Najlepsze przed nami

Po raz kolejny sięgnęłam po debiut. Tego konkretnego tytułu od pewnego czasu byłam bardzo ciekawa. Autorką jest Zuza Kordel, córka jednak z bardziej znanych polskich pisarek obyczajowych - Magdaleny. Czy to w jakiś sposób powinno wpływać na odbiór lektury? Absolutnie nie! Zuza sama tworzy swoją karierę, jej pierwsza powieść opowiada zupełnie odmienną historię, zarówno jeśli chodzi o bohaterów jak i miejsce akcji. Można znaleźć pewien punkt wspólny, o którym nadmienię trochę dalej, ale zacznijmy od początku. O czym jest ta książka?

Aniela, uciekając przed trudnymi relacjami z rodzicami i ich toksycznością, ucieka z Krakowa do Warszawy do swojej ukochanej babci. Dziewczyna planuje zarobić na tyle duże pieniądze, żeby wraz ze starszą kobietą zacząć nowe życie, a pomóc ma jej w tym ukochany samochód i nielegalne wyścigi samochodowe. Wszystko gmatwa się w momencie, kiedy poznaje Łukasza i Kubę, dwóch przyjaciół, którzy również jeżdżą, ale jedynie dla przyjemności. Uczucie, które rodzi się między Anielą a jednym z chłopaków może zmienić jej plany. Jednak zarówno dziewczynie jak i Łukaszowi ciężko otworzyć się na nową osobę, po przejściach, jakie mają za sobą.

W historię bardzo szybko się wciąga, czemu zdecydowanie pomaga lekki, przyjemny język. Autorka postawiła też na dość krótkie, dynamiczne rozdziały, co sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko, a jednocześnie można zrobić sobie przerwę bez obawy, że akcja będzie wstrzymana w niewłaściwym momencie. To właśnie przypomina mi twórczość Magdy, która często stosuje tą metodę w swoich powieściach.

Główni bohaterowie to osoby, które dopiero przekroczyły dwudziestkę i podejmują pierwsze samodzielne dorosłe decyzje, choć oczywiście nie są pozbawieni wsparcia od rodziny czy przyjaciół. Grupą docelową, która najlepiej odbierze tą historię, są tzw. młodzi dorośli, osoby które utożsamią się z bohaterami i będą mogły porównać swoje doświadczenia. Jednak ten tytuł można czytać w każdym wieku, z przyjemnością poznając decyzje życiowe Anieli, Łukasza i innych postaci w ich otoczeniu.

Autorka w swojej książce zarysowuje wiele problemów społecznych, które dosięgają nas w codziennym życiu. Trudne relacje z rodzicami, toksyczność, brak zrozumienia, narkomanię, choroby w gronie najbliższych, czy nielegalne wyścigi. Kwestie te są pokazane w różnym stopniu, niektóre jedynie zaznaczone, inne trochę bardziej uwidocznione, dla niektórych może być to problematyczne, ale wydaje mi się, że w tej historii chodzi właśnie o taki tygiel wydarzeń i emocji. Osobiście zabrakło mi tylko rozwiązania pewnej tajemnicy związanej z babcią Anieli, myślałam że gdzieś pod koniec tej historii dowiem się czym spowodowane są jej problemy.

Ciekawym pomysłem jest wątek zemsty. Bardzo długo autorka utrzymuje czytelnika w niewiedzy, kim jest postać, która chce zniszczyć bohaterów i jakie są jej właściwe motywy. Ten element jest dodatkowym smaczkiem powieści, który wywołuje dreszczyk emocji podczas lektury.

"Najlepsze przed nami" to książka, która pokazuje, że Zuza Kordel ma zadatki na świetną pisarkę. Oczywiście ten tytuł nie jest pozbawiony wad, ma małe niedociągnięcia, które można wytknąć, ale czytając historię bohaterów spędza się przyjemnie czas. Bohaterowie są sympatyczni i choć nie zawsze podejmują właściwie decyzje, to można im kibicować. Historia jest lekka i przyjemna, wbrew trudniejszym kwestiom, które pojawiają się w trakcie historii. Myślę, że to dobry początek dla autora, który stawia pierwsze kroki w pisarskim świecie.

Informacje dodatkowe o Najlepsze przed nami:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-04-14
Dodał/a opinię: Magdalena Barwińska

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży bóg

Zobacz opinie o książce Najlepsze przed nami

Kup książkę Najlepsze przed nami