Gra

Niby powinnam wiedzieć, na co stać Sarę Antczak, bo przecież czytałam „Linę”. Ale i tak jej najnowsza książka mocno mnie zaskoczyła. Z dwóch powodów: stopnia skomplikowania fabuły i emocji, których miejscami było nawet za dużo. Tak dużo, że były momenty, w których musiałam odłożyć książkę na bok, trochę odetchnąć, przetrawić i poukładać sobie w głowie to, co się do tej pory wydarzyło. Ponieważ jednak emocje w książkach cenię najbardziej, bardzo mi się „Gra” podobała.

Początkowo nie polubiłyśmy się z książką, głównie dlatego, że nie mogłam się odnaleźć wśród tak wielu bohaterów i ich złożonych problemów. Każdy został w jakimś stopniu od razu przedstawiony, jednak nie zapamiętałam nikogo, no może poza głównym dowodzącym z grupy partyzantów. W trakcie lektury wracamy jednak wiele razy do życia prywatnego każdej postaci, bo ono ma związek z tym, co dzieje się w lesie, dlatego ostatecznie połapałam się, kto jest kim i co go w życiu spotkało. Bo musicie wiedzieć, że żadna z osób nie znalazła się w tej grze przypadkowo. Chociaż tak właśnie zainteresowani mieli to odebrać. Każda trafiła niby przypadkiem na znak i informację od twórców gry, ale jak się okazuje, zaproszenie miało trafić dokładnie tam, gdzie trafiło. Tytułowa gra miała być podchodami, stała się grą o przetrwanie. I to bardzo szybko.

Na początku, ze względu na sposób, w jaki uczestnicy gry otrzymywali zaproszenie, fabuła przypominała mi nieco serial „Squid Game”, który kiedyś zrobił na mnie spore wrażenie. Brutalnością powieść też niewiele mu ustępuje. A także zagadkowością i pomysłowością. Nieźle pokręcona jest fabuła powieści. Nie spodziewałam się, że będzie kryła aż tak wiele warstw, które po kolei musimy odkryć, aby znaleźć odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w trakcie gry. Przede wszystkim chcemy się dowiedzieć, kto i dlaczego zwabił do lasu właśnie te osoby i jaki miał w tym cel. Że nie o podchody w tej grze chodzi, wiemy właściwie od razu. Ale o co tak naprawdę chodzi, odkryć jest ciężko, a właściwie jest to niemożliwe. Zakończenie to już w ogóle jedno wielkie zaskoczenie. Bo spodziewamy się wszystkiego, ale nie tego, że tak zakończy się przygoda szóstki nieznajomych w lesie. Uczciwie przyznam, że liczyłam na inny finał tej mrożącej krew w żyłach opowieści. Jednak nie jestem zawiedziona zakończeniem, bo jest oszałamiające i zaskakuje tak bardzo, że szczęka leci do samej ziemi i długo nie chce się podnieść.

Mocny jest to thriller. Już sama scenografia gry, umiejscowienie jest w lesie pełnym niebezpieczeństw wzbudza w czytelniku niepokój. Jeszcze mocniej oddziałują na odbiorcę portrety psychologiczne bohaterów. Gra w podchody, która staje się czymś innym niż w założeniu miała być, jest doskonałym studium psychiki ludzkiej. Im bardziej w bohaterach narasta napięcie, strach, frustracja z powodu sytuacji, w jakiej się znaleźli, tym bardziej zaczynają z nich wychodzić cechy, które w normalnych warunkach jakoś udaje im się trzymać w ukryciu przed światem. Bo trzeba zaznaczyć, że osoby, które biorą udział w grze, mają za sobą trudną przeszłość, dźwigają na swoich barkach niemożliwy do udźwignięcia ciężar. Wydaje im się jednak, że wyszli na prostą, że zaczęli nowe życie, że poradzili sobie z bólem, ze stratą, z tym wszystkim, czego się kiedyś dopuścili. Zarówno las, niepokojący, pozbawiający ich poczucia bezpieczeństwa, jak i kolejne zagadki, które uświadamiają im, że ktoś zna ich lęki i nie zawaha się ich użyć przeciwko nim, sprawiają, że przestają się hamować i pokazują swoją prawdziwą twarz. Pod względem psychologicznym jest to bardzo ciekawa lektura. Bohaterowie są nietuzinkowi, charakterni, żaden z nich nie jest krystaliczny, w każdym jest jakiś niepokojący mrok. Odkrywanie ich tajemnic na kolejnych kartach powieści to prawdziwa przyjemność. A trzeba przyznać, że skrywają wiele. Fabuła jest niezwykle oryginalna, a akcja ani na moment nie zwalnia, dlatego nie ma tu miejsca na nudę. No i ten klimat. Mega!

„Gra” to pozycja zdecydowanie warta uwagi. Napisana starannie, przemyślana i nieprzewidywalna. Polecam!

Informacje dodatkowe o Gra:

Kup książkę Gra

Kara
Sara Antczak0
Okładka ksiązki - Kara

Kara tu i teraz czy kara bez końca? Czwórka przyjaciół przyjeżdża na popularny festiwal muzyczny. Chcą odreagować traumatyczne wydarzenia z przeszłości...

Lina
Sara Antczak0
Okładka ksiązki - Lina

,,Ludzie zawsze pytają, dlaczego to robię. Dlaczego, dlaczego, dlaczego? Odpowiadam zawsze tak samo. Jeśli musisz pytać, nie jesteś gotowy, żeby poznać...