Kukułcza piwnica

Nawet nie spodziewałam się, że całkowitym przypadkiem trafiła mi się tak zwariowana komedia kryminalna. Jest ta absurdalnie realna, wciąga w wir swojej zagmatwanej i pokręconej fabuły podobnie jak kiedyś komedie niezapomnianej Joanny Chmielewskiej. Mam nadzieję, że Marta Wała będzie pisała dalej podobnie rozweselające książki jak "Kukułcza piwnica".
"Jak tak tu sobie siedzę i myślę, co doprowadziło mnie w to miejsce w tym czasie i generalnie, co musiało się stać, bym tu właśnie się znalazła - to muszę przyznać, że nie mam zielonego pojęcia."
Zaczyna się niby banalnie, lecz właściwie już po kilku stronach mamy do rozwiązania zagadkę, która jednak zamiast się stopniowo wyjaśniać, staje się coraz bardziej zagmatwana i coraz więcej osób jest w nią zamieszanych. Czasem nawet można się nawet pogubić w tych wszystkich szajkach, kradzieżach, włamaniach i... piwnicach. W dodatku kukułczych piwnicach.
Janina obiecała przyjacielowi pomoc przy porządkowaniu piwnicy w domu odziedziczonym po ciotce. Jednak w czasie jazdy zatrzymał ją kierowca karetki twierdząc, że z jej bagażnika cieknie... krew. Jednak policja eskortująca polityków kazała im się rozjechać, bo blokują przejazd. Dlatego dopiero przed domem Gienia otworzyli z przerażeniem bagażnik... W środku znajdowało się zakrwawione ciało mężczyzny. Gdy jednak nagle zjawiła się policja i zabrała ciało, oboje doszli do wniosku, kto to był...

"Nie wiem... Czekaj, co on ci powiedział? Ten trup? Znaczy ciał? CIAŁO znaczy!"
Okazało się, że całkiem przypadkowo Janina trafia w sam środek niełatwej i dość poplątanej afery, w której udział biorą co najmniej dwie szajki. Potem już wszystko zaczęło wymykać się spod kontroli nie tylko Janiny, bo w tę nieprawdopodobną aferę wmieszani zostali oprócz Gienia, mąż Janiny Filip, przyjaciółki Krystyna i Zeneka zwana Zenią a także (prywatnie) dwójka policjantów. Okazało się, że wśród policjantów jest ktoś, kto bardzo sprawnie przeszkadza w prowadzeniu tego amatorskiego dochodzenia.

"Na poważne pytanie urzędniczki "Imię dziecka?" tatuś odpowiedział "Zenek". Litościwa urzędniczka dopisała na końcu a, by chociaż kojarzyło się żeńsko, i tak powstała Zeneka Lubicka, zwana przez przyjaciół Zenią."
Jak przystało na komedię kryminalną, nie brakuje tu zaskakująco śmiesznych momentów, na przykład dzwoniąca paprotka w łazience, ale także dosadne opinie bohaterów na temat naszej władzy i pracy policji...
Lektura książki jest lekka i przyjemna, podoba mi się styl autorki i czekam na dalsze jej książki. Cieszę się, że wybrałam właśnie tę komedię.
Zachęcam do lektury.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Informacje dodatkowe o Kukułcza piwnica:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-04-18
Dodał/a opinię: Myszka77

Zobacz opinie o książce Kukułcza piwnica

Kup książkę Kukułcza piwnica

- To musi być dziwne uczucie znaleźć u siebie taka piwnicę chyba? - zapytał Włodek.

- O, nawet nie wiesz, jak bardzo dziwne. Podrzucili ją nam jak jakieś kukułcze jajo.

No tak. Są priorytety i są PRIORYTETY.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska