Drugi grób po lewej

Tom 2 cyklu Charley Davidson

Opinia 19.

Może to tylko wrażenie, ale podczas czytania drugiej części cyklu o Charie Davinson miałam wrażenie, że autorka minimalnie zaczęła się wyrabiać w pisaniu. Oczywiście może to być tylko złudzenie wynikające z przyzwyczajenia do charakterystyki jej tekstów, ale faktem powszechnie znanym jest to, iż pióro pisarza jest coraz lepsze w miarę tworzenia. To ustanowiło mnie w przekonaniu, że mimo wcześniejszej niechęci sięgnę po trzeci tom. To i jeszcze jedno bardzo pozytywne zaskoczenie.

Oryginalny tytuł jest moim małym fetyszem literackim, im lepiej dobrany, tym większa szansa, że zakocham się w książce. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i tak jak zakochałam się w cyklu Harry Potter pióra J.K. Rowling mimo dość ograniczonej finezyjności w wymyślaniu nazw dla kolejnych części, tak zakochałam się w tytułach Daryndy Jones mimo bolesnego stylu tekstów. Tak też najbardziej niesamowity tytuł, z jakim się spotkałam nosi niezwykła powieść Williama Nicholsona, ochrzczona "Niewolni". Z resztą jest to książka, która zdobyła kilka pierwszych miejsc wśród zostających w pamięci pozycji, trafiając między innymi na top-listę w dziedzinach "najciekawszy styl walki" czy "najpiękniejsze ilustracje".

Jednak w tytułach traktujących o serii Charley Davinson nie chodzi o piękno. One przede wszystkim zdumiewają swoją pomysłowością pojawiania się w akcji. Po pierwszej części, byłam przekonana, że tekst "Drugi grób po lewej" również będzie miał coś wspólnego z "zaklepywaniem" miejsca w niebie. Nic bardziej mylnego! Jest on umiejscowiony w zupełnie innym kontekście i zdaje się łączyć obie części książki w bardzo ciekawy sposób. Nie będę jednak psuła niespodzianki tym, którzy zamierzają sięgnąć po tę lekturę. Odkąd przeczytałam drugą część cyklu, ciągle poluję na kolejny tom i zastanawiam się, czy tytuł "Trzeci grób na wprost" został użyty równie pomysłowo. A także jak mogłyby brzmieć kolejne? "Czwarty grób na górze"? Czy raczej "Piąty grób za trzema w lewą stronę dwoma do przodu i jednym w prawo"?

Z pozytywnych akcentów, autorka popracowała nad ideą samej Kostuchy. Nawet po przeczytaniu nie do końca wiadomo, w jakim rozwinie się to kierunku, a interakcja między Reyesem a Charley nabrała tempa i zaczęła toczyć się w bardzo obiecującym kierunku.

Pojawiło się też kilka nowych, ciekawych postaci, między innymi wspaniała grupa pana Chao, którą mam nadzieję spotkać również w kontynuacji. Za to momentem najbardziej szokującym było zachowanie ojca głównej bohaterki. Mimo, że w pełni rozumiem jego pobudki i tak czułam ciarki na plecach, kiedy skazał swoją córkę na bycie ofiarą. Dołączenie do grona pojawiających się postaci siostry i dawnego przyjaciela Reyesa również uważam za plus. Do pozytywnych akcentów mogę także zaliczyć zdecydowaną redukcję cech typowo kobiecej literatury.

Negatywnym aspektem była w dość oczywisty sposób ukazana końcowa akcja wątku kryminalnego. Rozwiązanie można było odgadnąć spory kawałek wcześniej, co odbierało urok ścigania winnych. Jednakże wciąż zaskakujące i zadziwiająco trafne poczucie humoru nadrabiało drobne defekty. Co prawda, opisy stosunków i sam styl nadal przedstawiają się niezbyt dobrze, ale nastąpił progres w porównaniu do poprzedniej części.

Pewność siebie i brak kompleksów Charlie zdają się przechodzić na czytelniczkę, dodając jej nieco odwagi i relaksując. A uroczy sarkazm, pozwala na poświęcenie powieści jednego popołudnia, w celu odreagowania od tekstów poważnych i zbyt dobrze napisanych. Niedoskonałości kłują coraz mniej i w przeciwieństwie do "Pierwszego grobu po prawej" drugą część właściwie mogę polecić innym czytelnikom.

Nie kupuj sobie kłopotów. Są za darmo i wiedzą, gdzie mieszkasz.

~Darynda Jones

Informacje dodatkowe o Drugi grób po lewej :

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2013-07-19
Tytuł oryginału: Second Grave on the Left
Tłumaczenie: Anna Pochłódka-Wątorek
Dodał/a opinię: Zuzanna Bukowska

Zobacz opinie o książce Drugi grób po lewej

Kup książkę Drugi grób po lewej

Fourth grave beneath my feet
Darynda Jones0
Okładka ksiązki - Fourth grave beneath my feet

Welcome to the world of grim reaper extraordinaire, Charley Davidson. Try as she might, there’s no avoiding her destiny. Sometimes being the grim...

Seventh grave and no body
Darynda Jones0
Okładka ksiązki - Seventh grave and no body

Lead me not into temptation. Follow me instead! I know a shortcut! --T-shirt Twelve. Twelve of the deadliest beasts ever forged in the fires of hell have...