Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy

"Kot Bob i ja" z początku był dla mnie jedynie filmem, na który bardzo chciałam iść do kina. Gdy w zapowiedziach wydawnictwa Nasza Księgarnia zobaczyłam książkę o tym samym tytule, zapiszczałam z radości. Zawsze ceniłam lekturę ponad jej ekranizację, dlatego szansa na zapoznanie się z ?pierwowzorem? była dla mnie sprawą ogromnej wagi.

Tytułowy "ja" to James Bowen - uliczny muzyk, który dotknął dna. Swoją historię rozpoczyna od momentu, w którym powoli - pozornie - układa swoje życie: ma dach nad głową, korzysta z pomocy psychologa i walczy z nałogiem. Mężczyzna czuje się jednak ogromnie samotny i - właśnie w chwili zwątpienia - pojawia się w jego życiu zabiedzony, rudy kot. Szybko stają się najlepszymi przyjaciółmi, a wdzięczny futrzak nadaje sens życiu Jamesa. Oboje otrzymują od życia drugą szansę i - jak się okazuje na kartach powieści - wykorzystują ją całkowicie. Za sprawą nowego przyjaciela James znajduje pracę sprzedając na ulicach gazetę "The Big Issue", odnawia kontakt z mamą, a nawet zwyczajni ludzie stają się dla niego życzliwsi ? mężczyzna odzyskuje chęć do życia i obdartą przez długie życie na ulicach godność. Bob za to zyskuje wspaniały dom i regularne posiłki, ogromne wsparcie właściciela i... sławę w Internecie. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarkę "The Big Issue cat" i odnajdziecie wiele filmików, a także zdjęć tej czworonożnej gwiazdy.

"Koty są bardzo wybredne w swoich sympatiach. Jeśli im nie pasujesz, odchodzą i szukają kogoś nowego. To absolutna norma. To, że ludzie widywali mnie z Bobem, zmieniło mój obraz w ich oczach. Zaczęli mnie traktować jak człowieka, przestałem być anonimowy. W pewien sposób odzyskałem tożsamość. Przedtem byłem jak rzecz, teraz ponownie stałem się osobą."

Powieść czyta się niezwykle szybko. Napisana jest prostym, nieubarwianym zbędnymi opisami językiem. Historia skupia się przede wszystkim na niezwykłej - wręcz telepatycznej - więzi między Jamesem a Bobem. Bohaterów łączy wiele ? oboje doświadczyli wiele złego, często musieli walczyć w swoim życiu choćby o pożywienie - rozumieją się bez słów. Są jak dwaj muszkieterowie, razem stają przeciwko światu. W tle widzimy zmagania autora z nałogiem, ale i niekiedy okrutnym społeczeństwem, które chce skrzywdzić ich oboje. Na szczęście, bohaterowie mając siebie, zdają się mieć wszystko i niestraszne im żadne przeciwności losu. W ich życiu nie brakuje także życzliwych osób - Bob otrzymuje od przechodniów wiele prezentów i pochwał, m.in. śliczną smycz i smakołyki. Autor przemycił także do powieści kilka ciekawych faktów o kotach, które sprytnie wtapiają się w całość.

"Kot Bob i ja" jest świadectwem nietuzinkowej przyjaźni pomiędzy człowiekiem i kotem. To powieść o drugich szansach, prawdziwym szczęściu i odbiciu się od dna. Historia Jamesa jest nie tylko piękną opowieścią, ale także i przestrogą - ukazuje bezdomność i narkotykowy nałóg w pełnej krasie. Polecam serdecznie nie tylko książkę, ale i film. Porusza, wywołuje uśmiech i zmusza do refleksji - nie tylko kociarzy. Jestem pewna, że pokochacie kota Boba równie mocno, jak ja!

Informacje dodatkowe o Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2017-01-11
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: A Street Cat Named Bob
Dodał/a opinię: Dizzy

Zobacz opinie o książce Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy

Kup książkę Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy

Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy
James Bowen0
Okładka ksiązki - Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy

Największy bestseller ostatnich lat - prawdziwa historia niezwykłego kocura i zagubionego człowieka, który odzyskał dzięki niemu nadzieję na szczęście...

Świat według Boba. Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka
James Bowen0
Okładka ksiązki - Świat według Boba. Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka

Kontynuacja światowego bestsellera ,,Kot Bob i ja" - ciąg dalszy prawdziwej historii niezwykłego rudego kota i jego człowieka. Od dnia gdy James Bowen...