Grzechy szejka

Ostatnio zauważyłam, że bardzo zaczęły mnie interesować reportaże. Oczywiście nie byle jakie, tylko te najciekawsze wybieram, ale to i tak coś! Bo biorąc pod uwagę, że 90 % czytanych przeze mnie książek to kryminały , to jakiś progres jest. Człowiek się rozwija, można by rzec.

"Grzechy szejka" Toma Steinforta to jedna z niewielu takich książek po które zdecydowałam się sięgnąć? Czemu? Bo chociaż zawsze mnie ten świat w pewnym stopniu interesował, to jakoś chyba nie było wcześniej jak się w temat zagłębić. Dopiero ta książka mnie zainteresowała i przybliżyła świat, w którym tak naprawdę rządzi pieniądz. I jeden człowiek. Bo to głównie o nim ta książka jest.

Księżniczka dręczona i terroryzowana to skandal. Dwie księżniczki porwane i zamknięte przez swojego ojca to okropność. Trzy księżniczki maltretowane i zastraszane przez tego samego człowieka? Witaj w Dubaju należącym do szejka Mohammeda - pisze Tom Steinfort. W swoim reportażu "Grzechy szejka" obnażą mroczną rzeczywistość kraju, który za lśniącą wizerunkiem skrywa cierpienie wielu osób. To, co zaczęło się jako ciche szepty w pałacu, przekształciło się teraz w głośny, słyszalny krzyk.
Dubaj uznawany jest na całym świecie za ikonę nowoczesności - błyszczące drapacze chmur, tygiel kulturowy, niebotycznie drogie sportowe samochody. Miastem rządzi szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wszechpotężny multimiliarder, który przez wiele la wykorzystywał swoją całkowitą władzę, by rządzić żelazną ręką w aksamitnej rękawiczce.
Dubaj nie tylko zatrważająco narusza prawa człowieka. Pozycję kobiet jako obywateli drugiej kategorii ma zapisaną w prawie. I nigdzie nie jest to widoczne bardziej niż w pałacu szejka. Dwie jego córki próbowały uciec spod żelaznych rządów ojca. Batalia o zdrowie i życie jednej z nich, Latify , zaczęła się w marcu 2018 roku, kiedy upubliczniono nagranie w którym kobieta opowiedziała , jak wygląda jej życie.

Reportaż Toma nie jest hollywoodzkim filmem fabularnym, tylko prawdziwym głosem kobiet, który ukazuje horror życia w panującej rodzinie królewskiej. Autor spędził kilka lat na odkrywaniu tajemnic szejka Mohammeda i teraz dzieli się z nami historiami osób, które ryzykując życiem wierzą, że dzięki publikacji, prawda ujrzy światło dzienne.

Historia, którą tu mamy jest przerażająca, wręcz mogłoby się czasami wydawać że nie rzeczywista. A jednak ... Autor w dość skrupulatny oraz rzetelny i szczegółowy sposób przybliża nam po trochu Dubaj, jego historię, historię rodziny królewskiej oraz szejka, aby skończyć na jego córkach i tym co się im przytrafiło. Poznając je oraz ich imiona i historie łatwo znaleźć jest więcej informacji w internecie. Nie jest to łatwa historia, nie czyta się tego z przyjemnością, ale właściwie z lękiem, że takie rzeczy w dzisiejszych czasach nadal się dzieją i to tak naprawdę na oczach reszt świata.

Obok reportażu, który stworzył Tom Steinfort nie da się tak obojętnie po prostu przejść. Sięgając po niego, wraz z całą tu przedstawioną historią, dostajecie pełen wachlarz przeróżnych emocji, bólu, cierpienia i takiej jakiejś niemocy - że mimo tak rozwiniętego świata, technologii i wieku tak naprawdę niewiele poza wysłuchaniem możemy zrobić. Na długo pozostaje to w pamięci.

Ta książka to obowiązkowa lektura dla każdego świadomego człowieka. Polecam po nią siegnąć.

Informacje dodatkowe o Grzechy szejka:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-07-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Sins of Sheikh
Dodał/a opinię: Anna Szymczak

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Zobacz opinie o książce Grzechy szejka

Kup książkę Grzechy szejka