Dotyk

„Dotyk” Randalla Wallace’a to powieść będąca niemal gotowym filmowym scenariuszem. I nic dziwnego, bo autor to często nagradzany scenarzysta, znany z takich filmów jak: „Waleczne serce”, „Byliśmy żołnierzami”, „Człowiek w żelaznej masce”. Gdy czyta się tę książkę, przed oczyma przesuwają się barwne obrazy – niczym kadry z filmu. Główni bohaterowie, wybitny chirurg Andrew Jones oraz ambitna lekarka, właścicielka firmy tworzącej nowoczesny sprzęt medyczny, Lara Blair, to para, która wydaje się w żaden sposób do siebie nie pasować. Każde z nich skrywa głęboką tajemnicę, podchodząc do nowych znajomości podejrzliwie i z dystansem. Lara marzy o wynalezieniu precyzyjnego urządzenia umożliwiającego neurochirurgiczne operacje, Andrew nie operuje od kilku lat – zamiast pracy przy stole chirurgicznym woli wykładać, uczyć młodszych od siebie i …tworzyć miniaturowe rzeźby, które są w stanie przejść przez ucho igielne i w pełni można je podziwiać jedynie pod mikroskopem. Ona jest zdeterminowana, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, poświęca się swojej pracy z całkowitym oddaniem i kosztem prywatnego życia, on jest wyciszony, nie zależy mu na karierze i pieniądzach, lecz na pomaganiu innym, najchętniej w oddalonej od cywilizacji przychodni zdrowia, z którą jest związany emocjonalnie. Co musi się stać, by tych dwoje ludzi znalazło wspólny cel? By zaczęli się rozumieć i wspierać? By odkryć odpowiedź na te pytania, trzeba uzbroić się cierpliwość. Warto to zrobić, bo rozwiązanie zagadki okazuje się intrygujące i zaskakujące. Na uwagę na pewno zasługuje też pomysłowe połączenie tematów medycznych z elementami sztuki i religii. Tytułowy „Dotyk” wyraźnie nawiązuje do „Stworzenia Adama”, czyli fragmentu monumentalnego fresku na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej, autorstwa Michała Anioła. „Dotyk” to piękna, wzruszająca opowieść o przyjaźni, miłości, oddaniu… O tęsknocie, wyrzutach sumienia, walce z samym sobą i z przeszłością… O poszukiwaniu sensu życia, zawodowych pasjach, o prawie do szczęścia, nawet jeśli wydaje się, że wszystko wokół sprzysięga się przeciw temu… Całość czyta się z napięciem i emocjami, które rosną wraz z odkrywaniem prawdy o bohaterach. Mimo iż momentami powieść jest smutna i przejmująca, zawiera też dużą dawkę optymizmu, głosi wiarę w człowieka i w lepszą przyszłość. I na długo zapada w pamięć. BEATA IGIELSKA

Informacje dodatkowe o Dotyk:

Wydawnictwo: Święty Wojciech