Naśladowca

Są takie książki, po które chce się sięgnąć, ale jest wiele innych tytułów równie mocno intrygujących. Dokonuje się wyboru, raz lepszego, raz gorszego. Nie da się przewidzieć, jakie wrażenie wywrze na czytelniku dana historia.
Mimo zachwytów nad "Naśladowcą" odłożyłam chęć przeczytania go na później. I z jednej strony żałuję, bo jest to naprawdę świetna kryminalna historia. Z drugiej strony zaś cieszę się, że dopiero teraz przeczytałam tą historię, ponieważ drugi tom mam od razu pod ręką.
Pierwszy tom serii z komisarz Henley jest tym, czego szukam w kryminałach. Zagadka kryminalna nie jest prosta do rozwiązania. Jest wiele poszlak, wiele ofiar, wyścig z czasem spędza sen z powiek funkcjonariuszom, którzy zajmują się sprawą. Autor pozwala na bliższe poznanie bohaterów poprzez wplatanie ich przeszłości, codzienności, problemów między kryminalną zagadkę. Pozwala to na zbliżenie się do postaci, które można polubić, bądź nie będzie się ich darzyć większą sympatią, ale będą wywoływały w ogóle jakieś odczucia względem nich. Trzeba zaznaczyć, że jest to ważne, ponieważ to bohaterowie, jak i intryga, odgrywają znaczącą rolę w danej powieści.
Komisarz Anjelica Henley to kobieta o niełatwej sytuacji zawodowej i prywatnej. Wydarzenia sprzed kilku lat, gdy prawie została ofiarą seryjnego mordercy, wyryły w ciele i psychice znaczące rany, które wciąż się jątrzą. Sytuacji nie pomaga fakt, że sprawa Petera Oliviera wraca, gdy funkcjonariusze znajdują ofiary jego naśladowcy.
Portrety psychologiczne są kolejnym mocnym atutem, na który warto zwrócić uwagę. Nie dość, że bohaterowie są świetne skonstruowani, a dialogi między nimi czyta się z zapartym tchem, to jeszcze akcja totalnie pochłania uwagę. Nie skłamię pisząc, że tą książkę trudno odłożyć. Nadine Matheson stworzyła mocno absorbującą historię, która do pewnego momentu nakarmi fanów kryminalnymi smaczkami. Jednak nie będzie się najedzonym do syta. To tylko przystawka, która wzmoży apetyt na więcej i kontynuacja "Naśladowcy" będzie potrzebna na przedwczoraj. Bardzo zachęcam do lektury!

Informacje dodatkowe o Naśladowca:

Kup książkę Naśladowca

Cichy pokój
Nadine Matheson0
Okładka ksiązki - Cichy pokój

W tym mrożącym krew w żyłach kryminale, dotykającym kwestii rasizmu, podziałów społecznych i korupcji, komisarz Anjelica Henley mierzy się z serią rytualnych...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska