Geekerella

Tom 1 cyklu Once Upon a Con

„Geekerella” autorstwa Ashley Poston to retelling Kopciuszka w realiach konwentowo-fandomowych. Głowna bohaterka książki, Kopciuszek (Cinderella) – Elle Wittimer jest geekiem i największą fanką serialu Starfield. Jak na Kopciuszka przystało, dziewczyna jest sierotą wychowywaną przez wredną macochę (aż chciałoby się udusić tę postać, tak okropnie traktuje Elle!), ma również dwie przyszywane siostry, które są faworyzowane przez macochę. Elle postanawia wziąć udział w konkursie na cosplay związany z ukochanym serialem i zamierza w nim wygrać.

Ta książka jest po prostu urocza. Szczególnie esemesowe rozmowy Elle z tajemniczym Carmindorem i wątek romantyczny. Powoduje jednak także ogrom negatywnych emocji skierowanych ku niektórym postaciom. Jak już wspomniałam, macocha głównej bohaterki jest okropną kobietą. Bez skrępowania wykorzystuje pasierbicę, aby wykonywała za nią wszelkie obowiązki domowe (łącznie z naprawą dachu w trakcie ulewy!), w dodatku nie jest jej wdzięczna, nawet nie próbuje wysłuchać dziewczyny, obraża ją, jej pracę w foodtrucku „Magiczna dynia” i jej przyjaciółkę. Przybrane siostry Elle, szczególnie Chloe, nie są lepsze. Traktują dziewczynę z góry, jak służącą, znacznie od nich gorszą. Z powodu, iż przewijały się także wredne postacie epizodyczne, a Elle często była źle traktowana nie tylko przez domowników, bardzo wkurzałam się na tej książce. Dawno nie czytałam książki, przy której czułabym się tak bezsilna jak przy tej, współczułam Elle, chciałam, aby jej historia zakończyła się dla niej jak najlepiej.

Elementy retellingowe zostały rozwiązane przez autorkę bardzo ciekawie, z chęcią czytałam powieść, aby odkrywać coraz to nowe, przerobione elementy z baśni. Bal, zgubienie pantofelka, karoca – dynia, to tylko niektóre z „rekwizytów”.

Relacja Elle i Dariena postępowała powoli, była urocza, miło śledziło się jej rozwój, mimo, że od razu wiadomo było jak się zakończy.

„Nie ucieknę od niej. Chyba że będzie mnie gonić z czymś ostrym, wtedy pewnie będę uciekał przed nią, ale nie od niej”

Jako, iż nie należę do osób zaangażowanych w fandomy, konwenty i cosplay, mogę powiedzieć, iż fragmenty z tym związane nie były dla mnie nudne, czy całkowicie niezrozumiałe. Trochę trudno było mi jednak odnaleźć się w fabule serialu Starfield, którego Elle jest fanką, gdyż przedstawiony jest fragmentarycznie, niemniej nie jest to wielkie utrudnienie, gdyż skupiono się głównie na pojedynczych scenach.

Mimo wszystko jest to przyjemna rozrywka (z małymi przerwami na wkurzenie), chociaż prócz tego, że jest to udany – według mnie – retelling i zajmuje się tematyką konwentów, nie ma w sobie nic niezwykłego. Jest to po prostu przyjemna młodzieżówka.

Tłumacz: Agnieszka Brodzik

Kup książkę Geekerella

Poważny i nieromantyczna
Ashley Poston0
Okładka ksiązki - Poważny i nieromantyczna

Florence Day jest ghostwriterką - pisze pełne uniesień powieści dla znanej autorki romansów. Pojawia się jednak problem, gdyż po traumatycznym rozstaniu...

Zaczytana i Bestia
Ashley Poston0
Okładka ksiązki - Zaczytana i Bestia

Rosie Thorne czuje, że wszystko idzie nie tak – nie potrafi napisać eseju rekrutacyjnego na studia, nie może zapomnieć o tajemniczym cosplayerze...