Irlandzki sweter

"Irlandzki sweter" to książka, która kusi nas piękną, klimatyczną okładką. Jednak, wbrew pozorom, na jej stronicach nie znajdziemy ckliwego romansu. Rebecca Moray wraz ze swoją sześcioletnią córką Rowan przybywa na jedną z Wysp irlandzkich (stąd pochodzi jej przyjaciółka), aby w ramach przyznanego jej grantu, prowadzić badania do książki na temat historii swetrów zwanych gansejami. Interesują ją przede wszystkim sploty, ponieważ charakteryzują osobę, dla której zostały wykonane. Archeolożka zostaje miło przyjęta przez mieszkańców Wyspy. Dzieje się tak za sprawą przyjaciółki, która opowiadała im o swojej amerykańskiej koleżance. Znają oni jej tragiczną historię i przede wszystkim próbują przywrócić wiarę w drugiego człowieka. W jej życiu pojawia się pewien rudy Irlandczyk, który gra na skrzypcach. Drugim, ważnym bohaterem tej powieści jest Sean Morahan, stary rybak, który żyje w odosobnieniu od 40 lat. Między nim a Rowan nawiązuje się nić sympatii, która przeradza się w przyjaźń. Zażyłości tej przeciwna jest Rebecca, gdyż odbiera go ona, jako człowieka agresywnego i nieprzewidywalnego, ponieważ takie opowieści o Seanie krążą po Wyspie. Co łączy te dwie postacie? Otóż oboje doznali przemocy w rodzinie. Oboje są na swój sposób jej ofiarami. Ona, ucieka przed przeszłością, która odcisnęła piętno na jej życiu. Do tej pory nie potrafi się pozbierać. On, tyran dla swojej żony i synów. Sam wychowywany twardą ojcowską ręką, powiela ten schemat. Tragedia, która rozegrała się 40 lat temu i która zabrała mu najbliższą rodzinę tkwi w nim do tej pory. Czy Rebecca i Sean pokonają demony przeszłości? Jakie wydarzenie doprowadzi do tego, że archeolożka łaskawym okiem spojrzy na Seana? Tego można się dowiedzieć w trakcie czytania książki "Irlandzki sweter". Autorka zgrabnie łączy teraźniejszość z przeszłością. Wspomnienia głównych bohaterów stopniowo przybliżają nas do poznania ich dramatycznych historii. Odkrywają nam motywy postępowania i udzielają odpowiedzi na pytanie w jaki sposób i w jakim czasie można pozbyć się traumatycznych przeżyć.

Informacje dodatkowe o Irlandzki sweter:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011-10-19
ISBN: 978-83-10-11959-9
Dodał/a opinię: papetka

Zobacz opinie o książce Irlandzki sweter

Kup książkę Irlandzki sweter