Gdzie jest Prezydent

Gdzie jest prezydent? Prezydent największego światowego mocarstwa. Słuch o nim zaginął. Nikt go nie widział, nikt nie wie, gdzie jest. Może został porwany? A może uciekł? Albo dopadła go choroba i się ukrył? Pytania i domysły można oczywiście mnożyć, ale jedno jest pewne: prezydenta nie ma.

Stany Zjednoczone padły ofiarą spisku hakerów. Grozi im całkowita zagłada. Ma zostać uaktywniony wirus – „Wieki ciemne”, który sparaliżuje cały kraj. Wszystko. Nie będzie oczywiście prądu, przestanie działać wszelki sprzęt elektroniczny, nie będzie prądu, gazu i wody. Pojawią się problemy z zaopatrzeniem w żywność. Nie będzie można wybrać pieniędzy z banku ani płacić kartą w sklepie. Szpitale nie będą w stanie pomagać chorym, przestaną działać urządzenia podtrzymujące życie. Szok i niedowierzanie. Totalna katastrofa! Do tego nie można dopuścić!

Dlatego zaginął prezydent. Zaszył się w tajemnym miejscu, by z przywódcami Niemiec, Rosji i Izraela oraz ich najlepszymi specjalistami od ataków cybernetycznych znaleźć rozwiązanie i nie dopuścić do uaktywnienia wirusa. Myślą, radzą, debatują, szukają optymalnych rozwiązań. A czas mija. Mają mało czasu. Wszelkie próby dezaktywacji wirusa nie odnoszą skutku. Napięcie rośnie, emocje sięgają zenitu, godzina zero zbliża się wielkimi krokami. I …

Informacje o mającym nastąpić ataku hakerskim miało tylko kilka osób z najbliższego i najbardziej zaufanego otoczenia prezydenta. Rodzi się pytanie, kto ujawnił tę informację. Nikogo nie jest w stanie podejrzewać, a jednocześnie podejrzewa każdą z tych osób. Prezydent – dzięki pomocy swoich najbliższych współpracownic – eliminuje kolejne osoby z kręgu podejrzanych. Zostało tylko trzy, już dwie, i tylko jedna osoba … Nie do pomyślenia, aby to ona mogła być zdrajcą. Nie, to nie możliwe, każdy, ale tylko nie ona. Prezydent nie dowierza, czuje się zdradzony . . .

„Gdzie jest prezydent” to niesamowicie uzależniający i intrygujący, z wielką dawką elektryzujących emocji, niewyobrażalnym napięciem trzymającym kurczowo do ostatniej chwili thriller. Zakończenie niewyobrażalne i zaskakujące. Autorzy – były prezydent i znakomity pisarz - zawładnęli nami, ale też dostarczyli nam piękną dawkę rozmaitych emocji i przeżyć. Czytając tę powieść czułam się jak uczestnik epicentrum akcji, jakbym była w centrum dowodzenia całym światem. Jeden mały błąd, i nie ma nas.

Autorzy odsłaniają kulisy panujących stosunków i relacji w Białym Domu. Wszystko z boku wygląda idealnie i pięknie, ale to tylko pozorny spokój. Tam, gdzie władza i pieniądze, wszelkie zasady moralne tracą rację bytu, jeden jest wrogiem drugiego i tylko czeka, aż mu powinie się noga. Albo specjalnie mu ją podstawi. Intrygi, knucia i spiski są na porządku dziennym. Wygrywa mocniejszy i cwańszy. Po tej lekturze dowiemy się też, dlaczego Stany mają najlepszą służbę specjalną na świecie. Zobaczymy jak pracuje Secret Service i czy rzeczywiście praca w tej formacji to zaszczyt? Opisywane relacje są bardzo wiarygodne i myślę, że zdecydowanej większości prawdziwe.

Tylko prezydent mocarstwa Jonathan Duncan wydaje się taki mało realny. Skromny, cichy, bardzo ułożony, z wielkim sercem do ludzi. Nie ma w nim nic z cwaniactwa czy przebiegłości. Wykazuje postawę godną podziwu, trochę osłodzoną. I chyba nie najlepiej na tym wychodzi.

Obok głównego wątku skupiającego się na eliminacji wirusa, jest też wątek drugoplanowy, ale uzupełniający zasadniczy trzon powieści. On przybliża nam atmosferę przygotowań zamachu na głowę państwa. Czy dojdzie do jego realizacji i czy będzie udany? Do tych informacji musicie już dotrzeć sami …

Książka napełniona jest realizmem i opisuje bardzo możliwy do realizacji scenariusz, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, wzmożonych ataków cyberprzestępców. Ale może tez posłużyć jako ostrzeżenie, jak należy dobierać sobie współpracowników i – czy każdemu można zaufać? Czy odrobina dystansu i wstrzemięźliwości w dzieleniu się tajemną wiedzą nie zaszkodzi? Należy zachowywać umiar we wszystkim, żadne skrajności nie są wskazane.

Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Otrzymacie nie tylko ciekawy i prawdziwy obraz najciekawszego wycinku administracji Stanów Zjednoczonych, ale też miło spędzicie czas. Od książki nie można się oderwać, uzależnia od samego początku, przyciąga jak magnes i elektryzuje jak napięcie elektryczne.

Informacje dodatkowe o Gdzie jest Prezydent:

Wydawnictwo: Znak