Młoda krew

"Jakie tajemnice skrywa tajna baza wojskowa na Pomorzu? Co wydarzyło się w ostatnich dniach zimnej wojny?"

Lubię w książkach klimaty, które tworzy Wojciech Wójcik. Przeczytałam kilka pozycji jego autorstwa. Tym razem jednak nieco się zawiodłam. Owszem, pomysł na fabułę bardzo dobry, lecz trochę autor przesadził w niektórych momentach, poza tym moim zdaniem książka jest zdecydowanie zbyt długa.
Uważam, że dobry kryminał czy thriller nie musi mieć sześciuset stron aby był intrygujący. Biorąc do ręki książkę pana Wójcika nastawiałam się na porządny kawał sensacyjno-szpiegowskiej lektury, lecz niestety to nie było to, był to ledwie mały kawałek. Chociaż na wielki plus mogę zaliczyć zakończenie książki i wyjaśnienie zagadek. To przysłowiowa wisienka na torcie.
Książka ta jest napisana jakby w stylu amerykańskim, jednak to nie dziwi, gdyż część akcji dzieje się właśnie tam.

Kilku agentów (w tym jeden polskiego pochodzenia) amerykańskich służb wywiadowczych przylatuje do Polski. Maja zamiar prowadzić swoją działalność na Pomorzu Zachodnim, w okolicach Szczecina. Temat szpiegostwa jest dość rzadko poruszany w kryminałach, może właśnie dlatego, że jest to dosyć trudna sprawa. Oprócz dobrego pomysłu na fabułę należy pamiętać również o historycznym tle takiej powieści.
Bardzo mnie zdziwiło, iż amerykańscy agenci otrzymują od polskich służb tak szeroką pomoc. Na dodatek wszyscy obywatele polscy, z którymi rozmawiają Amerykanie, bardzo miło reagują na ich pytania o latach 80-tych i chętnie udzielają odpowiedzi. Wydaje się to jakoś niezbyt możliwe. Tym bardziej, że sama wiem o tym z jaką rezerwą traktuje się u nas policjantów a jeszcze w dodatku zupełnie obcych. Na dodatek zawsze wydawało mi się, że do służb wywiadowczych, zwłaszcza amerykańskich, trafiają tylko jednostki wybitne, a tutaj spotykamy agenta, który niezbyt dobrze sobie radzi, jakby był żółtodziobem, młodym narybkiem a nie doświadczonym policjantem.

Mimo tego, że dotychczas przeczytane przeze mnie książki autora podobały mi się dużo bardziej, to jednak myślę, że warto przeczytać tę książkę, chociaż trochę się przy niej zmęczyłam. Wojciech Wójcik ogólnie ma dobre i bardzo ciekawe pomysły na powieści, ja mam przed sobą kilka do przeczytania i z pewnością sięgnę po następne.

Informacje dodatkowe o Młoda krew:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-04-03
Ilustracje:Izabella Marcinowska
Dodał/a opinię: Myszka77

Zobacz opinie o książce Młoda krew

Kup książkę Młoda krew

Byłem wrażliwy na kobiece wdzięki. W szkole średniej zakochiwałem się co drugi dzień w innej, aż matka zabroniła mi chodzić na imprezy.

Nigdy nie należałem do odludków, więc przymusowe odosobnienie nie służyło mi. Tęskniłem za obecnością innych ludzi, a długie samotne godziny doprowadzały mnie do szaleństwa.

Krwawe łzy
Wojciech Wójcik0
Okładka ksiązki - Krwawe łzy

Kiedy miłość staje się chorobą Mieszkańcy przygranicznych Długosielc w zrujnowanej stodole znajdują ciało mężczyzny z poderżniętym gardłem. Komisarz Paweł...

Dziedzictwo von Schindlerów
Wojciech Wójcik0
Okładka ksiązki - Dziedzictwo von Schindlerów

Na tropie mrocznych tajemnic Lipiec 2000 roku. Z przedwojennego dworku nad Śniardwami znika bez śladu dwudziestoletnia dziewczyna. W okolicy krąży...