Idealna terapeutka

„Idealna terapeutka” jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością autorki. Czytałam opinie, że pozostałe jej książki są lepsze, że ta jest trochę przegadana i przewidywalna. I.. nie potrafię się z tym zgodzić. Być może czytam zbyt mało kryminałów czy thrillerów psychologicznych, aby móc wyłapać pewną powtarzalność wątków. Dla mnie ta powieść była zaskakująca, a finał już w ogóle genialny. Nie domyśliłam się przed czasem rozwiązania zagadki. To, co się wydarzyło, zszokowało mnie do tego stopnia, że długo siedziałam z rozdziawioną ze zdziwienia buzią. Nie wiem, gdzie ktoś widział w powieści wtórność. Ja tego nie dostrzegłam. Jedyny zarzut, jaki wobec niej mogę mieć, to fakt, że akcja rozkręca się raczej powoli. Kiedy już zaskoczy, gna na złamanie karku, ale na to trzeba trochę poczekać. Przez początek trzeba przebrnąć, żeby lektura zaczęła cieszyć tak, jak powinna w sumie od samego początku. Nie odłożyłam jednak książki, kiedy zwyczajnie mnie nudziła i nie żałuję, bo to kawał świetnego thrillera psychologicznego.

Historia opowiedziana w książce sprowadza się w zasadzie do jednego. I w życiu i na takiej sesji, na jakie regularnie uczęszcza do pewnego momentu Leah, widzimy dokładnie tyle, ile ktoś zechce nam pokazać. Powieść pokazuje, jak bardzo można się pomylić w ocenie drugiego człowieka. Wydaje nam się, że kogoś dobrze znamy. Spędzamy z nim przecież czas, rozmawiamy, ufamy mu. I nagle dostajemy pstryczka w nos. Wszystko, co wiedzieliśmy, było kłamstwem. Można żyć z człowiekiem przez naprawdę długi czas i nie wiedzieć o nim prawie nic. Niektórzy potrafią całe życie zbudować na pozorach, dosłownie toną w kłamstwach, a utrzymanie pozorów staje się dla nich ważniejsze niż cokolwiek innego. Z czymś podobnym mamy do czynienia w powieści.

Podoba mi się pomysł na fabułę. Jest intrygująca, a bohaterowie oryginalni i dobrze sportretowani. Fabuła podzielona została na trzy części, w których otrzymujemy różne perspektywy i różne linie czasowe. Dzięki temu zyskujemy spojrzenie na toczące się wydarzenia z kilku punktów widzenia, możemy lepiej poznać bohaterki i ich motywacje. A wgląd w przeszłość odkrywa kolejne puzzle, które jakoś trzeba dopasować do tej pogmatwanej układanki. To nie jest łatwa historia, jest mocno zagmatwana, a postaci biorące w niej udział nie są krystaliczne, chociaż w oczach świata chciałyby za takie uchodzić. Każda z kobiet ma mroczne sekrety, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. To, co z biegiem akcji odkrywamy, mrozi krew w żyłach. Powieść pełna jest sekretów i tajemnic. Kłamstwa się mnożą, pojawia się jeszcze więcej niewiadomych. Zanim dotrzemy do finału, wszystko komplikuje się tak bardzo, że już nie wiadomo, o co tak naprawdę chodzi. Zakończenie wszystko wyjaśnia i nie jest takie, jakiego po przebiegu akcji moglibyśmy się spodziewać. To opowieść z rodzaju tych, w których zakończenia jesteśmy prawie na sto procent pewni. Aż do finału, w którym przecieramy oczy z niedowierzania. Dobrze to sobie autorka wymyśliła. Jestem pełna podziwu. Mimo wleczącego się początku, to powieść pełna mocnych wrażeń. Jej plusem jest również styl autorki, dzięki czemu czyta się ją przyjemnie. I szybko, kiedy akcja przyspiesza. Wtedy również powieść zaczyna trzymać w napięciu, które nie opuszcza czytelnika aż do finału. I dużo się dzieje. Klimat powieści również na plus. Mroczny, nieco duszący, wywołujący niepokój.

„Idealna terapeutka” to przyzwoity thriller psychologiczny. Zawiły i niepokojący, z zaskakującym finałem, który trudno przewidzieć. Podobało mi się i polecam!

Informacje dodatkowe o Idealna terapeutka:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-04-13
ISBN: 9788381958950
Tytuł oryginału: Cabin Fever
Dodał/a opinię: maitiri_books

Tagi: Thrillery i suspens bóg

Zobacz opinie o książce Idealna terapeutka

Kup książkę Idealna terapeutka

Jako jej terapeutka, znasz jej najmroczniejsze sekrety. Ale dlaczego ona zna twoje?

Te słowa zawsze ją ratowały. Dawały jej coś, czego mogła się uchwycić, kiedy czuła się zbyt słaba, by iść dalej. Ale teraz jej nie uratują. Nic nie może jej uratować.

Girl friends
Alex Dahl 0
Okładka ksiązki - Girl friends

Rules for the girls’ trip: 1) No kids 2) Out-of-office on 3) Keep the drinks flowing 4) DON’T TELL ANYONE WHAT WE’VE DONE When Charlotte...

Życie za życie
Alex Dahl0
Okładka ksiązki - Życie za życie

DWIE MATKI. DWIE CÓRKI. JEDNO SERCE. Minął rok, kiedy życie Alice Miller rozpadło się na kawałki, po tym jak utonęła jej córka, Amelie. Rok wypełniony...