Finał 7

Finał 7 jest trzecim i zarazem ostatnim tomem dobrze przyjętego przez czytelników na całym świecie cyklu Cela 7. Osobiście uważam, że jest on bardzo przemyślany, dopracowany, nieprzewidywalny i nieprzeciętny. Cała seria jest ze sobą nierozerwalnie połączona, dlatego należy ją czytać w odpowiedniej kolejności: Cela 7, Dzień 7, Finał 7. W innym przypadku będzie Wam ciężko połapać się w szczegółach.

Pamiętam te emocje, które mi towarzyszyły po zakończeniu pierwszego tomu. Na drugi czytelnicy niestety musieli swoje odczekać, a trzeci pojawił się w miarę szybko, ale ja na nieszczęście musiałam czekać, aż książka do mnie przywędruje z Polski. Kiedy wiedziałam, że już niebawem i do mnie trafi, to zaczęłam czytać drugi tom. I można powiedzieć, że zaraz sięgnęłam po ostatnią część. O wiele lepiej czytało mi się te książki w krótkim odstępie czasowym, niż było to w przypadku długiej przerwy między pierwszym a drugim tomem. Muszę napisać, iż podoba mi się, że wszystkie książki zostały utrzymane w podobnej grafice i zwyczajnie ze sobą współgrają. W dodatku wszystkie okładki są bardzo ładne, choć wydane w minimalistycznym stylu.

Tym razem Martha i Isaac muszą uciekać przed „wymiarem sprawiedliwości”, jaki panuje w ich świecie. Próbują się schronić w Rises, jednak kiedy tam docierają, ich oczom ukazuje się przerażająca scena. Rodzinna miejscowość Marthy, miejscowość zamieszkała przez biedotę zostaje odgrodzona „murem Berlińskim” od pozostałej części miasta. Tak, jakby ich status mógł być zaraźliwy. Bo bogaci nazywają ich ciemnogrodem w kręgach którego wychowywani są wyłącznie zbrodniarze, którzy prędzej czy później trafią na wymiar sprawiedliwości i doczekają się odpowiedniej kary i uczestnictwa w telewizyjnym show Sprawiedliwością jest śmierć.

„To nie jest sprawiedliwość! (…) To nie jest demokracja! Tak być nie powinno i wy o tym wiecie. Czas się zbuntować i powalczyć o to, w co wierzycie. O prawa człowieka. Wasze prawa! O wasze życie i życie waszych dzieci”.

Wymiar sprawiedliwości opisany w książce z prawdziwą sprawiedliwością nie ma nic wspólnego. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o kasę. Bogaci i wpływowi ludzie za sprawą korupcji, szantażu i mediów bogacą się na tym. I mają w głęboki poważaniu, to co się stanie z innymi ludźmi. Ważne, aby im się wiodło w dostatku i wygodzie.

Choć to wszystko, co się tutaj dzieje jest fikcją literacką, o dużym zabarwieniu fantastycznym, to można przeanalizować i zastanowić się nad problematyką kary śmierci, korupcją, inwigilacją, manipulacją społeczeństwa poprzez media, przejęciem kontroli nad mieszkańcami miasta oraz likwidacją z systemu prawnego sądów i sędziów.

Uważam, że nie tylko Finał 7 a cały cykl jest bardzo emocjonujący i pasjonujący. W tych książkach przeczytacie o takich wartościach jak miłość, przyjaźń, rodzina, uczciwość oraz jej przeciwieństwie. Mimo iż książki kierowane są dla młodszego czytelnika, myślę, że starszy też będzie nimi usatysfakcjonowany, bo nie są to banalne i głupiutkie czytadełka o młodzieńczych miłostkach, a książki podejmujące ważne tematy. Osobiście z dużym zaangażowaniem i przyjemnością śledziłam losy Marthy oraz jej przyjaciół i bardzo się z nimi polubiłam. Gorąco polecam cały cykl Cela 7 – jest godny uwagi!

Informacje dodatkowe o Finał 7:

Kup książkę Finał 7

Cela 7
Kerry Drewery0
Okładka ksiązki - Cela 7

Emocjonujący thriller dla młodzieży, pierwszy tom trylogii osadzonej w świecie, w którym decyzja o życiu lub śmierci oskarżonego zapada w oparciu...