Dzieci cienia

Ostatnio na naszym rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej nowych autorów. Jednym z nich jest Kinga Dańko, autorka książki „Dzieci cienia”. Sięgnęłam po tę książkę z dwóch powodów, po pierwsze – uwielbiam debiuty, po drugie — Kinga jest naszą bookstagramową koleżanką, więc jak tylko pojawiła się zapowiedź jej debiutanckiej powieści, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Nie zmienisz przeszłości. Możesz tylko nauczyć się wybaczać tym, którzy ją stworzyli.

Zdawać, by się mogło, że rodzinny dom powinien być ostoją i miejscem, w którym czujemy się bezpieczni i kochani. Niestety, nie wszyscy mają szansę tego doświadczyć. O tym, jakie spustoszenie w rodzinie sieje uzależnienie od alkoholu, przekonali się bohaterowie powieści, Paweł i Jeremiasz. Ich matka od lat zmaga się z nałogiem, nie zdając sobie sprawy z tego, że błędy, które popełnia, odcisną bolesne piętno na przyszłości synów.
Bolesna przeszłość, z której wyrośli bohaterowie, ciągle daje o sobie znać, co sprawia, że dla obu ani teraźniejszość, ani przyszłość nie ma żadnego znaczenia. Czy po bolesnym dzieciństwie będą w stanie stworzyć dom rodzinny, jakiego sami nigdy nie mieli?

Kinga Dańko w swojej debiutanckiej powieści podejmuje się bardzo trudnego i bolesnego tematu, uzależnienia od alkoholu. Z niezwykłą precyzją kreśli losy rodziny, w której alkohol jest na pierwszym miejscu i nic oprócz niego tak naprawdę nie ma znaczenia. Paweł i Jeremiasz, wychowywani przez matkę karmieni są kłamstwem i złudną nadzieją na lepsze jutro.

„Dzieci cienia” to prawdziwy obraz niewyobrażalnego cierpienia, jakiego doświadczają dzieci osób uzależnionych od alkoholu. To nie tylko historia dzieci, których dzieciństwo zostało zniszczone przez nałóg, to również idealnie wykreowany portret osoby uzależnionej od alkoholu. Choć powieść, którą stworzyła Kinga, jest fikcją, ma ona niestety odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ta historia boli, łamie serce i wstrząsa czytelnikiem tak mocno, że chwilami w oczach pojawiały się łzy.
„Dzieci cienia” jest jedną z najlepszych debiutanckich powieści, jakie miałam przyjemność przeczytać. Jestem pewna, że Kinga zrobi wielką karierę pisarską, bo wchodząc na rynek wydawniczy z tak dojrzałe napisaną powieścią, sukces jest gwarantowany. Gratuluję z całego serca i z niecierpliwością wyczekuję kolejnych książek. Polecam.

Informacje dodatkowe o Dzieci cienia:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-02-17
Dodał/a opinię: Ilona Wolińska

Zobacz opinie o książce Dzieci cienia

Kup książkę Dzieci cienia

Śmierć, która przychodzi nagle, wywraca nasze życie do góry nogami. Nie da się tego pojąć i logicznie wytłumaczyć. Wewnętrzny głos bez przerwy krzyczy: "Dlaczego?!".

Znowu przekroczyłam granicę, którą sobie wyznaczyłam. Mam wrażenie, że jest elastyczna, a moje tłumaczenia ciągle ją wydłużają. A przecież kiedyś pęknie. Co się wtedy stanie?