George Sand i język wolności

𝓖𝓮𝓸𝓻𝓰𝓮 𝓢𝓪𝓷𝓭 - dama pełna odwagi, stanowcza, walcząca o swoje, łamiąca wszelkie stereotypy i konwenanse. Kobieta, która żyjąc w XIX wieku chciała pokazać innym, zwłaszcza mężczyznom, że też ma prawo głosu. Walczyła o nie z wielką zawziętością i udało jej się o czym mogą świadczyć słowa: „.. należysz do najznakomitszych pisarzy w całej Europie. A jesteś kobietą. Gratuluję!”

Pierwszy raz na mojej drodze stanęła, kiedy zaczytywałam się w biografii Fryderyka Chopina, bo któż nie słyszał o tej romantycznej parze. Cieszę się, że mogłam ją poznać bliżej. Bez wątpienia to osoba, którą można podziwiać za silny charakter i wytrwałość w podjętych działaniach. Nie zdawałam sobie sprawy ile powieści wyszło spod jej pióra, ile nocy poświęciła na to, aby przelać na papier swoje myśli, które niejednokrotnie były krytykowane przez francuskich czytelników tamtego czasu, ale nie przejmowała się, twardo broniła swojego spojrzenia na świat. Słysząc wypowiedzi, które uderzały w jej twórczość komentowała je słowami: „ Niech da Pani córkom szansę na to, żeby same zdecydowały o swoim życiu!”. I jak tu się z nią nie zgodzić, wszak kobieta powinna sama decydować o każdym swoim kroku.

Książka ta zawiera ogrom trafnych cytatów, nie tylko dotyczących samej pisarki, ale również życia.: „Wszystkie teorie na temat miłości powinny być dozwolone, ponieważ ludzie różnią się w swoich potrzebach oraz swojej sile.”

George Sand kochała nie tylko literaturę, ale również muzykę. Niestety po ślubie z Casmirem Dudevantem musiała z niej zrezygnować z wielki bólem serca… ale gdy muzykę kocha się prawdziwie nie można ot tak o niej zapomnieć. Po latach wróciła do niej, głównie dzięki polskiemu kompozytorowi. Z jej ust padły słowa: „najznakomitszym językiem, aby wyrazić najskrytsze uczucia, jest muzyka”.

Prowadziła burzliwe życie. Dopiero u boku Chopina doświadczyła szczerej, delikatnej i czułej miłości. Pierwszym słowem jakiego nauczyła się po polsku to było słowo : rodzina. To świadczy o tym, że pomimo nieustającej walki o siebie pamiętała o najbliższych, o swoich dzieciach… Jej burzliwe lata doprowadziły do tego, że szanowała swoje potrzeby, niezależność i swobodę.

To niezwykła historia wyjątkowej kobiety. ❤️

„George Sand … nie sposób jej z nikim porównać, ani z kobietą, ani z mężczyzną - stanowiła wyjątek najbardziej elokwentny, najśmielszy i najzdolniejszy ze wszystkich, jeśli chodziło zarówno o styl, jak i tematykę, jaką podejmowała w swoich książkach…. w życiu prywatnym odważnie oscylowała między dwiema płciami.”

Informacje dodatkowe o George Sand i język wolności:

Kup książkę George Sand i język wolności

Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości
Beate Rygiert0
Okładka ksiązki - Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości

Porywająca opowieść o jednej z największych wirtuozek wszech czasów. Lipsk, 1835 rok: szesnastoletnia pianistka Clara gra przed pełną salą. Od pięciu...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;