Mecenas

Tom 1 cyklu KodeX

Aię pewnie kojarzycie z fenomenalnej serii Prawniczka Camorry. W dylogii KodeX" przenosimy się w Krakowa, co według mnie już działa na korzyść książki. Kolejny raz mamy świetnie wykreowanych bohaterów i mnóstwo genialnej akcji, a wątek morderstw jest moim ulubionym elementem tej serii.

Wojciech to Mecenas specjalizujący się w sprawach gdzie oskarżonymi są zabójcy, złodzieje i innego rodzaju przestępcy. Zuzanna to prokurator, która ciężka pracą wywalczyła sobie swoją pozycję. Kiedyś byli dla siebie wszystkim, jednak Wojciech postanowił zniknąć. Teraz spotykają się na sali sądowej, stojąc po przeciwnej stronie.

Zuzanna to piękna i zdolna pani prokurator, a Wojciech to przystojny i pewny siebie prawnik. Na tym możemy zakończyć schematyczność tych postaci. Autorka nie kreuje krystalicznych bohaterów, co bardzo mi się podoba. Mają swoje wady czy problemy, które nie są małe. Bohaterowie są po prostu ludźmi.

Zuza nie jest już ta samą osobą, którą była na studiach. Właściwie stała się cieniem tej kobiety. Tkwi w toksycznym związku i nie potrafi zostawić swojego partnera. I to nie jest tak, że tylko jest wzmianka o ich relacji. Mamy wiele sytuacji, gdzie widać jak jest traktowana, są przykłady przemocy. Jednak Zuza nie robi za wiele, by zmienić swoją sytuację, bo zwyczajnie nie ma na to siły. Przez związek jej poczucie własnej wartości jest bardzo niskie. Jest zagubiona, sfrustrowana, do tego od kilku lat walczy z depresją.

Wojtek na sali sądowej nie ma sobie równych, ale w życiu prywatnym nie wszystko jest takie piękne, jak się wydaje. Jest wrakiem człowieka, jedynie dobrze się maskuje. W jego życiu było kilka momentów, które odcisnęły na nim duże piętno. Ma wiele problemów, które zamiata pod dywan. Jest zmęczony byciem tym, kim wszyscy chcą, żeby był. Zmęczony spełnianiem oczekiwać innych.

Relacja bohaterów jest skomplikowana. Zuza początkowo nie czuła się komfortowo w towarzystwie Wojtka. Miłość, którą kiedyś czuła, zmieniła się w nienawiść. Właściwie to Zuza chciała, by tak było. W rzeczywistości ta miłość nigdy się nie wypaliła. W głębi serca jej uczucia się nie zmieniły. Dalej jest między nimi chemia. To nie było jedynie przyciągnie seksualne. Oboje są wobec siebie opiekuńczy. Zachowują się jak dorośli i starają się uporządkować przeszłość.

Pomijając pierwszy rozdział, powiedziałabym, że akcja książki rozwija się powoli. Autorka buduje napięcie związane zarówno z morderstwami, jak i relacją bohaterów. Mamy bardzo ciekawy wątek morderstw, gdzie podejrzana wydaje się osobą o wielu twarzach. Raz jest przestraszona, bezbronna, martwi się o innych. Innym razem jest pewna siebie, bezwzględna. Wydaje się osobą, która jest inteligenta, a każde morderstwo skrupulatnie zaplanowała. W jej przypadku mamy więcej niewiadomych niż faktów. Właściwie na tym etapie fabuły bardzo mało elementów jest oczywistych.

Kolejny raz Ania dała nam książkę, która nie jest sztampowa. Jej fabuła jest oryginalna, bohaterowie nie są schematyczni. Pokazała, że można napisać genialną książkę, której akcja dzieje się w Polsce. Nie trzeba przenosić się do NY czy LA, żeby było ciekawie. Ja zdecydowanie ja polecam.

Informacje dodatkowe o Mecenas:

Kup książkę Mecenas

Przypomnij mi, kim byłeś
Anna Falatyn0
Okładka ksiązki - Przypomnij mi, kim byłeś

Autorka brawurowych serii „Prawniczka Camorry” i „KodeX”. Dwudziestoczteroletnia Abigail Weller wiodła prawdopodobnie całkiem...

Zdrajca
Anna Falatyn 0
Okładka ksiązki - Zdrajca

Z mafią jest jak z miłością. Gdy zostaniesz przez którąś z nich wybrany, nie ma drogi odwrotu. Lisa doskonale wiedziała, z kim się wiąże, mimo to każda...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;