Grzechy młodości. Rzeka kłamstw

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-08-20
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788366217607
Liczba stron: 432
Dodał/a opinię: Tatiaszaaleksiej

Ocena: 5.55 (11 głosów)

Jak ja kocham takie powieści! Pełne pasji, nieprzewidywalności, skrajnych emocji i zwykłego ludzkiego życia. Autorka ponownie zabrała mnie w stworzony przez siebie świat. Dobrze mi tam było, choć nie ukrywam, były i bardzo trudne momenty. Pięknie to wyszło!

     „We mgle usłyszała jakieś odgłosy, czyjeś tupanie i szepty. A potem plusk, który na moment zaburzył martwotę tego miejsca”

„Rzeka kłamstwa” to pierwszy tom sagi: „Grzechy młodości”. Poznajemy pokomplikowane i trudne losy wielopokoleniowej rodziny Trzeciaków. Seniorami rodu są Franciszka i Leon, dochowali się trzech synów i córki. Teraz z przyjemnością uczestniczą w wychowaniu wnuków. Na każdym kroku służą pomocą i radą.

Akcja powieści toczy się swoim rytmem, zaskakuje nowymi wydarzeniami, jakie mają miejsce w życiu rodziny Trzeciaków. Wielowątkowa, a przy tym bardzo spójna i idealnie wyważona historia. Mamy Bydgoszcz i trudne lata siedemdziesiąte. Pani Edyta niespodziewanie lekko i z pasją snuje swoją opowieść. Niczego nie wybiela, nie tuszuje, mamy bardzo realny obraz tamtych czasów. PRL w całej okazałości. Szczerze, mocno, brutalnie, emocjonalnie. Czuć ogrom pracy i empatii, jaką włożyła autorka w swoją opowieść. Bardzo poruszyła mnie historia siostry Pani Franciszki. Kobieta w czasie II wojny światowej straciła męża i dwóch synów. Do dziś dnia – minęło już ponad dwadzieścia lat od tych strasznych czasów, a ona cały czas żyje w zawieszeniu i oczekiwaniu na ich powrót.

Rewelacyjna, piękna opowieść, wywołała we mnie ogromne, często bardzo skrajne emocje. Autorka porusza bardzo trudne i złożone problemy, a wszystko to na szerokim tle historycznym, czasach komuny, bezpieki, pałowania, czarnych wołg, zamieszek. Czasów pełnych niepewności o jutro. Pustych półek, kolejek, zależności i korupcji. Gdzie liczą się znajomości i przynależność do partii. Opowieść pełna niespodzianek i ludzkich życiowych zawirowań. Rodzinne tragedie, dramaty. Codziennych pełnych monotonii dni, chwil radości, szczęścia, sukcesów i bolących porażek, smutku i rozgoryczenia.  Pokomplikowane relacje rodzinne, wzajemne zależności, rozczarowania i niemoc. Niezgoda między rodzeństwem, znaczące różnice poglądów, zazdrość, brak zrozumienia, szacunku.

Klimatyczna, tchnąca szczerością i mądrością powieść, która całkowicie skradła moje serce. Była to dla mnie niezapomniana wędrówka przez poplątane życiowe drogi. Bardzo przyjemnie spędzony czas. Zakończenie spowodowało we mnie niedowierzanie i ból. Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Polecam :)

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Grzechy młodości. Rzeka kłamstw

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Grzechy młodości. Rzeka kłamstw
Inne książki autora
Nowe czasy. Nie pora na łzy
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Nowe czasy. Nie pora na łzy

Edyta Świętek zaprasza czytelników do Nowej Huty i Krakowa lat dziewięćdziesiątych, gdzie raczkujący kapitalizm, bezrobocie, kradzieże samochodów i różnorodne...

Bańki mydlane
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Bańki mydlane

Michalina ma wszystko, czego potrzeba młodej dziewczynie: kochającą rodzinę, przyjaciół, uroczego chłopaka i pochłaniającą ją pasję. Ale niepomyślna...