Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2023

Data: 2023-06-01 06:24:27 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

1 czerwca ujawniono nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike. Wśród 20 nominowanych znaleźli się zarówno twórczynie i twórcy z dużym dorobkiem literackim, jak i debiutanci.

Logo nagrody literackiej Nike

1 czerwca na łamach „Gazety Wyborczej” ujawniona została tzw. długa lista nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. To jedna z najważniejszych nagród literackich w kraju, która co roku przyznawana jest przez Fundację Agory oraz Gazetę Wyborczą.

Nagroda Nike 2023 – nominowani

Wśród nominowanych do tegorocznej edycji nagrody, znalazły się zarówno znane już czytelnikom nazwiska, jak i twórczynie i twórcy, którzy w minionym roku debiutowali.

Nominację do nagrody otrzymała m.in. Małgorzata Żarów, która przed rokiem nakładem Wydawnictwa Czarne wydała swoją pierwszą książkę – Zaklinanie węży w gorące wieczory. Wydawca powieść reklamuje jako „brawurowy debiut prozatorski i wciągająca zabawa konwencjami” i najwyraźniej coś w tym jest, skoro debiut Żarów znalazł się w wyróżnionej dwudziestce Nagrody Nike. Do debiutantów należy także Patryk Pufelski, który w ubiegłym roku wydał Pawilon małych ssaków. To dziennik opiekuna zwierząt krakowskiego i wrocławskiego zoo, chociaż sam autor nie ogranicza się jedynie do wspomnień związanych z pracą ze zwierzętami.

Szansę na nagrodę ma również Grzegorz Piątek. Jego kolejna książką – Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 – która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. „nie tylko prezentuje dynamiczny rozwój portu, lecz analizuje również czynniki, które pozwoliły Gdyni i jej mieszkańcom osiągnąć tak spektakularny sukces”. Książka Piątka nagrodzona została już Paszportem Polityki. Na liście nominowanych znalazła się także Zyta Rudzka. Autorka w przeszłości uhonorowana była już Nagrodą Literacką Gdynia oraz Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. Teraz ma szansę na Nagrodę Nike za nową powieść Ten się śmieje, kto ma zęby.

Poniżej prezentujemy pełną listę nominowanych do Nagrody Nike 2023:

Nagroda Nike 2023 – kiedy finał Nagrody?

W jury tegorocznej edycji nagrody znaleźli się Inga Iwasiów (przewodnicząca), Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.

Spośród dwudziestu nominowanych, na początku września na łamach „Gazety Wyborczej” poznamy siedem osób zakwalifikowanych do finału tegorocznej edycji Nike. Zwycięzca lub zwyciężczyni nagrody zostanie wybrany/a w czasie gali finałowej, która odbędzie się 1 października 2023 roku. Laureat lub laureatka Nagrody Nike otrzymuje, oprócz statuetki, również nagrodę finansową w postaci 100 tysięcy złotych.

Tagi: nagroda nike,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Szczelinami
Wit Szostak1
Okładka książki - Szczelinami

Wit Szostak Szczelinami     założenie jest czysto powieściowe: spisać życie - autoportret poetki lecz zrobić to z założenia za pomocą form niepowieściowych krótkich...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Uznanie
W. & W. Gregory
Uznanie
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Pokaż wszystkie recenzje