Mumia Dummie i z³oty skarabeusz

Ocena: 5 (3 g³osów)

Witaj Dummie!

Tosca Menten to holenderska pisarka, której ksi±¿ki skierowane s± przede wszystkim dla dzieci. Swoj± przygodê z pisarstwem na pe³en etat rozpoczê³a w 2003 roku, wcze¶niej natomiast pracowa³a, jako rysownik i nauczycielka historii sztuki w szko³ach ¶rednich. W Polsce mo¿emy j± poznaæ dziêki ksi±¿ce Mumia Dummie i z³oty skarabeusz, która jest tak¿e pierwszym tomem ca³ej serii powie¶ci o przygodach ma³ej o¿ywionej mumii i jej przyjació³.

Goos Guts mieszka razem z ojcem w malutkiej mie¶cinie zwanej Polderdama. Wiod± do¶æ nudne i przeciêtne ¿ycie, ale tylko do czasu, gdy w ich domu pojawia siê niespodziewany i nietypowy go¶æ. Jest nim Darwishi Ur-Atum Msamaki Minkabh Ishaq Eboni, syn faraona Achnetuta, a w³a¶ciwie jego mumia, któr± pó¼niej Goos i jego ojciec w uproszczeniu nazw± Dummie. Przybysz z pocz±tku wywo³uje w domownikach spore przera¿enie, ale bardzo szybko wychodzi na jaw, ¿e to w³a¶nie Dummie boi siê najbardziej. Je¿eli chcecie poznaæ dalszy ci±g tej niespotykanej sytuacji, to koniecznie musicie siêgn±æ po tê ksi±¿kê.

Do powie¶ci przyci±gnê³a mnie niebanaln± i nêc±c± fabu³a, w której mumia gra pierwsze skrzypce, co na naszym rynku ksi±¿kowym jest ogromnym powiewem ¶wie¿o¶ci. By³am jednocze¶nie bardzo ciekawa, w jaki sposób autorka przedstawi ma³ym czytelnikom przygody ma³ej mumii tak, aby ich tym jednocze¶nie zainteresowaæ i nie przeraziæ.

Fabu³a jest naprawdê doskonale „dopieszczona”, autorka zadba³a o ka¿dy najmniejszy szczegó³, dziêki czemu ksi±¿kê dos³ownie siê poch³ania. Znajdziemy tutaj naprawdê mnóstwo przekomicznych sytuacji i dialogów, które rozbawi± nas do ³ez i przysporz± nie ma³ego bólu brzucha. Jednak nie jest to jedyny aspekt tej ksi±¿ki, który sprawia, ¿e naprawdê warto podsun±æ j± dziecku. Chyba tym najwa¿niejszym jest fakt, i¿ ca³a historia Dummiego ma tak¿e wymiar edukacyjny. Autorka na przyk³adzie sympatycznej mumii pokazuje nam, ¿e nigdy nie powinni¶my skre¶laæ kogo¶ ze wzglêdu na to, i¿ pochodzi z innego kraju, ma inny kolor skóry, styl bycia, czy po prostu nie mówi dobrze w naszym jêzyku. Trzeba zaakceptowaæ go takim, jaki jest i dziêki temu umo¿liwiæ mu szybsz± adaptacjê w nowym miejscu.

Nie mo¿na nie napomkn±æ równie¿ o oprawie graficznej ksi±¿ki. Nie chodzi mi tylko o fakt, ¿e Mumia Dummie jest w twardej ok³adce, dziêki czemu ma szansê przetrwaæ wszystkie przeciwno¶ci, jakie na jej drodze postawi± nasze pociechy. Zaliczaj± siê do tego tak¿e sympatyczne rysunki, które odnajdziemy praktycznie na ka¿dej stronie. Najczê¶ciej oddaj± one te najbardziej przekomiczne sytuacje, dziêki czemu dziecko nie ma problemu z ich dalsz± wizualizacj±.

Podsumowuj±c. Mumia Dummie i z³oty skarabeusz zapewni fantastyczn± zabawê ca³ej rodzinie. Nie tylko rozbawi, ale mo¿e tak¿e i wzruszyæ, a spora wielko¶æ czcionki sprawi, ¿e siêgnie po ni± nawet oporny ma³y czytelnik. Gor±co polecam!

Informacje dodatkowe o Mumia Dummie i z³oty skarabeusz:

wiêcej

Zobacz opinie o ksi±¿ce Mumia Dummie i z³oty skarabeusz

Kup ksi±¿kê Mumia Dummie i z³oty skarabeusz

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Mumia Dummie i grobowiec Achnetuta
Tosca Menten 0
Ok³adka ksi±zki - Mumia Dummie i grobowiec Achnetuta

Z okrzykiem rado¶ci na ustach Dummie wyskoczy³ z auta, podbieg³ do piramidy i zacz±³ siê wspinaæ. – Ej, czy to dozwolone? – krzykn±³ Klaas...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;