Nie odpuszczę

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2022-06-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381351805
Liczba stron: 400
Dodał/a opinię: aggusia

Ocena: 5.2 (5 głosów)

Słowo daję, nie wiem jak Michalski z nią wytrzymuje…

Prokurator Gabriela Sawicka nie zwalnia tempa. Nie poskramia też języka i nie powściąga zachowania. Jest jeszcze gorsza niż w tomie pierwszym. Z zewnątrz, dla świata, suka jakich mało (jakich nie ma), a w środku krucha jak porcelanowa lalka.

Jeszcze kurz nie opadł po tym, jak w poprzednim tomie Gabi brawurowo wygrała sprawę Madury-Zajączkowskiej, przez co wpakowała się w kłopoty, a już po Szczecinie grasuje morderca młodych kobiet. Jego zbrodnie do złudzenia przypominają zabójstwo, którego trzydzieści lat wcześniej ofiarą padła starsza siostra Gabrieli, a ją samą, wówczas sześciolatkę, z nieznanych przyczyn morderca oszczędził. Tym razem prokurator Sawicka nie zamierza odpuszczać. Z pomocą swoich wiernych piesków, Michalskiego i Klimka, zamierza nie tylko rozgryźć sprawę zabójcy młodych kobiet, ale również, a może przede wszystkim zadość uczynić nieżyjącej siostrze i samą siebie uwolnić od traum. A wszystko to za wszelką cenę, nie bacząc na konsekwencje, działając poza prawem.

 

Moim zdaniem, Diana Brzezińska z każdą kolejną książką staje się coraz lepsza. Styl autorki ewoluuje, staje się swobodniejszy. Akcja powieści jest skondensowana, z minimalną ilością opisów, a te które są, stanowią pewien niezbędnik do zrozumienia historii. Bohaterowie zachowują wszystkie cechy, którymi autorka obdarzyła ich w tomie pierwszym. Wyjątkiem może być tutaj Michalski, który na skutek pewnych okoliczności opuszcza ramy własnej prawości, ale wnioskując z fabuły, jest to zamierzone działanie autorki.

Fabuła opiera się na podobnym schemacie jak w tomie pierwszym. Jest zbrodnia oraz mozolne dochodzenie do wykrycia sprawcy i jej wyjaśnienia. Wielokrotnie tropy są mylone, pojawiają się luźne nitki przypuszczeń, domniemań, mnóstwo ślepych uliczek, aż do zaskakującego finału. Przyznam, że „Nie odpuszczę” kończy się brawurowo. Czy wiarygodnie i możliwie do zajścia? Cóż…, w książkach możliwe jest wszystko, więc tego nie oceniam. Inna rzecz, że ostatnie strony były emocjonujące, doskonale pokazywały, że w imię miłości, lojalności i zemsty człowiek jest w stanie zrobić naprawdę wiele, nie odpuszczać do końca, stawiając na szali samego siebie.

 

Jak zwykle u Diany, aspekty psychologiczne odrywają istotną rolę. Analizowanie motywów sprawcy, wgłębianie się najczarniejsze zakamarki jego duszy i rozbieranie na czynniki pierwsze wszystkich jego ułomności, zboczeń i dewiacji. Tym razem nie upiekło się też samej Gabrieli. Ją również poddano psychoanalizie i przyznam, że wg mnie jest to najbardziej absurdalny epizod w powieści. Po prostu nie wiem, czy taki rodzaj psychoterapii, uwzględniając wzajemne relacje terapeutki i pacjentki oraz ich wspólną, niezbyt chlubą przeszłość, jest moralny i etyczny.

Warto było czekać na tę powieść. Mam nadzieję, że kolejne spotkanie z tą okropną prokuratorką nastąpi równie szybko.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Zobacz opinie o książce Nie odpuszczę

Kup książkę Nie odpuszczę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
On
Diana Brzezińska0
Okładka ksiązki - On

Najnowsza powieść autorki bestsellerowej serii kryminalnej ,,Będziesz moja" Marcel Jeleński to przykładny mąż i ojciec. Dotrzymał przysięgi małżeńskiej...

Będziesz moja
Diana Brzezińska0
Okładka ksiązki - Będziesz moja

Ada Czarnecka: rudowłosa profilerka z ciętym językiem, powszechnie znana jako leń o wyjątkowo niskiej empatii, notoryczna spóźnialska i miłośniczka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy