Król Kier

To jest pierwsza książka, po której mi smutno. Może zabrzmieć ostro, ale smutno mi, że napisała to Polka.

Alicja jest zwyczajną nastolatką uczęszczająca do liceum i przejmującą się nadchodzącą maturą. Ma chłopaka, Maksa, ale ten zaczyna się ostatnio dziwnie zachowywać, a Alicja nie wie, co się stało (chociaż my domyślamy się już na samym początku). Razem z najlepszą przyjaciółką, Julią, wybiera się do cyrku, gdzie znajduje mnóstwo ciekawych gadżetów, które wydają się być magiczne oraz poznaje przystojnego chłopaka o osobliwym imieniu, Hadriana. Od razu wpada jej w oko, ale przecież ona wciąż jest z Maksem. Hadrian powoli wprowadza Alicję w swój świat, który jednocześnie może ją zafascynować i śmiertelnie wystraszyć.

Ostatnio czytałam same dobre książki polskich autorów, które utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie jest z nami tak źle i potrafimy stworzyć coś oryginalnego. A potem pojawia się to. Sklejka wszystkiego, co już było, w dodatku za granicą, w dodatku wyraźnie to widać. I nie chodzi mi o schematy, chociaż one też zostały nieporadnie powielone. Słyszałam, że jest podobieństwo do Zmierzchu, ale nie sądziłam, że zauważę je nawet ja, osoba, która czytała Zmierzch x lat temu i pomięta tylko ogólny zarys. Hadrian i jego rodzinka, oprócz posiadania super mocy, zostali też łowcami demonów (Dary Anioła raczej były główną inspiracją), co było zupełnie niepotrzebne, ponieważ łowów jako takich nie dostajemy i musimy wierzyć Hadrianowi na słowo. Alicja została wykreowana naprawdę okropnie, tutaj przejmuje się maturą i w ogóle, jak to ona zda, a później ma już to gdzieś, bo Hadrian. Tutaj podnieca się studniówką, czy wyjściem, jak to ona się ubierze i pomaluje, a później szykuje się w ostatnie dziesięć minut, bo się zagapiła. Była naprawdę naiwna i infantylna, nie wiem, co autorka chciała z niej zrobić, ale nic dobrego nie wyszło. A jej wynurzenia miłosne na temat Hadriana naprawdę były żenujące.

Akcji albo nie ma, albo trwa dwie-trzy strony. Właściwie w tej książce nic się nie dzieje. Miała potencjał, miała naprawdę fajny pomysł z Hadrianem i Tristanem, i tą całą przepowiednią (choć mam wrażenie, że to też już gdzieś słyszałam), ale zrealizowana została źle. Gdyby autorka skupiła się na tym, co jej, z pewnością wyszłoby to oryginalniej i nieco lepiej, chociaż styl pisania też nie powala. Opisy są płaskie i zwyczajnie nudne. Niektóre wątki, miałam wrażenie, że były wciśnięte na siłę, zapychacze, które nic nie wnoszą. A te, które wnosić powinny, wydawały się wymuszone, nienaturalne. Alicja zaś ogranicza się do myślenia o Hadrianie, więc nie ma wiele do zaoferowania. Plusy? Szybko się czyta. Tyle.

Nie zaznaczałam nawet cytatów, bo nie znalazłam nic ciekawego, dlatego posilam się tym, co znajdę w internecie. Nie wiem, czy sięgnę po następną część, może z ciekawości, zobaczyć, czy autorka poprawia to, co złe, czy to ignoruje. Zazwyczaj staram się być wyrozumiała dla debiutów, ale tutaj po prostu nie potrafię.

Informacje dodatkowe o Król Kier:

Tytuł oryginału: Król Kier
Dodał/a opinię: Kamila Kaczmarska

Zobacz opinie o książce Król Kier

Kup książkę Król Kier

"Demony atakują waszą duszę, niszczą was od wewnątrz. Budują w ludziach zło i tak zakorzeniają sie w świecie. Im więcej w ludziach ciemności, tym ciemniejszy robi się świat. Im bardziej się im poddajecie, tym są silniejsze. Pokonać można je tylko swoją własną światłością. Sercem."

Perłowa Dama
Aleksandra Polak 0
Okładka ksiązki - Perłowa Dama

Magiczny cyrk powraca. Ciemność znów atakuje. Takiego obrotu wydarzeń nikt się nie spodziewał! Alicja walczy o przetrwanie w mrocznych podziemiach...

Książę Cieni
Aleksandra Polak 0
Okładka ksiązki - Książę Cieni

Mroczne intrygi, polowania na demony i czarna magia… Miłość i nienawiść jeszcze nigdy nie były sobie tak bliskie! Złowrogie moce oplatają członków...