Dziewczyna z Berlina

"Dziewczyna z Berlina" to opowieść o dziewczynie, która sprzeciwiała się nazistowskim rządom. W tej powieści możemy "podglądnąć" sytuację w wojennych i powojennych czasach z perspektywy niemieckiej rodziny. Czy będąc w bliskich kontaktach z Hitlerem żyli jak pączki w maśle?

Akcja całej powieści toczy się dwutorowo: w czasach II wojny światowej i bezpośrednio po niej.

W latach 30-tych XX wieku Liesel mieszka wraz z rodziną w pięknym domu, w Berlinie. Jej ojciec, chemik, ze względu na wykształcenie, obraca się wśród towarzyszy samego Hitlera. Zarówno on, jak i jego rodzina posiadał wiele przywilejów, jednak nie zawsze żyją w zgodzie z nazistowskimi przekonaniami, zwłaszcza Liesel oraz jej matka Ilse. Z wiadomych względów nie mogą wyrażać głośno swojej dezaprobaty do rządów Hitlera. Swój przekór przekładają na pomoc Żydom, zwłaszcza byłej gosposi i jej córki. W ten sposób świadomie narażają całą rodzinę Scholzów na niebezpieczeństwo.

W roku 1946 do Frankfurtu przyjeżdża amerykański kapitan, Sam Houston. Jego zadaniem jest odnalezienie niemieckich nazistów i doprowadzenie zbrodniarzy wojennych do procesu. Do pomocy zatrudnia Niemkę, Annę Vogel. Sam zakochuje się w niej, jednak czuje, że Anna kryje w sobie tajemnicę i przy przyjęciu do pracy oszukała go. Jaka jest prawda i czy wyjdzie ona na jaw?

Powieści wojenne zawsze wydobywają ze mnie wiele emocji. Nie da się wobec takich historii przejść obojętnie. To szereg łez, wzruszenia wobec ludzkiego cierpienia, złości na nieuchronny system, gniewu wobec ludzkiej zawiści. Bohaterowie toczyli nieustanną walkę ze swoim sumieniem. Mogłoby się wydawać, że Niemcom było łatwiej. Nic bardziej mylnego - wojna odbiła się echem po każdej ze stron. Warto zapoznać się z fabuła tej książki.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna z Berlina:

Kup książkę Dziewczyna z Berlina

Wybór sióstr
Kate Hewitt 0
Okładka ksiązki - Wybór sióstr

POWIEŚĆ AUTORKI BESTSELLEROWEJ „DZIEWCZYNY Z BERLINA” Poruszająca historia o odwadze trzech sióstr, które zaryzykują wszystko, włącznie z...

Włoska winnica
Kate Hewitt0
Okładka ksiązki - Włoska winnica

Książę Vittorio Ralfino postanowił się ożenić. Nie zaznał w życiu miłości rodziców i sam też nie pragnął uczucia w małżeństwie. Liczyła się dla niego tylko...