Kukułcze jajo

Tom 11 cyklu Saga o Fjällbace

Lubię sięgać po książki, które poleca wiele osób, żeby samej przekonać się, czy naprawdę dany tytuł jest tak fantastyczny lub autor pisze wyjątkowe książki.
Kukułcze jajo to historia, która nie jest łatwa w odbiorze, najpierw trudno było mi się w nią wczuć, ponieważ jest tu naprawdę sporo bohaterów, nie mogłam rozróżnić, kto jest kim, do tego w każdym rozdziale są ciągłe przeskoki, więc co chwila czytamy o kimś innym. Dochodzi również podróż w czasie ze wstawkami z życia Loli, która tak naprawdę odegrała w tej książce dużą rolę pomimo tego, że nie żyła od dawna. Tak naprawdę rozróżniać, kto jest kim, zaczęłam dopiero po połowie książki i wtedy już powoli snułam swoją teorię o tym, co tam tak naprawdę się wydarzyło.
Od początku skupiamy się na dwóch morderstwach, najpierw ginie Rolf znany fotograf, a potem kolejne trzy osoby, a na końcu dochodzą kolejne ofiary. Policja skupia się na czasach obecnych i szuka kogoś, kto miał w tych morderstwach ukryty cel, dopiero kiedy żona policjanta, która jest również pisarką, zaczyna grzebać w przeszłości, prawda zaczyna wychodzić na jaw.
Ta historia zafundowała mi wachlarz emocji, byłam zniesmaczona, oburzona, zła, przerażona, ale również wzruszona i nie raz nie mogłam powstrzymać łez, szczególnie przy końcu historii. Opowieść obnaża całą prawdę o bohaterach, ich koneksje, to, jak mając pieniądze i pozycje, można zrobić wszystko, jak można być zakłamanym i dla własnych korzyści, ukrywać coś całe życie, a nawet dopuścić się najgorszych czynów.
Kiedy przeczytałam ostatnie zdanie, pierwsze co nasunęło mi się na myśl to fakt, że Lola naprawdę była niesamowita, pragnęła miłości, wierzyła, ufała i została niesamowicie skrzywdzona, pomimo tego, że jest to postać fikcyjna, utkwiła ona w mojej pamięci.

Informacje dodatkowe o Kukułcze jajo:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2023-09-27
Tytuł oryginału: Gökungen
Tłumaczenie: Inga Sawicka
Dodał/a opinię: Karolina Radlak

Zobacz opinie o książce Kukułcze jajo

Kup książkę Kukułcze jajo

Złota klatka
Camilla Läckberg0
Okładka ksiązki - Złota klatka

Pierwsza część nowej serii królowej szwedzkiego kryminału. Inteligentna i piękna Faye ma wszystko - wspaniałego męża, ukochaną córeczkę...

Pogromca lwów
Camilla Läckberg0
Okładka ksiązki - Pogromca lwów

Styczeń, Fjällbacka w okowach mrozu. Z lasu wybiega na drogę półnaga dziewczyna. Nadjeżdżający nagle samochód nie jest w stanie zahamować...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;