George Sand i język wolności

,,Prawdziwa miłość jest wtedy, kiedy serce, rozum i ciało są w zgodzie. Zdarza się to tylko raz na tysiąc przypadków".

Aż nie wierzę, że tak urodziwa książka czekała na przeczytanie tak długo. To naprawdę piękna opowieść do tego napisana tak zwiewnie i lekko, niczym chichocząca młoda panienka na widok kawalera, który jej się podoba:-) Cała opowieść i jej przekaz są naprawdę uroczo napisane, tak dziewczęco. Nie ma tu bezpośredniego przedstawienia postaci, tylko opisy są wplecione w historię, przy czym budzą nasz zachwyt, nie nudę. Z nutką żartu sama postać zauważa, że nie jest urodziwa, ale zaraz podkreśla swoje zalety, gdzie co to, było według nią wadą, niemal natychmiast się rozmywa w cieniu niewiedzy. Na samym początku mamy wątek lekko komiczny i taki czysty jednocześnie, gdyż przedstawia młodziutką jeszcze George, która przebierała się w męskie ubranie, by doznać odrobiny wolności i móc przejść się po mieście całkowicie przez nikogo nie zauważoną. Pragnęła robić wszystkie rzeczy, które wolno było tylko chłopcom. Najbardziej chodziło jej o oglądanie najnowszych sztuk wystawionych w paryskich teatrach i to za tańszą cenę. Tym bardziej, że kobiety nie mogły studiować. Do sztuki ciągło ją bardziej niż gdziekolwiek, więc nic dziwnego, że związała się z artystą. Następnie postanowiła zmienić się i pokazać jako ktoś z klasą, gdyż choć pisarstwo sprawia jej wielką przyjemność, to jednak kobiety i tego nie mogły robić. Pisze zatem pod pseudonimem, a jej talent docenia wiele osób, choć jeszcze więcej z niewiadomych powodów ją krytykuje. Przez jej życie mężczyźni przelewają się niczym woda w butelce. Każdy zostawia po sobie ślad, który coś wnosi do jej życia. Pomimo wcześniejszej niepewności, przemienia się w kobietę pewną siebie, choć uwierzcie mi, że nie miała łatwo. Podziwiam ją za odwagę do walki o wolność. Oczywiście miała swoje pragnienia do których wciąż dążyła, lecz czy udało jej się to osiągnąć?
Wspaniała biografia, myślę, że czytelników może podnieść na duchu i przekonać do tego, że warto walczyć o swoje marzenia:-)

Informacje dodatkowe o George Sand i język wolności:

Kup książkę George Sand i język wolności

Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości
Beate Rygiert0
Okładka ksiązki - Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości

Porywająca opowieść o jednej z największych wirtuozek wszech czasów. Lipsk, 1835 rok: szesnastoletnia pianistka Clara gra przed pełną salą. Od pięciu...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;