Grzechy młodości. Rzeka kłamstw

Ocena: 5.55 (11 głosów)
opis

Jak ja kocham takie powieści! Pełne pasji, nieprzewidywalności, skrajnych emocji i zwykłego ludzkiego życia. Autorka ponownie zabrała mnie w stworzony przez siebie świat. Dobrze mi tam było, choć nie ukrywam, były i bardzo trudne momenty. Pięknie to wyszło!

     „We mgle usłyszała jakieś odgłosy, czyjeś tupanie i szepty. A potem plusk, który na moment zaburzył martwotę tego miejsca”

„Rzeka kłamstwa” to pierwszy tom sagi: „Grzechy młodości”. Poznajemy pokomplikowane i trudne losy wielopokoleniowej rodziny Trzeciaków. Seniorami rodu są Franciszka i Leon, dochowali się trzech synów i córki. Teraz z przyjemnością uczestniczą w wychowaniu wnuków. Na każdym kroku służą pomocą i radą.

Akcja powieści toczy się swoim rytmem, zaskakuje nowymi wydarzeniami, jakie mają miejsce w życiu rodziny Trzeciaków. Wielowątkowa, a przy tym bardzo spójna i idealnie wyważona historia. Mamy Bydgoszcz i trudne lata siedemdziesiąte. Pani Edyta niespodziewanie lekko i z pasją snuje swoją opowieść. Niczego nie wybiela, nie tuszuje, mamy bardzo realny obraz tamtych czasów. PRL w całej okazałości. Szczerze, mocno, brutalnie, emocjonalnie. Czuć ogrom pracy i empatii, jaką włożyła autorka w swoją opowieść. Bardzo poruszyła mnie historia siostry Pani Franciszki. Kobieta w czasie II wojny światowej straciła męża i dwóch synów. Do dziś dnia – minęło już ponad dwadzieścia lat od tych strasznych czasów, a ona cały czas żyje w zawieszeniu i oczekiwaniu na ich powrót.

Rewelacyjna, piękna opowieść, wywołała we mnie ogromne, często bardzo skrajne emocje. Autorka porusza bardzo trudne i złożone problemy, a wszystko to na szerokim tle historycznym, czasach komuny, bezpieki, pałowania, czarnych wołg, zamieszek. Czasów pełnych niepewności o jutro. Pustych półek, kolejek, zależności i korupcji. Gdzie liczą się znajomości i przynależność do partii. Opowieść pełna niespodzianek i ludzkich życiowych zawirowań. Rodzinne tragedie, dramaty. Codziennych pełnych monotonii dni, chwil radości, szczęścia, sukcesów i bolących porażek, smutku i rozgoryczenia.  Pokomplikowane relacje rodzinne, wzajemne zależności, rozczarowania i niemoc. Niezgoda między rodzeństwem, znaczące różnice poglądów, zazdrość, brak zrozumienia, szacunku.

Klimatyczna, tchnąca szczerością i mądrością powieść, która całkowicie skradła moje serce. Była to dla mnie niezapomniana wędrówka przez poplątane życiowe drogi. Bardzo przyjemnie spędzony czas. Zakończenie spowodowało we mnie niedowierzanie i ból. Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Polecam :)

Informacje dodatkowe o Grzechy młodości. Rzeka kłamstw:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-08-20
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788366217607
Liczba stron: 432
Dodał/a opinię: Wiesława Biegańska

Tagi: bóg Literatura obyczajowo-rodzinna

więcej
Zobacz opinie o książce Grzechy młodości. Rzeka kłamstw

Kup książkę Grzechy młodości. Rzeka kłamstw

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Cienie przeszłości
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Cienie przeszłości

Kiedy Karina budzi się w szpitalu, nie pamięta niczego ze swojej przeszłości, nawet własnego imienia. W powrocie do zdrowia z wielką cierpliwością pomaga...

Sekrety kobiecych dusz
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Sekrety kobiecych dusz

Przyjaźń, miłość, pilnie strzeżone tajemnice i krzywdy, za które trzeba zapłacić W pozornie spokojnym uzdrowisku krzyżują się losy kuracjuszy, przyjezdnych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy