Krwawe pozdrowienia z Rosji

Panie i Panowie, Obywatelki i Obywatele, Rodacy, czy zawsze zgadzacie się z obecną władzą, z ich polityką, z ich decyzjami?
W  Rosji najlepiej siedźcie cicho i nie wychylajcie się ze swoimi poglądami. Nie obnoście się ze swoim niezadowoleniem, nie krytykujcie władzy. Pilnujcie się, szczególnie jeżeli jesteście osobami majętnymi i ceniącymi swój spokój, życie swoje oraz swoich bliskich.
Takie wnioski nasunęły mi się po przeczytaniu książki „Krwawe pozdrowienia z Rosji” Heidi Blake.
Autorka jest szefową działu międzynarodowych śledztw dziennikarskich w BuzzFeed News w Londynie
Opisuje ona śledztwo dotyczące niejasnych okoliczności śmiertelnego upadku z okna milionera i czternastu innych zgonów. Wydarzenia miały miejsce w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, jednak nikt nie chciał ich powiązać z władzami w Rosji. Przy tej ogromnej ilości pracy, pomagali jej koledzy z BuzzFeed News. Byli to Tom Warren, Richard Holmes, Jane Bradley, Alex Campbell i Jason Leopold. Śledztwo trwało dwa lata.
Podtytuł książki brzmi: Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników? Z tej publikacji możemy dowiedzieć się jak obecny prezydent Rosji, zrobił karierę i zdobył najwyższe stanowisko w państwie. Według jego dawnego zwolennika, a teraz zagorzałego przeciwnika  rosyjskiego oligarchy Borisa Bieriezowskiego, Putin to człowiek bezwzględny, który nie cofnie się przed niczym. Nie obchodzą go obywatele, ludzie którzy żyją często na granicy ubóstwa. Gdy ktoś mu się nie podoba stara się go usunąć. Często przy pomocy współpracowników fabrykuje dowody i skazuje na długie więzienie lub kolonię karną. Robi to dla przykładu, po to, by zastraszyć społeczeństwo. Boris Bieriezowski z pomocą znajomych przez lata zbierał dowody przeciwko Władimirowi Putinowi.
W książce zostały bardzo dobrze pokazane mechanizmy władzy. Widzimy, że niewygodnego człowieka można usunąć na wiele sposobów: otruć, upozorować wypadek lub samobójstwo. Dobrze zostały też opisane powiązania polityków z bogatymi oligarchami.
W książce autorka świetnie opisała życie majętnych rosyjskich oligarchów, którzy po ucieczce z Rosji do Wielkiej Brytanii żyją otoczeni bogactwem. Piękne rezydencje, nowoczesne samochody, wystawne przyjęcia, dziewczyny do towarzystwa, narkotyki, drogie alkohole z najwyższej półki.
„Krwawe pozdrowienia z Rosji” to pasjonująca książka, którą czyta się jak świetny thriller szpiegowski. Daje dużo do myślenia o tym co się dzieje na świecie.

Informacje dodatkowe o Krwawe pozdrowienia z Rosji:

Wydawnictwo: W.A.B.