Grzesznica

Lubię zagłębiać się w zróżnicowaną literaturę. Marzec zaczął się od zbrodni , potem była literatura faktu, a teraz przyszedł czas na coś kobiecego.  Tym razem sięgnęłam po "Grzesznice" autorstwa Doroty Wachnickiej.

Dorota Wachnicka jest z zawodu psychologiem. Zawodowo zajmuje się terapią indywidualną i rodzinną. Dla twórczości pisarskiej porzuciła pracę psychoterapeutki. Jej debiutem była powieść z 2012 roku, która nosiła tytuł "Farciara".
Skoro wcześniej napisałam, że "Grzesznica" jest literaturą z gatunku kobiecego, czyli co jest najbardziej kobiece? Oczywiście romans. Ale to nie jest zwyczajny romans. Ale o tym za chwilkę.
Główna bohaterka- Dominika. Młoda kobieta, córka dyplomatów, którzy z racji swojego zzawodu dużo podróżują. Dominika zostaje w Polsce nie tylko ze względu na naukę, ale dla miłości. Bernard rzuca dziewczynę i ta wyjeżdża do Stanów.
Bohaterka ma bardzo konkretne oczekiwania od życia. Pragnie tego, o czym większość ludzi może pomarzyć w snach. Chce być ona rozpieszczana, dowartościowana, ale te cele chcę zrealizować przez osiągnięcie bardzo wysokiego zasobu portfela. Można by to zrozumieć, gdyby Dominika wyrastała w biednej, zaściankowej rodzinie, ale było inaczej. Rodzice dyplomaci to prestiż i bardzo wysokie zarobki. Dla ich córki to za mało. Dominika dla pieniędzy zostaje ekskluzywną prostytutką, choć sama woli się określać jako dama do towarzystwa. Jej alter ego to Agnes.
Jednak Agnes musi odejść w zapomnienie, gdy bohaterka spotyka Markusa. Miłość wisi w powietrzu, by zakończyć się małżeństwem, a następnie macierzyństwem. Para wraca do Polski. Dominika zaczyna pracę, gdzie spotyka faceta z przeszłości....
Jest to moja pierwsze spotkanie z pisarką, ale uznaje je za ciekawe doświadczenie. Temat wybrany na fabule może nie jest zbytnio odkrywczy, ale forma przedstawienia problemu prostytucji dla pieniędzy jest zgrabnie pokazane. Język jest bardzo prosty, przystępny, bez górnolotnych określeń. Jest też trochę erotyki, ale wiadomo, ta profesja to seks. Choć my Polacy w opisywaniu tej dziedziny jesteśmy bardziej zachowawczy niż twórczy obcego pochodzenia.
Narracja odbywa się w dwu sposób.  Rozdziały są podzielona, a historię autorka przedstawia oczami Dominiki (sama relacjonuje) oraz Michała- wredny facet z przeszłości (tu występuje już narrator).
Jest to powieść o wyborach, często trudnych i niejednoznacznych, o tym, że przeszłość zawsze wraca i często w nieodpowiednim momencie. Występuję też dreszcz emocji, co doprawia książkę.

Polecić można ją na wieczory, gdzie kapryśna pogoda daje nam w kość. Gdyż sama okładka rozgrzewa i nastraja, by sięgnąć i pogrzeszyć z "Grzesznicą".

Informacje dodatkowe o Grzesznica:

Kup książkę Grzesznica

Farciara
Dorota Wachnicka0
Okładka ksiązki - Farciara

Młoda prawniczka szuka miłości w świecie korporacji, zagranicznych wojaży, podłych intryg, przelotnych romansów, zdrad…Natalia jest załamana, gdy...