Impreza sąsiedzka

S.E. Lynes w powieści ; Impreza sąsiedzka ; przejdzie do historii, bo takie powieści chce się czytać, chcę się je wyprzeć, odrzucić, a jednak hipnotyzują tak bardzo że fabuła staje się ulepkiem który przykleja się do skóry, czuję podstęp autorki który próbuje mnie wywieź na manowce, bo po czasie okaże się, jak w wielu w powieściach wcześniej napisanych że to bujda na resorach, że to epitafium, że to akapit, podtytuł który miał na celu przyciągnąć uwagę czytelników. A tutaj dzieje się akcja, szybka narracja, wszelkie emocje z porwaniem? zaginięciem małej dwulatki, i opisane uczucia matki która wpada w panikę, histerię, by odnaleźć, by odszukać swoją córeczkę. My jako czytelnicy stajemy się obserwatorami zdarzeń, na sucho analizujemy zdarzenia wypadku, stawiamy opinię, wyrok który nabiera tempa pod wpływem zdarzeń, wiemy co może się stać, czego można było uniknąć, a jednak sprawa nas osobiście nie dotyczy. I teraz, masz zadanie stać się aktorem jednej sceny, być tą matką zaginionego dziecka, wychodzisz na chwilę do innego pokoju by wrócić i zauważyć że córki nie ma w wózku w którym wcześniej ją zostawiłaś. Wózek pusty a drzwi wyjściowe z domu - otwarte. Co robisz, przeszukujesz dom, zakamarki, wybiegasz na ulicę , szukasz dom po domu, krzak po krzaku, a co jeśli dwulatka poszła w przeciwnym kierunku do tego którego ty przeczesujesz? Ty jako czytelnik, siedzisz sobie wygodnie w fotelu i myślisz sobie, a co mnie to obchodzi...to jest fikcja, stworzona na poczet właśnie czytelnika, niby włos jeży ci się na skórze, niby czujesz te emocje, ale nie jesteś tą matką która rwie włosy z głowy, nie jesteś nią więc nie wiesz przez co przechodzi, jakie targają nią emocje, jakie w sobie ma siły i niemoc, przeciwieństwo paniki, wszelkiego poddania, jak szok miesza się z determinacją, heroizm poplątany z chorobą psychiczną, wyjesz, krzyczysz, obcierasz się z narkotycznym biciem serca po zawał, nie spodziewasz się że jesteś w stanie tak szybko biec, tak głośno krzyczeć, tak bardzo się bać, błagać Boga, prosić i na szali szaleństwa stawiać siebie i rywalizować o względy jego, zwrócić uwagę na własne błagania, by odwrócił kartę, bo wiesz że możesz nie wiele, a jednak igrasz z ogniem. Ci co nie przeżyli chwilę grozy powiedzą dobra książka, ci co nie przeżyli powiedzą przeciętna, ja czułam ciarki na ciele, znacie ten rodzaj dreszczu który jest czystą namiastką grozy? Dla rodzica o wiele lepiej jest kiedy wie gdzie spoczywa ciało, jest grób do którego może przyjść i się pomodlić, niż nieświadomość zawieszenia w próżni, lawirować pomiędzy nadzieją na życie a śmiercią. Bo ty jako matka cierpisz każdego dnia, nie masz świadomości co mogło pójść nie tak, ot chwila nie uwagi na placu zabaw, w chowanego, w sklepie, a wierzcie lub nie dziecko dwuletnie ma napęd na dwie nogi jak żółw na cztery, jak ktoś nie miał żółwia nie miał ślimaka...dostaje nóg... Jak zakończy się historia z porwaniem, zniknięciem córki Avy, jak potoczą się losy kobiety i jej sąsiadów do których zostaje zaproszona, czego się dowie a kto uchyli rąbka tajemnicy?

Żyjemy w świecie, w którym występują głębokie podziały na nieprzyzwoicie bogatych i rozpaczliwie biednych. Możliwości, jakie otwierają się przed wieloma osobami, dla innych są po prostu nieosiągalne. Jak długo ludzie będą potrzebować pieniędzy, tak długo będą porywać innych ludzi i żądać okupu w zamian za ich uwolnienie.
            - Ben Lopez

Dwu wątkowa powieść wciąga czytelników ze sobą w heroiczną walkę w odtwarzaniu wydarzeń z jednego dnia, analiza jej przynosi wszelkie wątpliwości i wywodzi na złe drogi myśli, wyrzuty sumienia pokazane stawiają kobietę w świetle słabej, mikrej postaci która unika wszystkich dookoła, wpada w depresyjne stany, nawet te lękowe. Lecz kiedy jedno zdanie zostaje wypowiedziane pod wpływem impulsu, zaczyna walczyć o uzyskanie prawdy. Czy nastąpi ulga, wybaczenie? Tajemnica skrywa wiele zagadek, chowa wiele osób w skorupie strachu i lęku przed ujawnieniem światła dziennego, przed kompromitacją, konsekwencjami, a gdzie sumienie zapytacie, ot człowiek który boi się o siebie w egoistycznych przesłankach zrobi niemal wszystko by nie dopuścić żadnego poczucia winy do siebie, wypiera zdarzenia i czeka na dalszy ciąg wydarzeń.

Brawurowa opowieść której tempo nadaje narracja, dialogi, sceny które trzymaną napięcie i budują takie ciśnienie że książka staje się igraszką, jest mocna, dosadna, wiele otwiera i uświadamia, a jednocześnie staje się niemal labiryntem wielu źle poprowadzonych czynów, wyborów. Bo strach ma wielkie oczy, a ręce robią swoje.

Polecam serdecznie.

ISBN: 9788381959926
Tytuł oryginału: The Housewarming
Dodał/a opinię: Renata Mielczarek

Tagi: Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Impreza sąsiedzka

Kup książkę Impreza sąsiedzka