytował: kiedy autor pyta swoją bohaterkę o wydarzenia, które ktoś inny zapamiętał inaczej albo oceniał nie tak, jak pani Wanda, bohaterka nie dopuszcza do siebie możliwości, że sama się myli, tylko od razu odrzuca wszelkie argumenty innych, twierdząc, że kłamią albo źle coś zapamiętali. Przy tym ma tendencję do ukazywania - moim zdaniem - zbyt wyidealizowanego obrazu kolegów i koleżanek z oddziału...

Nie zmienia to jednak faktu, że książkę świetnie się czyta, są momenty, które poruszają do głębi, wiele obrazów w nas zostaje i jest to na pewno cenny dokument świadka historii.

Dużą wartością są dodatki - na przyklad praca analizująca psychikę dzieci, które uwikłano w wojnę. Bardzo pomagają zrozumieć niektóre postawy i zjawiska.

W książce jest sporo fotografii, co zawsze bardzo cenię w tego typu pozycjach. Bije z niej duma i prawdziwy patriotyzm: to opowieść o osobie, która poświęciła dla Polski bardzo wiele, wykazała się wielką odwagą - i ma tego świadomość, a przy tym nadal działa na rzecz tego, aby w Polsce ludzie byli sprawiedliwie traktowani i aby nie wrocił "czas pogardy".

Polecam każdemu, kto intersuje się historią i chce poznać bliżej powstanie warszawskie, o którym napisano już bardzo wiele, a jednak wciąż można odkryć coś nowego.

ON
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - ON

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby połączenie Waszego ulubionego filmu, gry z dzieciństwa i anime, które namiętnie oglądaliście? Doprawionych...

Bogna Tyrmanda. Nastolatka, która rozkochała w sobie pisarza
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Bogna Tyrmanda. Nastolatka, która rozkochała w sobie pisarza

Bogna z Dziennika 1954 naprawdę miała na imię Krysia. Oto prawdziwa historia romansu Leopolda Tyrmanda z nastolatką. Początek lat 50. XX wieku...