Egzorcysta

"A WOŁANIE MOJE NIECH DO CIEBIE PRZYJDZIE"
Diabeł lubi się bać, a Wy? Dziś sobie podyskutujmy o jednej z najgłośniejszych powieści dwudziestego wieku. William Peter Blatty -"Egzorcysta"- Wydanie jubileuszowe - 40. rocznica - Wydawnictwo Vesper, 2017. Tłumaczenie : Dagmara Chojnacka i Jan Kałuża.
Myślę, że film, który powstał na podstawie książki zna każdy. Uhonorowany dwoma Oscarami obraz Friedkina przeszedł do legendy kina jako jeden z najbardziej szokujących filmów wszech czasów. Pamiętajmy jednak, że jego pierwowzorem była książka. I to na niej dziś skupi się Diabeł. Krótko o fabule. Dwunastoletnia Regan mieszka z matką, aktorką w Georgetown. Niczym nie wyróżnia się na tle rówieśników. Matka stara się rekompensować córce brak ojca, który po rozwodzie rzadko się z nią kontaktuje. Niepozorne ,na pierwszy rzut oka, incydenty powoli zmieniają ich życie w koszmar. Czy Regan choruje na rzadką chorobę psychiczną? Jak wiele może znieść matka walcząca o dobro swojego dziecka. Czy w dwudziestym wieku możliwe jest ...opętanie? Po przeczytaniu mniej więcej czterdziestu pierwszych stron odłożyłam książkę tylko po to, by powiedzieć sobie na głos- dawno nie czytałam czegoś tak dobrego, bo pierwszą rzeczą jaka zwróciła moją uwagę i spodobała mi się w tej powieści jest język. Książka napisana jest pięknym językiem i aż miło odwraca się kolejne strony. Jest w tym poetyckość, ale bez sztampy. Kolejna ważna zaleta, to umiejętne prowadzenie akcji. Powieść liczy zaledwie 356 stron, ale treści w niej zawarte dają poczucie jakby była dłuższa. Grając niewielką ilością postaci autor plastycznie nakreślił wątki poboczne, które idealnie wkomponowują się w ogólną fabułę. Dla tych, którzy horror literacki traktują z lekkim przymrużeniem oka ważne ostrzeżenie-"Egzorcysta" to literatura piękna. Ta powieść to majstersztyk dobrego pisarstwa i jestem pewna, że porwie każdego. Bogata warstwa psychologiczna i obyczajowa powinna zadowolić wymagające gusta, ponieważ w tej powieści kryje się magia- magia dobrze opowiedzianej historii. Nie oderwiecie się od tej książki, choć w wielu momentach Was zgorszy. A to wszystko dlatego, że to opowieść o demonach, które mieszkają w każdym z nas. O winie, poczuciu żalu, zdradzie. O miłości i sile. Powieść jest dopracowana bardzo szczegółowo. Widać, że autor zadał sobie trud zgłębienia wiedzy psychologicznej i religijnej. Jeżeli szukacie książki jedynej w swoim rodzaju, mądrej, stawiającej pytania, to dobrze trafiliście. "Egzorcysta" skłoni Was do niejednej refleksji. Przeczytałam w życiu kilka tysięcy książek. Dobrych, złych, a nawet i wybitnych i do tej ostatniej kategorii zaliczam tę. Po raz pierwszy w historii strony Diabeł poleca przyznaję najwyższą ocenę, czyli 6 - za całokształt. Za zabranie mi kawałka duszy. Jedną tylko małą dygresję wtrącę- otóż szkoda wielka, że Vesper nie wydał tego wydania jubileuszowego w twardej oprawie- pięknie by się komponowała z resztą mojej biblioteczki. Podsumowując : William Peter Blatty- "Egzorcysta" wydanie jubileuszowe-40. rocznica (rozszerzone), to powieść jedyna w swoim rodzaju, wykraczająca poza ramy gatunku, wstrząsająca, inteligentnie i pięknie napisana. Zdecydowanie do polecenia każdemu o zarówno mocnych nerwach jak i otwartym umyśle. Diabeł szatańsko poleca.

Informacje dodatkowe o Egzorcysta:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Horror
ISBN: 978-83-245-7638-8