Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie

W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie.
Anna Bikont to reporterka i autorka kilkunastu książek. Między innymi "My z Jedwabnego" czy "Sendlerowa" .
Uważam, że jest to jedna z lepszych i rzetelnych reporterek. W jej książkach widać ogrom pracy i czasu poświęconego na zebranie tych wszystkich informacji, faktów, dokumentów, wywiadów czy licznych wyjazdów do miejsc o których pisze.
Książka" Cena" jest kolejną świetnie napisaną książką.
Autorka przedstawia w niej działalność Lejba Majzelsa, prezesa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Próbuje on odzyskać żydowskie dzieci, które podczas wojny trafiły do polskich rodzin.
Każdy wyjazd jest przez niego skrupulatnie zapisywany, każdy szczegół. Zaczynając od godziny wyjazdu, aż po cenę jaką chcą ludzie mający żydowskie dzieci za zwrot ich społeczeństwu żydowskiemu.

Siedemdziesiąt lat później autorka na podstawie zapisków Majzelsa powtarza jego próbę ich odnalezienia. Dokonuje niemożliwego. Udaje jej się spotkać, a nawet namówić do rozmowy o przeszłości, której nie chcą pamiętać.
"Cena" to prawdziwe reporterskie śledztwo, które zajęło autorce kilka lat. Bardzo drobiazgowe, dokładnie opisane z ogromnym ładunkiem emocjonalnym.
Opisy w jakich warunkach dzieci były ukrywane i jakie to miało konsekwencje nie tylko na ich rozwój emocjonalny ale i fizjologiczny są przerażające.
Szacuje się, że z prawie miliona dzieci ocalało zaledwie pięć tysięcy.
Nie jest to łatwa lektura, ale potrzebna.
Napewno na długo zostanie mi w pamięci. Tego nie da się tak poprostu zapomnieć.

Informacje dodatkowe o Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381914093
Dodał/a opinię: Lukasz Turków

Tagi: Związane z Żydami bóg

Zobacz opinie o książce Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie

Kup książkę Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie

My z Jedwabnego
Anna Bikont0
Okładka ksiązki - My z Jedwabnego

"My z Jedwabnego" to efekt pasji i ogromnej pracy, godzin badań archiwalnych, dziesiątek rozmów ze świadkami, rozplątywania wątków w poszukiwaniu prawdy...

Sendlerowa. W ukryciu
Anna Bikont0
Okładka ksiązki - Sendlerowa. W ukryciu

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień...