Gdzie jest Prezydent

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

W OBLICZU ZAGŁADY

30.01.2019 swoją polską premierę będzie miała powieść, która w Ameryce już stała się hitem. Napisana przez dwóch nietuzinkowych ludzi opowieść o kraju, któremu grozi totalny chaos. Bill Clinton i James Patterson „Gdzie jest prezydent” wydana przez Wydawnictwo Znak ma sporą szansę stać się bestsellerem również w Polsce.

Jonathan Duncan, prezydent Stanów Zjednoczonych , znajduje się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Choroba krwi, na którą cierpi od dawna znowu daje o sobie znać, nieprzychylni mu politycy stawiają mu zarzuty i powołują komisję. To wszystko jednak okazuje się mało znaczące w obliczu innego zagrożenia. Ameryce grozi największy atak terrorystyczny w dziejach. Może nastąpić jutro lub za kilka dni. Odliczanie już się zaczęło. Nie będzie prądu, wody, internetu. Cały kraj pogrąży się w chaosie. Tylko prezydent Duncan może spotkać się z tajemniczymi ludźmi , którzy mogą pomóc udaremnić atak. Duncan wie, że terroryści mają sojusznika w Białym Domu. Nie może zaufać nikomu ze swych najbliższych współpracowników. Ukryty na farmie w lesie zbiera wokół siebie najlepszych specjalistów, by pokonać zagrożenie. A zegar tyka..

James Patterson to autor, który już od wielu lat utrzymuje się na liście najzamożniejszych pisarzy. Właściwie każda jego powieść sprzedaj się w rekordowym nakładzie. Jego książki osiągnęły nakład 375 milionów na całym świecie. To niekwestionowany król literatury sensacyjnej.

Bill Clinton był prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1993-2001. Mimo iż jego prezydentury obfitowała w liczne skandale, do dziś uważany jest za jednego z najlepszych amerykańskich prezydentów. Jest autorem kilku książek non-fiction, w tym bestsellera „Moje życie”. Napisana wraz z Pattersonem powieść „Gdzie jest prezydent” to jego fabularny debiut.

„Gdzie jest prezydent” to przede wszystkim powieść sensacyjna. Wartka akcja porywa czytelnika od samego początku. Można te książkę określić mianem thrillera politycznego, ale bez obaw. Nie znajdziecie tu nudnych przemów, czy zbędnych wątków rozmydlających fabułę. To, co Bill Clinton włożył w tę książkę od siebie to przede wszystkim ujawnienie tajników działania służb specjalnych i ochrony, która towarzyszy prezydentowi na każdym roku. Poznajemy wyspecjalizowanych agentów, którzy są w stanie poświęcić życie za ochranianą osobę i nie da się nie zauważyć ogromnego szacunku, jaki chciał tym ludziom oddać były prezydent. Na co dzień niewidoczni. Ukryci za szkłami przeciwsłonecznych okularów, ubrani w jednakowe garnitury, na kartach tej książki zyskują duszę. Z kolei James Patterson zadbał o to, by akcja nie zwalniała tempa nawet na moment. Nie sposób się nudzić w trakcie tej lektury. Brawurowe pościgi, strzelaniny, wyścig z czasem i element nadchodzącego zagrożenia, który trzyma w napięciu przez cały czas. Bardzo dobrze napisana powieść, która dostarcza wielu wrażeń i pozwala całkowicie pogrążyć się w fabule.

To, co przez wielu może zostać poczytane jako minus tej książki, to jej „amerykańskość”. Prezydent Duncan wykreowany jest na wojownika, który sam musie zmierzyć się z nadciągającym armagedonem. Wiele osób takie przedstawienie tej postaci może po prostu drażnić. Ja jednak uznaję to za plus. To jest właśnie to, co charakteryzuje amerykańską literaturę i filmy sensacyjne . Patriotyzm, odwaga, poświęcenie dla ogółu - dla osób wychowanych na Rambo, ta „amerykańskość” posiada ogromny urok. Nie jest to książka , która ma aspirować do literackiego Nobla. To literatura rozrywkowa w bardzo dobrym wydaniu. Osoby, które oczekują sprawnej, emocjonującej akcji, ciekawych postaci i licznych zaskoczeń w trakcie lektury na pewno nie będą zawiedzione. „Gdzie jest prezydent” to powieść najeżona elementami zaskoczenia, szybka, która powinna dostarczyć wrażeń każdemu, kto lubi dobrą sensację i thriller.

To, co tę książkę wyróżnia to na pewno poruszona w niej tematyka. Zagrożenia terrorystyczne, ataki hakerskie, działania międzynarodowych wywiadów. W świecie uzależnionym od komputerów człowiek coraz częściej powierza różne czynności maszynom. Internet całkowicie zdominował nasze życie. Tworzymy alternatywne platformy , na których możemy być tym, kim chcemy. Dostarcza wiadomości, rozrywki i coraz częściej zapominamy o tym, jak bardzo może być niebezpieczny. Nie zdajemy sobie sprawę z wielu zagrożeń lub bagatelizujemy je. Co by się stało, gdyby zabrakło internetu? Między innymi tego dowiecie się dzięki lekturze tej książki.

Informacje dodatkowe o Gdzie jest Prezydent:

Wydawnictwo: Znak