Ku wolności

„Ku wolności” - Sue Smethurst

"Bogaci i biedni - wszyscy są w tej samej sytuacji. Nieważne ile masz pieniędzy. Nie kupisz za nie jedzenia, bo nie ma żadnego jedzenia, które można by kupić".

Mindla pochodzi z wielodzietnej, żydowskiej rodziny mieszkającej w Warszawie. Przez ciężką sytuację rodzinną, zostaje zmuszona do porzucenia szkoły i znalezienia pracy. Zatrudnienie znajduje w garbarni. Kubuś Horowitz występuję w najsławniejszym cyrku Braci Stankiewicz jako klaun. Nikt tak jak on nie potrafi rozbawić widowni, jest świetny w tym co robi.

Przypadkowe spotkanie zbliża ich do siebie. Obydwoje pochodzą z żydowskiej rodziny, w których to ojciec wybiera męża dla córki. Tu pomagały siostry Mindli, które robiły wszystko aby ojciec nie dowiedział się prawdy o potajemnych schadzkach. Przychodzi moment, że Kubuś otrzymuje aprobatę i żeni się ze swoją ukochaną. Ukochany musi wyjechać na objazdówkę z cyrkiem. Mindla zostaje w Warszawie, gdzie zaczynają się prześladowania Żydów przez Niemców
Za jakiś czas Mindla rodzi synka i postanawia wyruszyć na poszukiwania męża. Niestety los im nie sprzyja i mijają się w drodze. Niestety Kobieta zostaje aresztowana przez Rosjan a jej synek trafia do sierocińca. Tymczasem Kubuś wraca do stolicy. Jest załamany, że nie spotkał swojej rodziny. Gdy Niemcy zamykają cyrk, on kieruje się na wschód z zamiarem odnalezienia żony i syna. Jak potoczą się ich losy?

Jest to prawdziwa historia. Mąż autorki jest wnukiem bohaterów tej powieści. To wzruszająca, pełna wyrzeczeń, smutna ale zarazem pięknie opisane koleje losu. Ciągła wiara i nadzieja. Znajdujemy tu realia wojenne, przez które ciężko przebrnąć. Są takie momenty, w których zaciska się pętla na gardle, walka o przetrwanie i przeszłość, która jest niepewna.

Każdy tą historię przeżyje inaczej. Nie mogę jej ocenić, gdyż prawdziwych historii się nie ocenia, je się pochłania i trzeba sobie je zaszufladkować w odpowiednie miejsce.

Informacje dodatkowe o Ku wolności:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2021-08-10
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: The Freedom Circus
Dodał/a opinię: Sylwia Kuczerka

Zobacz opinie o książce Ku wolności

Kup książkę Ku wolności

Opowieści o kolorach