Doktórka od familoków

”Niestety, Śląsk nadal płaci ogromną cenę za przemysł, który rozsławił ten region w Polsce i w Europie, zapewniając byt tysiącom osób. Pomyślałam wtedy, że muszę oddać sprawiedliwość tym ludziom, którzy za chleb zapłacili najwyższą cenę, nie tylko życia i zdrowia, ale też wykluczenia społecznego, dziedziczenia przemocy i innych zjawisk patologicznych oraz nierzadko upośledzenia intelektualnego” *

W katowickich Szopienicach dzieci są mniejsze, gorzej się rozwijają, mają problemy z nauką, najczęściej trafiają do szkół specjalnych, a wyniki ich badań są znacznie gorsze od rówieśników wychowujących się z dala od familoków sąsiadujących z hutą ołowiu.

Jest rok 1974. Doktor Jolanta Wadowska-Król, znana jako doktórka od familoków po konsultacji z cenioną lekarką, profesorką Bożeną Hager-Małecką, rozpoczyna serię badań sprawdzających stężenie ołowiu w organizmach szopienickich dzieci. Wyniki są więcej niż złe. Normy ołowiu w moczu - znacznie przekroczone i są porównywalne, a nawet wyższe od tych, które mają pracownicy pobliskiej huty. Wadowska-Król prowadzi szczegółową dokumentację, w której nie może paść słowo „ołowica”, ponieważ widmo aresztowania lekarki w związku z działaniem na szkodę państwowej huty i podburzaniem ludu może być nieuniknione.

Autorka książki, Magdalena Majcher stworzyła fabularyzowany reportaż o lekarce-bohaterce, której udało się uratować setki rodzin, zapewniając im godne warunki życia z dala od sąsiedztwa trującego ich ołowiu.

Tę książkę czyta się bardzo dobrze i wielokrotnie zbiera się szczękę z podłogi. Klimat zakurzonych, smutnych, brudnych familoków i brak możliwości wzięcia pełnego oddechu przenikają przez strony tej książki, sprawiając, że poczucie bezsilności towarzyszy czytelnikowi przez cały czas.

Historia szopienickich rodzin i heroicznej walki o ich zdrowie wciąga bez reszty, a po przeczytaniu pozostawia niesmak i świadomość, że opisane w niej wydarzenia są prawdziwe, a pokłosie działań huty ołowiu jest odczuwalne do dziś.

*cytat pochodzi z posłowia książki “Doktórka od familoków”

Informacje dodatkowe o Doktórka od familoków:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2023-03-08
ISBN: 978-83-8318-358-9
Dodał/a opinię: zaczytania

Tagi: lekarka Szopienice katowice Jolanta Wadowska-Król

Zobacz opinie o książce Doktórka od familoków

Kup książkę Doktórka od familoków

Zimny kolor nieba. Saga nadmorska
Magdalena Majcher0
Okładka ksiązki - Zimny kolor nieba. Saga nadmorska

1964-1991 Gabriela Saga nadmorska. Gabriela, córka Marcjanny, Kresy zna tylko z nostalgicznych opowieści matki i babki. Nie tęskni za...

Jeden wieczór w Paradise
Magdalena Majcher0
Okładka ksiązki - Jeden wieczór w Paradise

Marianna już dawno przestała być szczęśliwa z  mężem, jednak nie zamierza w swoim życiu niczego zmieniać. Dla dobra rodziny oraz dzieci rezygnuje...