Laura

Napisano już wiele książek o uwielbianych przez rówieśników nastolatkach, którzy jednocześnie wzbudzają w nich bezgraniczną niechęć i zazdrość. A nawet, jeśli swym zachowaniem nie wywołują aż tak skrajnych emocji, to potrafią potraktować innych tak, jak sami nigdy nie będą potraktowani: wykorzystać i porzucić. Dokładnie tak zachowywała się Laura, najpopularniejsza dziewczyna w szkole, której śmierć wzbudziła wiele emocji w jej koleżankach i kolegach chodzących razem z nią do szkoły.

Do szeroko zakrojonego śledztwa prowadzonego przez miejscową policję włącza się też przyjęta do szkoły Mia, która sama uczyła się tutaj jako dziecko, a jej brat od dawna tu pracuje. Mia pracowała niegdyś w policji i leczyła się od uzależnienia o Internetu. Niestety, przyciąga ją zarówno praca w jednostce, jak i jej dawny nałóg, a śledztwo, w które została wplątana z czasem zaczyna przybierać nieoczekiwany obrót.

Okazuje się, że w tak małym miasteczku, gdzie każdy zna każdego po imieniu, mieszkańcy mają swoje sekrety i nikt nie jest naprawdę tym, kim się wydaje.

Brat Mii, Nikke, star się unikać żony, która opętana chęcią posiadania dziecka, posunie się do wszystkiego, żeby je mieć, nie zważając na uczucia i humory swojego męża, który coraz rzadziej bywa w domu, zajmując się głównie sportem, choć jak się później okazuje, nie tylko.

Życie Mii tez nie jest tak kolorowe, jakby tego chciała. Praca z młodzieżą, która często robi wszystko, żeby być trudna i bogate  życie osobiste – spędzane na przemian z dwoma mężczyznami, sprawiają, że praktycznie nie ma czasu, żeby się nudzić.

Nieco wstydliwy, od razu wzbudzający sympatię czytelnika Mikael, który zachowuje się trochę, jak kawaler z dawnych czasów  i nieco niepokojący Atti, choć wiadomo nie od dzisiaj, że kobiety wolą brutalów od dobrze wychowanych dżentelmenów.

Kiedy wreszcie udaje się odnaleźć po wielu wydarzeniach – w tym oskarżeniu brata Mii o uczestnictwo w tych tragicznych wydarzeniach – ciało Laury, ustalić, że jej śmierć nastąpiła na skutek tragicznego wypadku i przygotować dla niej piękne pożegnanie oraz pogrzeb, okazuje się, że sprawa wcale nie jest zakończona, bo ma drugie dno. Śmierć Laury – choć wiele koleżanek i kolegów podziela te poglądy – nie była dziełem seryjnego mordercy, lecz pojawia się wiele niepokojących sygnałów, dobitnie świadczących, że to jeszcze nie koniec. Jednym z nich jest łańcuszek z aniołkiem, który nosiła na szyi zarówno denatka – nie miała go przy sobie, gdy znaleziono jej ciało, bo najwyraźniej ktoś musiał go wcześniej zabrać – jak i osoby, takie jak Tiina, które są filarami tej społeczności i pomagają zarówno miastu, jak i jego mieszkańcom.

Nawet komendant wydaje się osobą, która pod pozorami idealnego małżeństwa skrywa swoje brudne sekrety.

Książka może nie nudzi, ale posuwa się do przodu bardzo powoli, podążając swoim rytmem. Autorzy – bo pod nazwiskiem na okładce ukrywa się ich dwoje – wnikliwie zapoznają nas z wszelkimi strefami życia w tym małym, lecz jakże gwarnym miasteczku. Jesteśmy obecni często w gabinetach psychologów – Mii i jej brata – którzy z uwaga wysłuchują zwierzeń nastolatków i starają się im dawać dobre rady. Odwiedzamy również, wraz z autorami książki gabinet komendanta, domy mieszkańców, a nawet zaglądamy za kulisy pracy reportera. To wszystko jednak nie sprawia, że książkę lepiej się czyta, a śledztwo jest bardziej wyważone. I choć mrok zdaje się wyłaniać zza każdego kata, to momenty napięcia i świetnej akcji rywalizują tuta z nudą i zbyt dokładnymi opisami życia erotycznego tego miasteczka. Choć otwarte zakończenie zdradza, że autorzy postanowili tak szybko nie opuszczać „granic” swojej historii, to czytelnik mierzy się ze zwątpieniem, czy da się jeszcze coś z tej historii wycisnąć i co jeszcze może się zdarzyć?

Informacje dodatkowe o Laura:

Kup książkę Laura

Noora
J.K. Johansson0
Okładka ksiązki - Noora

Ciąg dalszy znakomitej serii kryminalnej Palokaski Dlaczego Noora, nastolatka z Palokaski, boi się o swoje życie? Czy śmierć innej dziewczyny, Laury,...